İZBAN 10. Yaşını Kutluyor

İZBAN 10. Yaşını Kutluyor
İZBAN 10. Yaşını Kutluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) ortaklığında kurulan İzmir Banliyö Taşımacılığı Sistemi Anonim Şirketi (İZBAN), 10. yaşını kutluyor.


İZBAN’dan yapılan yazılı açıklamada, ilk yolcusunu Büyük Zafer’in yıl dönümü 30 Ağustos 2010’da taşıyan İZBAN’ın geride kalan 10 yılda, 720 milyona yakın yolcuya hizmet verdiği belirtildi. İlk etapta Aliağa-Cumaovası arasında 80 kilometrelik hatta 31 istasyonda çalışan İZBAN halen Aliağa-Selçuk arasında 41 istasyonun bulunduğu 136 kilometrelik hatta günde 275 sefer yaptığı bildirildi.

İZBAN, İzmir Banliyö Sistemi ya da diğer adıyla Egeray, Türkiye’nin üçüncü büyük şehri İzmir’de hizmet veren banliyö treni sistemi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD ortaklığında hayata geçirildi. İzmir’in Aliağa ile Selçuk ilçeleri arasındaki 136 kilometrelik demiryolu hattı üzerinde kırk bir istasyon bulunmaktadır. Hat bu özelliği ile Türkiye’nin en uzun şehir içi banliyö hattı konumundadır. İZBAN’da yolcu taşımacılığı 30 Ağustos 2010’da başladı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar