İskoçya’da Tren Raydan Çıktı 3 Ölü, 6 Yaralı

iskocyada tren raydan cikti olu yarali
iskocyada tren raydan cikti olu yarali

İskoçya’nın batısında bulunan kıyı şehri Aberdeen’den Glasgow istikametine giden yolcu treninin 15 kilometre sonra Stonehaven kasabasında raydan çıkması sonucu en az 3 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi ağır ya ralandı.


Sabah saatlerinde aşırı yağışlar sebebiyle 4 vagonu devrilen İskoçya Devlet Demiryolları’na (ScotRail) ait trende ilk belirlemelere göre 1 makinist ve 2 yolcu yaşamını yitirdi. Yaralılar içinse 2’si hava ambulansı olmak üzere 30 acil durum aracının bölgeye sevk edildiği kaydedildi.

İskoçya Ulaştırma Bakanlığı yaralı sayısı hakkında bilgi vermezken, hastanede tedavi görenlerin durumunun ağır olduğu ifade edildi.

Yetkililer tren yolunun geçtiği Stonehaven Vadisi’nin oldukça dar olduğunu, kazanın yaşandığı bölgede de aşırı sis görüldüğünü ve son dönemlerde yaşanan sel baskınları ve heyelan sebebiyle rayların altındaki toprağın kaymış olabileceğini belirtiyor.

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, kazanın ciddi olduğunu, kendisine ulaşan raporlara dayanarak büyük bir olayla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da kazada ölen ve yaralanan kişilerin ailelerine geçmiş olsun ve baş sağlığı dileklerinde bulundu. (euronews)sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar