Tunç Soyer: Körfezi Temizleyeceğiz, Konak’tan Karşıyaka’ya Yüzeceğim

Tunç Soyer: Körfezi Temizleyeceğiz, Konak'tan Karşıyaka'ya Yüzeceğim
Tunç Soyer: Körfezi Temizleyeceğiz, Konak'tan Karşıyaka'ya Yüzeceğim

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer uzun süredir tüm belediye birimlerinin mücadele ettiği kentteki ”koku” sorunu ve Körfez’in temizliği konusunda açıklamalarda bulundu. Başkan Soyer, Körfezin yüzülebilecek duruma getirileceğini ve kendisinin de Konak’tan Karşıyaka’ya yüzeceğini söyledi.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de planladıkları projelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Egedesonsöz‘e konuşan Başkan Soyer, yüzülebilir Körfez ile ilgili şunları söyledi;

“Benim Körfez’de yüzmek gibi bir hayalim var. Bunu da görev süresi içinde gerçekleştireceğim. İyi bir koşucu olmanın yanında iyi bir yüzücüyüm. Sportif faaliyetlere ilgim var. Deniz’de günde 12 bin kulaç atıyorum. Eğer bu kadar yüksek tempoda yüzmezsem kendimi yüzmüş ve spor yapmış saymıyorum. İzmir’de Körfez’de temizlik konusunda çalışmalarımız sürüyor. Körfez temizlendiğinde ki ona biraz daha zaman var Konak’tan Karşıyaka’ya bizzat yüzerek gideceğim. En büyük hayallerimden birisi de karşıdan karşıya geçmek”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile yaptığı körfezde tarama protokolü ve TCDD’nin limana yönelik çalışmaları konusunda da değerlendirmelerde bulunan Başkan Soyer yeni bir teklif ve öneri sundu. Başkan Soyer, “Körfez’de iki adet kanal bulunuyor. Birisi limana yaklaşma için büyük gemilerin gelmesine olanak tanıyan bir kanal, ikincisi ise sirkülasyon kanalıdır. Biz, sirkülasyon kanalının gerekli olduğunu inanmıyoruz. Bu kanalı açmaya gerek yok. Çünkü Körfez’in doğal akıntısı ve dip dalgaları temizliği yapıyor. Biz kirletmediğimiz zaman Körfez kendiliğinden temizleniyor. Bunu kendim uydurmuyorum. Bilimsel verilerden ve raporlardan aldığım bilgileri paylaşıyorum. Yapılacak diğer kanal ile ilgili TCDD’nin bir çalışması olmadı. Bakanlık bunu yapabilir fakat çalışmaları durdurdu. Biz buradan öneride bulunuyoruz. Eğer bir bütçe ve mali ihtiyaç varsa Büyükşehir olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bu maliyete ortak oluruz. Önemli olan rakamı ya da miktarı değildir. Önemli olan işbirliği teklifidir” ifadelerine yer verdi.

KÖRFEZ TÜP GEÇİŞ PROJESİ

Soyer, Körfez Tüp Geçiş Projesi’nin bir ayağının geleceği İnciraltı Bölgesi’nin planlanması ve son günlerde kendisine yapılan “plana dava açma” çağrısına da yanıt verdi. Soyer, “İstemezükçü yaftasını yemek çok kötü bir durum. Biz sırf bize ‘engelliyorlar, karşılar’ denilmemesi için Çeşme Projesi’ne destek olduk. O konuyla ilgili tüm paydaşlarla bir araya geldik. Davet edilen yerlere gittik. Çeşme’de bile ortada plan yok. Ne yapılacağı, nasıl olacağı belli değil. Hazine arazileri üzerinden geliştirilen bir proje var. Biz belediye olarak bu projeye karşı olmadığımızı vurguladık. İnciraltı konusunda da ‘bize dava açmayın’ diyorlar. Ortada bir şey yok ki! Planı da görmedik, ne yapıldığını da ayrıca bilmiyoruz. Kimse bizden bir öneri istemedi. Resmi olarak ‘şunu yapıyoruz, gelin görün’ denilmedi. Ortaya çıkınca tümüyle değerlendireceğiz. Daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal yapısının çekinceleri, istekleri zaten karşılıklı iletilmiş. Yeni durumu görmediğimiz ve bilmediğimiz için bir şey diyemiyorum” dedi. Başkan Soyer, bölgenin tarım vasfı üzerinden geçmiş yıllarda Ziraat Mühendisleri Odası’nın açtığı davalar olduğunu, tüm kurum ve kuruluşların yeni planlamada çekincelerinin giderilmesi gerektiğini de söyledi.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar