Yerli Otomobil Fabrikası 2021’de Seri Üretime Geçecek

yerli otomobil fabrikasi de seri uretime gececek
yerli otomobil fabrikasi de seri uretime gececek

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, ülkenin ilk yerli elektrikli otomobili olacak olan Günsel’in üretileceği fabrikayı ziyaret ederek, Prof. Dr. İrfan Günsel’den çalışmalar ile ilgili bilgi aldı.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, İrfan Günsel, kendi mühendis kadrolarıyla, 10 binin üzerinde parçanın bir araya gelmesiyle oluşan B9’un seri üretimine, yatırımını öz kaynağı ile finanse edilen fabrikada 2021’de başlanacağını anlattı ve 2021’de yıllık 2 bin araçla başlayacak seri üretim kapasitesinin, 2025’te yıllık 20 bin araca ulaşmasının planlandığını dile getirdi.

Sucuoğlu, “Aldığımız bilgiler gösteriyor ki, yerli otomobil fabrikasının doğrudan yaratacağı istihdam kadar önemli bir başka konu da, otomotiv yan sanayi üreticilerine sağlayacağı istihdam olacak. Mühendisler tarafından tasarlanan parçaların üretimi için 28 ülkeden 800 firma ile işbirliği protokolü imzalandığını da öğrendik. Seri üretimin başlaması ile birlikte bu otomobili oluşturan parçaların üretimlerinin ülkemize yapılması için tedarikçilerle görüşmeler yapılıyor. Çalışmaları gösteriyor ki üretimde kullanılacak, otomobil parçalarının üretimi için ülkemizde kurulacak olan üretim tesisleriyle birlikte binlerce gencimiz mühendis ve teknisyen olarak iş şansı bulacak buda beyin göçünü engelleyecek”. ifadelerini kullandı.

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar