Hyundai Rotem HR-Sherpa İnsansız Kara Aracını Sergiledi

Hyundai Rotem HR-Sherpa İnsansız Kara Aracını Sergiledi
Hyundai Rotem HR-Sherpa İnsansız Kara Aracını Sergiledi

Hyundai Rotem, Kore Cumhuriyeti silahlı kuvvetler gününde HR-Sherpa insansız kara aracını sergiledi.


Güney Koreli şirket Hyundai Rotem tarafından geliştirilmekte olan yeni insansız kara araçları, 28 Eylül tarihinde Gyeonggi eyaleti, Icheon şehrindeki, Özel Kuvvetler Komutanlığında düzenlenen, Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetler günü etkinliğinin 72. yıl dönümününde sergilendi.

Hyundai Rotem 28 Eylül’de yaptığı açıklamada, HR-Sherpa insansız kara araçlarından ikisinin, Güney Kore ordusu tarafından kullanılan tekerlekli zırhlı araçlarını da içeren bir korteje liderlik ettiğini ve aynı zamanda törenin yapıldığı mekandaki güvenlik operasyonlarını desteklemek için kullanıldığını söyledi.

HR-Sherpa İnsansız Kara Aracı

HR-Sherpa insansız kara aracı, 600 kg taşıma yükü dahil 1.800 kg ağırlığa sahip olan 6×6 çok amaçlı çift kullanımlı bir insansız kara aracıdır. Elektrikli bir motordan güç alan araç, kendi ekseni üzerinde dönebilir. İKA, 5 km/s seyir hızı ile 6 saatlik kullanım süresi sunmaktadır ve ilgili yol ve arazi şartlarına bağlı olarak 10 km/s ila 40 km/s kadar hızlara da erişebilmektedir.

Araç, lastik hasarına uğramasına rağmen insansız kara aracının hareketli kalmasını sağlayan havasız lastik teknolojisi ile geliştirilmiştir. Araç, keşif görevleri için Hyundai Wia Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi (RCWS) ile donatılabilmektedir. İKA, ateş desteği, lojistik, tıbbi tahliye ve güvenlik gibi diğer görevleri de yapılabilme imkanı sunmaktadır.

Hyundai Rotem

Hyundai Rotem, demir yolu araçları, savunma ürünleri ve tesis ekipmanları üreten Güney Koreli bir şirkettir. Hyundai Motor Group’un bir parçasıdır. Hyundai Rotem demir yolları bölümü, elektrikli trenler, yüksek hızlı trenler, lokomotifler , yolcu vagonları ve yük vagonları dahil olmak üzere çeşitli demir yolu taşıtlarını sadece yurt içinde değil, aynı zamanda dünya çapında 35 ülkeye tedarik etmektedir. Demir yolu araçlarının temel elektrik ekipmanının montajı ve tren kontrol sistemleri, motorları, kontrol sistemleri ve yardımcı güç üniteleri dahil olmak üzere çeşitli elektrik sistemleri üretmektedir.

Şirket, temmuz 2006 yılında Türkiye’de ortak Eurotem A.Ş. şirketini kurmuştur. Şirket, Türkiye’de hızlı tren ve tramvay setleri ve çeşitli demir yolu araçları üretmektedir. Ülkemizde Adana, İstanbul metroları ve İzmir tramvay hattı gibi projeleri gerçekleştirmiştir. Hyundai Rotem Savunma bölümü, Kore Cumhuriyeti ordusu (ROKA) ihtiyaçları doğrultusunda ihtiyaç duyulan çeşitli kara araçları ve sistemlerinin araştırma-geliştirmelerini, tasarımını, üretimini ve idamesini sağlamaktadır. Hyundai Rotem, K1A1 ve K2 Black Panther ana muharebe tankı, tekerlekli ve paletli zırhlı personel taşıyıcılar ve HR-Sherpa gibi insansız kara araçlarının üretimini gerçekleştirmektedir.

Kaynak: DefenceTurk


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar