Demiryolu Yolcu Taşımacılığında Alınan Kovid-19 Tedbirleri!

trenlerde alinan koronavirus onlemleri
trenlerde alinan koronavirus onlemleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün çelik kulelerine son bloğun yerleştirilmesi töreni için gittiği Lapseki’de medyaya açıklamalarda bulundu.


Bakanlığının yeni döneme ilişkin projelerini anlatan Karaismailoğlu, demiryolu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Ülkedeki karayolu altyapısını tamamladık. Havayolu altyapısı da tamamlandı. Bir de demiryolu eksiğimiz kaldı. Önümüzdeki süreçte demiryollarına ağırlık vereceğiz. Şu an 12 bin kilometre ağımız var. Bin 200 kilometre hızlı tren ağını 5 bin 500 kilometreye çıkardığımızda 17 bin kilometre ağ ile iskelet oluşmuş olacak. Ardından özellikle sanayi bölgelerine kılçık hatlar atıp, ekonomik gücü yük taşımacılığı ile birleştireceğiz.”

“Hızlı Demiryolu Ve Şehir İçi Hatlarda Sinyalizasyonda Millileştirme Atılımı”

Sinyalizasyonda hem hızlı demiryolu, hem de şehir içi hatlarda millileştirme atılımı içinde olunduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, koronavirüs salgınının ardından milletin yaşantısının değişeceğini, bakanlık olarak da buna hazır olduklarını belirterek trende alınana önlemler konusunda şunları belirtti:

“Trenlerde Vagonların Arka Kısmında Sağlık İçin Boş Koltuklar Olacak”

“Trenler de yüzde 50 kapasite ile çalışacaklar. Arkada sağlık için boş koltuklar olacak. Vatandaşın yeni döneme alışması için mali ve psikolojik desteğe ihtiyaç var. Onları tekrar kazanmak için fedakârlık yapılması gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre, havayolunda önümüzdeki yıl bu mevsimde bile Ocak ayı rakamlarını yakalayamıyoruz. Trende de benzer rakamlar var. Milletin yaşantısı artık değişecek. İnşallah en kısa sürede atlatılır.”

Salgın sürecinde şantiyelerin yeniden düzenlendiği bilgisini veren Karaismailoğlu, “Çok sağlıklı ve izole ortamlar yaratıldı. Temel alt yapı yatırımları ve stratejik yatırımlar devam ediyor. Ekonomiye de büyük artı getiriyor. Ödeme yaptığımızda, o işin yapıldığı bölgedeki bakkala kadar iniyor” dedi.İlk yorum yapan olun

Yorumlar