Orgeneral Temel ve Korgeneral Aksakallı Emekliye Sevk Edildi

orgeneral temel ve korgeneral aksakalli emekliye sevk edildi
orgeneral temel ve korgeneral aksakalli emekliye sevk edildi

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları kapsamında Orgeneral İsmail Metin Temel ve Korgeneral Zekai Aksakallı, kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildiler.


Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde saat 12.15’te başladı. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de hazır bulundu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki basına kapalı toplantı, 45 dakika sürdü.

YAŞ KARARLARI:

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan YAŞ Kararları kapsamında; 2’nci Ordu Komutanı olarak Afrin Operasyonu’nu yöneten ve son olarak Genelkurmay Başkanlığı emrine atanan Orgeneral İsmail Metin Temel ile Özel Kuvvetler Komutanı olarak uzun süre görev yapan ve son olarak 2’nci Kolordu Komutanı olarak atanan Korgeneral Zekai Aksakallı, kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi.
  • Yüksek Askeri Şura kararları kapsamında 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay, general ve amiralliğe yükseltildi.
  • YAŞ kararları kapsamında 35 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 294 albayın görev süreleri ise iki yıl uzatıldı.
  • YAŞ kararlarına göre, 30 general/amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi. 226 olan general/amiral sayısı 30 Ağustos itibarıyla 247 olacak.
  • YAŞ kararlarıyla Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral Metin Gürak orgeneralliğe, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu oramiralliğe terfi etti

Savunmasanayist


İlk yorum yapan olun

Yorumlar