Türkiye ve Ukrayna Ortak İHA Üretimini Tartışıyor

turkiye ve ukrayna ortak iha uretimini tartisiyor
Fotoğraf: DefanceTurk

Türkiye ve Ukrayna,Bayraktar insansız hava araçlarının ortak geliştirilmesini ve Ukrayna’da üretimini tartışıyor


Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ankara ve Kiev’in Ukrayna’da Bayraktar insansız hava araçlarının ortak geliştirilmesi ve hatta üretimi konusunu tartıştığını söyledi.

Büyükelçi Yağmur Ahmet Güldere, Interfax-Ukrayna ile özel bir röportajda “Bayraktar insansız hava araçları sistemleri zaten Ukrayna tarafından satın alındı. Çeşitli konularda görüşmeler yaptık. Daha güçlü sistemlerin ortak gelişimi ve hatta uygun koşullar sağlandığında Bayraktar insansız hava araçlarının Ukrayna’da üretimi konusu tartışıldı. Savunma sanayiinin, bu özel unsur da dahil olmak üzere Türk-Ukrayna iş birliğinde yeni bir sembol haline gelebileceğini düşünüyorum. Son zamanlarda, Türk Savunma Bakanı Ukrayna’yı ziyaret etti ve bu yılın başlarında Savunma Bakanlıklarının temsilcileri de dahil olmak üzere savunma sanayiicilerimizin bir toplantısı yapıldı. Bu toplantılarda, Türkiye ve Ukrayna’yı birlikte daha güçlü hale getirecek çok önemli projeleri tartıştık. Bu, ulusal güvenliğimizi artırmamıza, belirli sistemleri ortaklaşa geliştirmemize yardımcı olacaktır. Bu alanda çok yoğun çalışıyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Büyükelçi ayrıca askeri-mali iş birliği anlaşmasının tedarik çalışmalarını basitleştirmeye ve hızlandırmaya yardımcı olan bir unsur olduğunu söyledi. ”Bu temaslar sayesinde, bir dizi özel proje geliştirdik ve birkaç karşılıklı ziyaretin yardımıyla, bu programa hangi sektörlerin dahil olacağını ve hangi tarafın hangi yönde hareket edeceğini belirleyebileceğiz. Yine bu, savunma sanayii alanında Türk-Ukrayna iş birliğini daha da güçlendiren bir başka unsur.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak: DefanceTurk


İlk yorum yapan olun

Yorumlar