Ankara İzmir YHT Hattında Obruk Tehlikesi! Önlem Alınmalı

ankara izmir yht hattinda obruk tehlikesi
ankara izmir yht hattinda obruk tehlikesi

Ankara-İzmir arasında 2022’de seferlerine başlayacak Yüksek Hızlı Tren hattı üzerinde en az 30 tane obruk olduğunu belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, “Çorlu’daki normal tren yoluydu, buradaki daha tehlikeli. Ankara İzmir Hattını, yüksek hızlı tren 250 km hızla geçecek, oradaki sarsıntı obruk oluşumunu arttırır diye düşünüyoruz.” dedi.


Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Treni 2022 yılında seferlere başlayacak ancak hat  için çok önemli bir uyarı geldi. Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, hattın geçiş noktalarına yakın bölgelerde çok sayıda obruk tespit edildiğini ifade ederek, Çorlu’da yaşanan tren kazasının benzerinin yaşanmaması için hayati uyarılarda bulundu. Hattın geçeceği bölgelerde araştırmalar yapan jeoloji mühendisleri, Sivrihisar’dan geçen raylara yaklaşık bir buçuk kilometre uzaklıkta obruk olduğunu gözlemledi. Hızlı tren hattı açılmadan önlem alınması gerektiğini söyleyen Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, Tekirdağ Çorlu’da yaşanan feci tren kazasını hatırlattı. Ankara İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattının 250 kilometre hızla geçileceğini belirten mühendisler, çok daha fazla obruk oluşabileceğinin uyarısını yaptı.

Obruklar YHT Hattının Bir Buçuk Kilometre Kuzeyinde!

Ayday, “Sivrihisar’da şu anda bizim gözle gördüğümüz ve kaydettiğimiz 8 tane obruk var. Fakat köylünün ve oradaki çiftçilerin de gizledikleri obruklar var. Onlarla beraber 20-25 belki de 30 tane obruk olduğunu söyleyebilirim. Oraya gittiğimizde trenin bu kadar yakınında olduğunu bilmiyorduk. Oradaki köylüler de söylediler ve Jeoloji Mühendisleri Odası’na müracaat ettiler. Gittik ve orada araştırmalar yaptık. Böylece bölgede gerçekten obruk olduğunu gördük. Daha sonra obrukların koordinatlarını GPS ile aldık. Gördüğümüzde bizde şaşırdık çünkü bir veya bir buçuk kilometre kuzeyinden Yüksek Hızlı Tren güzergahı geçiyor. Güzergah diyorum çünkü daha çalışmaya başlamadı. Ankara-İzmir tren yolunun Polatlı ve Emirdağ kısmı buraya karşılık geliyor. Maden Teknik Arama’nın (MTA) da obruk oluşumuna uygun, jeoloji haritasını arkasına yerleştirdiğimiz zaman bizim o bölgede gözlediğimiz litolojik birimin aynen YHT’nin geçtiği yerde de olduğunu gördük. Bir veya bir buçuk kilometre kadar yakın. En azından önlem alınması lazım belki de alındı. Alındıysa mesele yok. Alınmadıysa buradaki güzergah için en azından ciddi etüt yapılmalı. Oradan tren geçecek ve Yüksek Hızlı Tren geçerken fazla sarsıyor. Eğer obruk oluşumuna riskli bir yerden geçerse bu sarsıntıdan dolayı obruk oluşumunu hızlandırır” diye konuştu.

Obruk Nedir?

Yer altı suyunun, karbondioksit ile birleşimi sonucu karbonik asit oluşur. Bu karbonik asit kireç taşının yoğun olduğu toprakları zamanla çözerek yer altında mağaralar oluşmasına neden olur, bir müddet sonra mağaranın üstünde bulunan toprak çöker işte bu çökme sonucu oluşan derin çukurlara obruk denir.Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar