Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim De Uçak Gemimiz Olacak

cumhurbaskani erdogan bizim de ucak gemimiz olacak
cumhurbaskani erdogan bizim de ucak gemimiz olacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ikinci yılının değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda tam olmasa da, yarım da olsa bizim de bir uçak gemimiz var. Şimdi bunun tamamını yapacağız. İnşallah bizim de uçak gemimiz olacak. Şimdi bununla başlıyoruz, denize indi. Şimdi bir, iki tane daha alma gayretinde olacağız” açıklamasında bulundu.


Yeni Şafak tarafından yapılan haberde Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklamalarına yer verildi. Bu bağlamda, savunma sanayisine yönelik yaptığı açıklamalarda uçak gemisiyle ilgili heyecanlandıran açıklamalarda bulunan Erdoğan “Şu anda tam olmasa da, yarım da olsa bizim de bir uçak gemimiz var. Şimdi bunun tamamını yapacağız. İnşallah bizim de uçak gemimiz olacak. Şimdi bununla başlıyoruz, denize indi. Şimdi bir, iki tane daha alma gayretinde olacağız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savunma sanayisine yönelik yaptığı açıklamalardan öne çıkan başlıklar şöyle:

  • “Milli İHA motorumuz PD-170 ilk uçuşunu ANKA platformu ile yaptı. Atmaca seyir füzemizin de testlerinde sona gelindi. Korkut projesinde ilk sistemler envantere girdi. Ülkemizin en önde olduğu alanlardan zırhlı araçlardan bin 800’ü birimlere teslim edildi.
  • Yeni tip denizaltı kapsamında Piri Reis havuza çekildi, bizzat o işi yaptık. Savaş gemilerimizin bakımları için inşa ettiğimiz 10 bin ton kaldırma kapasitesine sahip yüzer havuzumuz İzmir’e teslim edildi. Bu işin şakası yok, kararlıyız olacak.”

Türkiye’nin yük ve savaş gemileri ‘Kızılelma’da üretilecek

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan,Temmuz 2019’da,  İÇDAŞ’ın Çanakkale Biga’da inşa edilen tesislerine ilişkin, “Burası Marmara’nın, Karadeniz’in ve Akdeniz’in en büyük kuru yük gemilerinin inşa edileceği, tamir imkanı bulacağı, hatta en büyük savaş gemilerinin bile tamir ve inşa edileceği özel kuru havuz olacak.” demişti.

Takvim tarafından yapılan haberde, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Türkiye’nin ağır sanayi kuruluşlarından İÇDAŞ’ın Çanakkale’nin Biga ilçesinde bulunan fabrika tesislerinde uçak gemisi üretmek için 50 milyon dolarlık yatırımla başladığı, 370 metre boyunda ve 70 metre genişliğindeki kuru havuz inşaatını ziyaret ettiği yer aldı.

Bülent Turan, İÇDAŞ’ın Değirmencik tesislerinde devam eden projenin “Türkiye’nin gururu” olacak bir proje olduğunu belirterek, “Burası Marmara’nın, Karadeniz’in ve Akdeniz’in en büyük kuru yük gemilerinin inşa edileceği, tamir imkanı bulacağı, hatta en büyük savaş gemilerinin bile tamir ve inşa edileceği özel kuru havuz olacak.” dedi.

Kaynak: DefanceTurk

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar