Martı Nasıl Kiralanır? Martı Kiralama Ücreti Ne Kadar?

marti nasil kiralanir marti kiralama ucrti ne kadar
marti nasil kiralanir marti kiralama ucrti ne kadar

Martı Nasıl Kiralanır? ve Martı Kiralama Ücreti Ne Kadar? sorularına detaylı yanıtlar bu yazımızda… Martı’lar kısa mesafelerde insanların yürümek ve araba kontağı çalıştırmak istemediği ya da trafikte takılı kalıp beklemek istemedikleri yerde devreye giren bir sistem. Martı olarak bilinen elektrikli scooterı kullanabilmek için mobil uygulama gerekiyor. Çoğu kişi uzun sahiller ve parklarda Martı elektrikli scooterı kullanıyor. Peki, Martı Nasıl Kiralanır? Martı Kiralama Ücreti Ne Kadar?


Elektrikli scooter olan Martı, vatandaşların bir mobil uygulama ile diledikleri yerden başka bir noktaya ulaşmasını sağlıyor. Martı’lar kısa mesafelerde insanların yürümek ve araba kontağı çalıştırmak istemediği ya da trafikte takılı kalıp beklemek istemedikleri yerde devreye giren bir sistem.

Martı Nasıl Kiralanır?

Martı olarak bilinen elektrikli scooterı kullanabilmek için mobil uygulama gerekiyor. Martı kullanmak için İOS ve Android platformlarından ücretsiz mobil uygulamayı indirin.

 • Martı İOS Uygulamasını İndirmek İçin TIKLAYINIZ
 • Martı Android Uygulamasını İndirmek İçin TIKLAYINIZ

Harita üzerinden size en yakın Martı’yı bularak başlayı tıklatın.  Scooter üzerinde bulunan barkodu akıllı telefonunuza okutun.

Uygulamadan gelen şifreyi Martı üzerinde bulunan kilidi açmak için girin. Kilit açıldıktan sonra scooter kullanıma hazır olacaktır.

Martı Kiralama Ücreti Ne Kadar?

Bir aplikasyon sayesinde kiralama işlemini gerçekleştirebileceğiniz bu scooterlar hayatınıza renk kazandırmaya devam ediyor. Oldukça eğlenceli ve keyifli bir sürüş yaşatan bu araçlar elektrikli yapısı ile kısa mesafelere kolay bir şekilde ulaşım sağlamanıza destek oluyor. Hayata eğlence ve kolaylık katan yapısı ile dikkatleri üzerine çeken Martıların ücretlendirilmesi yine aplikasyon üzerinden gerçekleşmektedir.

 • Yolculuğa başlamak 1,99 TL
 • Her bir dakika için 0,59 TL

Yolculuğunu bitirmek için scooterı kurallara uygun bir şekilde park etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde cezai işlem uygulanabilir.

Martı Nasıl Kullanılır?

Martıların üzerindeki notta ‘Martı tek kişiliktir, martıyı 18 yaşından büyükler kullanabilir, martı ile toplu taşımaya binmeyin, martıyı kullanırken trafik kurallarına uyun’ ifadeleri yer alıyor. Martıyı hareket ettirmek için ayağınızla iki kez it ve hızlanmak için ise sağdaki butonu kullanmanız gerekiyor. Fren için ise soldaki düğmeyi kullanabilirsiniz.

Martı Hangi Şehirlerde Var?

Elektrikli bir araç modeli olan Martılar, her geçen gün geliştirilmeye devam ediyor. Özel bir teknik ekip ile yavaş yavaş Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırılmaya çalışılan bu sistem şimdilik İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Yalova, Antalya, Eskişehir ve Gaziantep şehirlerinde bulunmaktadır. Basit bir kullanım mekanizmasına sahip olan Martı, yalnızca 18 yaş ve büyükler tarafından kullanılabilmekte.

Martı’nın Çevreye Katkısı

Mikromobilite, ulaşım ve çevre dostu olması açısından birçok avantaj sunmaktadır ve geleceğin akıllı şehirlerinin önemli bir unsurudur.

Şehir içinde yapılan yolculukların yüzde 46’sı 5 km’den daha kısa mesafelerde gerçekleşmekte iken; ortalama 5 kişi için tasarlanmış araçlar olan arabalarda yolculukların %70’inde sürücü tek başına seyahat etmektedir.

Martı’nın sunduğu çözümler ise toplu taşımaya erişimi kolaylaştırarak, toplu taşıma kullanımını artırmaktadır. Martı yolculuklarının %42’si toplu taşıma duraklarına ya da toplu taşıma duraklarından varış noktasına ulaşımı sağlamak için yapılmaktadır.

Bu sayede Martı, toplu taşıma kullanımının artışını sağlarken hava kirliliğini azaltır. Operasyon yaptığımız süre içerisinde, 1.000.000 kg’dan fazla karbon salınımını ve 480.000 litreden fazla benzin tüketimini engelledik.

Martı elektrikli scooterların üzerinde bulunan kilitler ise kontrolsüz park etmeyi engelleyerek, çevre kirliliğinin ve kamu düzeninin bozulmasının önüne geçer.

Martı En Güvenli Ulaşım Aracı

Şehirler karbon emisyonları düşürmek, yayalar için daha güvenli olmak adına çevreci ve güvenli çözümler geliştirmekte. Martı bu amaç ışığında şehirlere sunduğu elektrikli scooter çözümünü güvenlik başta olmak üzere tasarladı.

Martı’nın, kullanıcılarına en güvenli ve kullanışlı çözümü sunmak için yaptığı bazı düzenlemeler ise şunlardır:

 • Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği uyarınca bisiklet statüsünde nitelendirilen elektrikli scooterların, otoyollara (TEM, E-5, D100) girişi yasal değildir. Biz Martı olarak Kullanıcılarımızın güvenliğine büyük önem veriyoruz. Bu çerçevede uygulamamız içerisindeki yasaklı alanlara otoyollar ile birlikte şehirlerarası çift yönlü karayollarını da ekledik. Bu yasaklı alanlarda sürüş yapılamamaktadır. Yasaklı alana giriş halinde ise elektrikli scooterların hızı uydu üzerinden yavaşlatılarak durdurulmaktadır.
 • Martı, tüm elektrikli scooterların bakımlarını ve tamirlerini düzenli olarak gerçekleştirir.
 • Elektrikli scooterları kullanmak için sürücü belgesi zorunlu değildir. Karayolları Trafik Kanunu’nda Türkiye’de kullanım için minimum yaş 11, diğer ülkeler mevzuatlarında ortalama minimum yaş 14 olarak belirlenmiştir. Martı ise minimum 18 yaşında olmayı güvenlik açısından zorunlu tutar. Tüm dünyada yapılan sürüşlerde ortalama elektrikli scooter kullanım yaşı 32’dir.
 • Dünya çapındaki mikromobilite araçları ortalama 25 km/sa hıza çıkabiliyorken Martı elektrikli scooterlarının hızını güvenlik açısından 18 km/sa ile limitlemiştir. Martı’nın belirlediği hız limiti maraton koşucusu hızının dahi altındadır.
 • Belediyelerin kullanıma uygun gördüğü rotalarda araçların kullanılmasına izin vermektedir. Ayrıca park edilmesi uygun görülmeyen bölgeler Martı uygulaması içerisinde “park yasak” bölgeler olarak belirlenmiştir.
 • Yapılan tüm sürüşleri 7 gün 24 saat Martı merkezinden takip edilir ve kullanıcılarına canlı destek verilir.
 • Saha personelleriyle 7 gün 24 saat kullanıcılarımızın ve Martı’ların güvenliği ile sağlığını kontrol eder.

Bunun yanı sıra sürüş güvenliği için Martı elektrikli scooterları:

 • Yokuş aşağı sürüş gerçekleştirilirken, maksimum hız limitini aşmayı engelleyen otomatik fren desteği bulundurmaktadır.
 • Güçlendirilmiş, uzun süreli kullanıma dayanıklı şasiye sahiptir.
 • Ani hızlanmaya karşı sürüşe başlamadan ayakla hızlanmayı gerektirir.
 • Ön ve arka lastiklerde sarı veya beyaz reflektörler bulunur.
 • Şasi üzerinde kaymayan taban yer mevcuttur.
 • Önde uzun mesafe farı ve arkada stop lambası yer alır.
 • Zil ve uyarı alarmı barındırır.
 • Destek talep edilen durumlarda kullanıcılarımızın yanına en hızlı şekilde ulaşmak ve filomuzun izinler dahilinde olan bölgelerde kullanımının kontrolü için GPS sistemi içerir.

Türkiye’de ve dünyada elektrikli scooterlar diğer taşıtlarla karşılaştırıldığında, hem kullanıcılar hem de yayalar açısından daha güvenlidir. Ölümlü kaza istatistikleri aşağıdaki gibidir:

 • Motorsiklet: 2,22 milyon sürüşte 1,
 • Bisiklet: 2,73 milyon sürüşte 1,
 • Scooter: 9 milyon sürüşte 1,
 • Araba: 15,28 milyon sürüşte 1.

MARTI Scooter Soru ve Cevaplar

Martı olarak bilinen elektrikli scooterı kullanabilmek için mobil uygulama gerekiyor. Martı kullanmak için İOS ve Android platformlarından ücretsiz mobil uygulamayı indirin. Martı İOS Uygulamasını İndirmek İçin TIKLAYINIZ. Detaylar için tıklayınız
Martı olarak bilinen elektrikli scooterı kullanabilmek için mobil uygulama gerekiyor. Martı kullanmak için İOS ve Android platformlarından ücretsiz mobil uygulamayı indirin.


Martı Android Uygulamasını İndirmek İçin TIKLAYINIZ. Detaylar için tıklayınızYemeksepeti kurucusu Nevzat AydınHasan Aslanoba212 Capital, Borusan Holding eski CEO’su Agah Uğur, Gençoğlu Grup’tan Umur Gençoğlu, Sanko Holding’ten Turgut Konukoğlu, Federal Mogul Türkiye’den Emir Dereli, Careem’in en büyük erken yatırımcısı BECO Capital ve yine Careem’in de yatırımcısı ve aynı zamanda Souq’un da yatırımcısı Wamda Capital, Clutter’ın da yatırımcısı TH Capital. Bunun yanı sıra Goldman Sachs Türkiye ekibinden Banu Kısakürek ve Ozan Sönmez ile adının paylaşılmasını istemeyen iki global VC fonunun da Martı’nın yatırımcılarından. Detaylar için tıklayınız
Martı olarak bilinen elektrikli scooterı kullanabilmek için mobil uygulama gerekiyor. Martı kullanmak için İOS ve Android platformlarından ücretsiz mobil uygulamayı indirin.

 • Martı İOS Uygulamasını İndirmek İçin TIKLAYINIZ
 • Martı Android Uygulamasını İndirmek İçin TIKLAYINIZ

Harita üzerinden size en yakın Martı’yı bularak başlayı tıklatın.  Scooter üzerinde bulunan barkodu akıllı telefonunuza okutun.

Uygulamadan gelen şifreyi Martı üzerinde bulunan kilidi açmak için girin. Kilit açıldıktan sonra scooter kullanıma hazır olacaktır. Detaylar için tıklayınızMartıların üzerindeki notta ‘Martı tek kişiliktir, martıyı 18 yaşından büyükler kullanabilir, martı ile toplu taşımaya binmeyin, martıyı kullanırken trafik kurallarına uyun’ ifadeleri yer alıyor. Martıyı hareket ettirmek için ayağınızla iki kez it ve hızlanmak için ise sağdaki butonu kullanmanız gerekiyor. Fren için ise soldaki düğmeyi kullanabilirsiniz. Detaylar için tıklayınız
Elektrikli bir araç modeli olan Martılar, her geçen gün geliştirilmeye devam ediyor. Özel bir teknik ekip ile yavaş yavaş Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırılmaya çalışılan bu sistem şimdilik İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Yalova, Antalya, Eskişehir ve Gaziantep şehirlerinde bulunmakta. Detaylar için tıklayınız
Martı‘nın başlangıç ücreti 1,99 TL, her 1 dakika için ise 0,59 TL ücret talep ediliyor. Detaylar için tıklayınız
Load More

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar