Erkek Egemen Demiryolunda Kadın Olmak

erkek egemen demiryolunda kadin olmak
erkek egemen demiryolunda kadin olmak

Demiryolu Sektörü ile tanışmam 2006 yılında DTD (Demiryolu Taşımacılığı Derneği) ile oldu. Bu tarihten önce farklı bir sektörde çalışan, trenleri uzaktan seven, lise yıllarında sadece bir kez trenle şehirlerarası yolculuk yapmış biriydim. Hasbelkader yolumun kesiştiği demiryolunu bu kadar seveceğim ve gönül vereceğim ilk zamanlar hiç aklıma gelmemişti. Fakat demiryolunu öğrenmeye ve anlamaya başladıkça bu konunun ülkemiz ve insanımız için çok gerekli, çok faydalı olduğuna yürekten inandım. Ve üzülerek fark ettim ki ülkemizde demiryolu yeterince tanınmıyor ve bilinmiyor. Sanayicimiz, lojistikçimiz, üniversitelerimiz demiryoluna mesafeli, ancak son yıllarda yeni yeni farkındalıklar artmaya başladı. En temel sorunumuz ülkemizde yüklerin demiryoluna kavuşamaması maalesef. Bunun tabi ki birçok farklı sebepleri var.


Demiryolu Taşımacılığı Derneği’nin ilk kurulduğu günlerden itibaren bu oluşumun bir parçası oldum ve son on yıldır Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyorum. DTD, demiryolu taşımacılığını çağımızın ve ülkemizin gereklilikleri doğrultusunda geliştirmek ve demiryolunun ülkenin toplam taşımacılıktaki payını yükseltmek amacıyla kurulmuş bir organizasyon. DTD üyeleri kendilerine ait vagonlarla veya TCDD vagonları ile ulusal ve uluslararası ağlarda demiryolu taşımacılığı yapan, vagon üretim tesisleri olan, liman işletmeciliği yapan, vagon bakım ve onarım sanayi ile iştigal eden Türkiye’nin önemli firmalarıdır. 6461 Sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun’un çıkması ardından TCDD Taşımacılık A.Ş. de DTD üyeleri arasında yerini almıştır.

Tabi ki Türkiye’nin önemli firmalarının yer aldığı, demiryolu taşımacılığı alanındaki ilk ve tek Sivil Toplum Kuruluşunda görev almamın kariyerime ve mesleki birikimime çok önemli katkıları oldu. Sektörün çok değerli ve tecrübeli uzmanları ile birlikte aynı masa etrafında sektör sorunlarını konuştuk. Derneğimizin üyeleri olan farklı alanlardaki firmaların sahipleri, yöneticileri ve uzmanları ile birlikte birçok toplantıda, çalışma grubunda, fuarda ve proje içinde yer almak, aynı zamanda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ilgili diğer bakanlıklar, TCDD ve diğer kamu kurumları ve lojistik sektörümüzdeki STK’lar ile yakın çalışma içinde olmak bana farklı perspektiflerden konuları değerlendirme ve kavrama imkânı sundu.

DTD’yi temsilen T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TCDD, TOBB, TİM vb kurumlar tarafından düzenlenen tüm mevzuat, mesleki ve teknik çalıştaylar, seminerler ve eğitimlere, Türkiye Lojistik Master Plan çalışmalarına da katılım sağladım.

5 YILDA 6 KIZ ÖĞRENCİ

DTD’nin sektöre verdiği mesleki eğitimlere eğitimci olarak katılmanın yanı sıra üniversitelerle yaptığımız işbirlikleri kapsamında Beykoz Üniversitesi Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümünün açılması hazırlıkları ve müfredat çalışmaları içinde oldum. Hâlihazırda Beykoz Üniversitesi Sektör Danışma Kurulu üyesiyim ve beş yıldır öğretim görevlisi olarak gelecekteki meslektaşlarımın yetişmesine katkıda bulunuyorum. Bu beş yıl içinde üzülerek söylüyorum ki ancak altı tane kız öğrencim oldu.

Çeşitli üniversitelerin Lojistik Bölümlerinin yaptığı etkinliklere ve derslere katılım sağlayarak bulunduğum her platformda dilim döndükçe demiryolunu anlatmaya gayret ediyorum.

Lojistik sektörü bildiğiniz gibi erkeklerin çoğunlukta olduğu bir sektör, hele konu demiryolu olunca sektördeki kadınların sayısı oldukça az. Katıldığım demiryolu konulu toplantılarda çoğunlukla kadın olarak tek başıma oluyorum. Bu durum bir taraftan beni üzerken diğer bir taraftan da böyle bir toplulukta 14 yıldır bir kadın olarak var olmak beni gururlandırıyor.

Bugün TCDD’nin cinsiyete göre personel istatistiğine baktığımızda kadın personelin %5 olduğunu görüyoruz. Bu oran belki özel sektörde biraz daha çok olabilir, bu konuda resmi bir istatistik var mı bilmiyorum.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Bankası’nın Demiryolu Taşımacılığında Cinsiyet Ayrımı Araştırması kapsamında bu konudaki görüşlerimi ve önerilerimi değerli akademisyenlerimize aktarma imkânı buldum.

Kadınların olaylara ve konulara erkeklerden çok farklı bakış açıları ve yorumları olabiliyor. Gözden kaçan bazı detayları yakalama özelliği işin bütününe önemli katkılar sağlıyor. Bu sebeple kadın elinin demiryoluna değmesinin sektörü geliştireceği ve güzelleştireceği kanaatindeyim.

Bu vesile ile tüm kadınlarımızın Kadınlar Gününü içtenlikle kutluyor, birlikte sektörümüzü çok güzel günlere taşıyacağımıza inanıyorum.

Nükhet Işıkoğlu – DTD Genel Müdür Yardımcısı


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar