TCDD Ölen İşçiye Ne Baret Vermiş Ne De İş Güvenliği Eğitimi

TCDD Ölen İşçiye Ne Baret Vermiş Ne De İş Güvenliği Eğitimi
TCDD Ölen İşçiye Ne Baret Vermiş Ne De İş Güvenliği Eğitimi

Türkiye Cumhuriyet Devlet Demiryolları’nda (TCDD) çalışan işçi İsrafil Özhan, eski rayları toplarken kopan halatın başına değmesi sonucu öldü. Özhan’a baret verilmediği ve ölen işçinin iş güvenliği eğitimi almadan çalıştırıldığı ortaya çıktı. Bu skandal üzerine altı amir ve görevliye dava açıldı.


SÖZCÜ’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; “TCDD’ye bağlı yol tamirat ekibi 2 Kasım 2018’de Erzincan’ın Kemah ilçesindeki 108 numaralı tünel girişinde demiryolu kenarındaki eski rayları kepçeli bir araçla toplamaya koyuldu. Çekmek üzere ray demirlerini araca bağlarken vida yerinden çıktı. Boşalan halat, aracın üzerinde duran İsrafil Özhan’ın başına değdi. 28 yaşındaki Özhan, iki gün sonra can verdi.

Yol Bakım Şefi Serhat Sağırlı, ifadesinde, Özhan’ın iş sağlığı ve güvenliği eğitimini alması için üstlerine rapor sunduğunu ifade etti. Sağırlı, TCDD’nin gönderdiği koruyucu giysi ve ayakkabıları işçilere verdiğini, ne var ki kurumun baret yollamadığını belirtti. Yapılan araştırmada Sağırlı’nın 1 Mart 2017’de iş güvenliği eğitimi için gönderdiği yazının 43. Bakım Müdürlüğü’nce “Böyle bir eğitim planlanmamıştır” diye karşılıksız bırakıldığı anlaşıldı.

TCDD 2. Bölge Müdürlüğü İnsan Kaynakları Müdürü Ahmet Ateş ise işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi için defalarca Bakım Müdürlüğü’ne yazı yazıldığı halde kendilerine “İş yoğunluğu nedeniyle elaman verilemeyecek” diye yanıt verildiğini söyledi. Ateş, ölen Özhan’ın da eğitim verilecek işçilerden olduğunu belirtti.

Altı amir ve görevliye “taksirle ölüme neden olmak” suçundan Kemah Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar