Çorlu Tren Kazası Davası’nda İki Yıldır Tek Bir Adım Atılmadı

corlu tren kazasi davasinda iki yildir tek bir adim atilmadi
corlu tren kazasi davasinda iki yildir tek bir adim atilmadi

Çorlu Tren Katliamı’nda oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz, bugün görülecek duruşma öncesi soL’a açıklamalarda bulundu. Öz, “Aradan geçen iki koca yıla rağmen dava daha yeni başlıyor diyebiliriz. Hala bilirkişi heyeti ve keşifi bekliyoruz. Geç gelen adalet, adalet değildir. Sorumluların yargılanmadığı, tersine terfi aldığı bir iki yıl yaşadık” dedi.


8 Temmuz 2018’de, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin yaşamını yitirdiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı “tren kazası”na ilişkin dava bugün yeniden başlayacak.

Dava öncesi gelinen son durumu katliamda oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz’le konuştuk.

‘Başlangıç noktasındayız…’

En başından bu yana atılmayan adımlar, bilirkişi atamalarında yaşanan sıkıntılar, bir türlü oluşturulmayan iddianameler gibi sorunlarla karşılaştıklarını belirten Öz, “Aradan neredeyse tam iki yıl geçti ama bu koca iki yıla rağmen neredeyse hiçbir yol alınamadı. Biz bu duruşmaya giderken ki bu beşinci duruşma, daha yolun başındayız, dava yeni başlıyor diyebiliyoruz” ifadesini kullandı.

‘Katliamın üzerinden iki yıl geçti, hâlâ keşif yapılmadı…’

Hâlâ bilirkişi heyetinin oluşturulmasını beklediklerini, duruşmada bu heyetin oluşturulup oluşturulmadığını öğreneceklerini dile getiren Öz, “Katliamın üzerinden iki yıl geçti hâlâ keşif yapılacak. İki yıl sonra neyi keşfedecekler, ne yapacaklar bilemiyoruz. Kısacası davanın çok uzun bir başlangıç süreci oldu” diye konuştu.

‘Geç gelen adalet, adalet değildir’

Gerçek sorumluların yargılanmasını talep ettiklerini, bunun adına ellerinden gelen mücadeleyi verdiklerini, aileler ve avukatlar olarak mücadelelerini yılmadan sürdürdüklerini dile getiren Öz, “Geç gelen adalet adalet değidir. Bir an önce adil ve etkili bir dava sürecinin hayata geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

‘Sorumlular bir de ödüllendiriliyor’

İki yıllık sürece rağmen hala başlangıç noktasında olmalarının kendileri için hem çok yorucu hem de çok üzücü olduğunu vurgulayan Öz, “Adalet talep ederken hukuksuzluklarla karşılaşıyoruz. Sanık olması gereken kişi davada tanık olarak dinleniyor. Öncesinden sorular veriliyor. Bir de ödüllendiriliyor bu isim. Katliamın yaşandığı sırada TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğü’nde Servis Müdürü Vekili olan Mümin Karasu, TCDD Genel Müdür Danışmanı olarak göreve atandı” ifadesini kullandı.

‘Bu katliamlar bir daha yaşanmasın diye…’

Bu çarpık düzenin devam etmesi durumunda daha yüzlerce katliama tanıklık edileceğini dile getiren Öz, bu katliamların bir daha yaşanmaması, sorumluların yargılanması için mücadele edeceklerini, artık daha fazla oyalama yapılmadan en kısa sürede adil şekilde yargılamanın sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

Kaynak: Sol


İlk yorum yapan olun

Yorumlar