Hızlı Tren Hatları 5 Yıl İçerisinde 5500 Kilometreye Çıkacak

hizli tren hatlari yil icerisinde kilometreye cikacak
hizli tren hatlari yil icerisinde kilometreye cikacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, biliyorsunuz daha birkaç yıl önce hızlı trenle ülkemiz tanıştı, yani önümüzdeki 3 yıl içerisinde 3500 kilometre hızlı hattımızı çıkaracağız, peşinden de 5 yıl içerisinde 5500 kilometre hızlı tren hedefliyoruz.

Dağları Tepeleri Yol Olarak Geçtik


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının projelerinin çok önemli olduğunu dile getiren Bakan Karaismailoğlu, ‘’ Bu projeler şehirlerimize hem yakıt hem zaman tasarrufu olarak müthiş bir katkı sağlıyorlar. Karbon emisyonunu düşürmemiz halkımızın yaşam kalitesine ve çevreye olan duyarlılığımızı gösteriyor. 11,3 kilometrelik Amasya çevre yolu da şehir içindeki trafik sıkışıklığını tamamen ortadan kaldırıyor. Ayrıca yolu da 2 kilometre kısaltıyor. Adeta yaşam olarak Amasyalılara çok büyük bir değer katacak. Yani öyle bir yol yaptık ki adeta dağları, tepeleri yol olarak geçtik, yani aşılmaz dağları tünellerle, aşılmaz viyadükleri köprülerle geçiyoruz. Ve bunlar ne için yapılıyor? Tamamen halkımıza, vatandaşımıza hizmet için yapılıyor.’’ dedi.

Tamamen çevreye duyarlı projeler gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, ekolojik hayatı korumak ve geliştirmenin en büyük çabaları olduğunu ifade etti. Bakan Karaismailoğlu, bir taraftan vatandaşların yaşam kalitesini yükselten projeler gerçekleştirilirken diğer yandan ekolojik hayatı da etkilememek için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.

5 Yıl İçerisinde 5500 Kilometre Hızlı Tren Yolu Hedefliyoruz

Tren yolları ile ilgili gelen bir soru üzerine, tren yollarının yolcu taşımacılığının yanı sıra yük taşımacılığı ve lojistik açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, ‘’ Biliyorsunuz daha birkaç yıl önce hızlı trenle ülkemiz tanıştı, yani önümüzdeki 3 yıl içerisinde 3500 kilometre hızlı hattımızı çıkaracağız, peşinden de 5 yıl içerisinde 5500 kilometre hızlı tren hedefliyoruz. ‘’ ifadelerini kullandı.

Sözlerine şu şekilde devam eden Adil Karaismailoğlu, ‘’Yine bizim eski konvansiyonel hatlarda da muazzam bir çalışma var, hem eski hatları yeniliyoruz, hem yeni lojistik hatlar oluşturuyoruz. Önümüzdeki 5 yıl sonrasında da 18 bin kilometre demir yolunu planlıyoruz. Şu andaki en büyük hedefimiz, hızlı tren hatları ile halkımızın ulaşım konforunu artırmak. Bir taraftan da lojistik olarak da bütün limanları, sanayi bölgelerini ana hatlara bağlayıp entegrasyonu sağlayıp lojistik bir güç olma yolunda ülkemiz çok hızlı ilerliyor.’’ diye konuştu.

Kurban Bayramı hakkında da mesajlar veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Lütfen hızlı demir yollarını kullanalım, uçaklarımızı kullanalım, ama başka çaremiz yoksa otomobilimizi kullandığımızda da mutlaka dikkatli olalım, dinlenelim, bayramı bayram olarak geçirelim. ‘’ dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar