Patara Antik Kenti’den Galata Kulesi’ne Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Patara Antik Kenti'den Galata Kulesi'ne Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları
Patara Antik Kenti'den Galata Kulesi'ne Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Kültür ve Turizm Bakanlığının restorasyon çalışmaları sonrası yeniden ziyaretçileriyle buluşturduğu Galata Kulesi, Cumhuriyet Bayramı’nda iki farklı etkinliğe ev sahipliği yapacak.


Anadolu’nun eşsiz kültür mirası Patara Antik Kenti’nde Cumhuriyetin 97’nci yılı kutlamaları kapsamında düzenlenecek “29 Ekim Büyük Cumhuriyet Konseri” ve mapping gösterileri tarihî Galata Kulesi’nden de canlı olarak izlenebilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İletişim Başkanlığının birlikte organize ettiği kutlama programı saat 19.23’de İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak.

Dünyanın antik çağlardan günümüze ayakta kalan en eski demokratik meclis binasını içinde barındıran Patara Antik Kenti’ndeki muhteşem konseri, Türkiye’nin Cumhuriyetle yaşıt sanat kurumu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası verecek.

“29 Ekim Büyük Cumhuriyet Konseri” antik tiyatroda, mapping gösterisi ise demokrasinin dünyadaki sembolü Patara Meclis Binası’nda gerçekleştirilecek.

Az Bilinen Fotoğraflarla Millî Mücadele Sergisi

İstanbul’un önemli tarihi mekânları arasında yer alan Galata Kulesi’nde, Cumhuriyetin 97’nci yılı dolayısıyla düzenlenecek bir diğer etkinlik ise “Az Bilinen Fotoğraflar ile Millî Mücadele Sergisi” olacak.

Milli Mücadelenin görsellerle anlatmaya çalışıldığı sergi, tarihte eşine az rastlanır mücadelelerden İstiklal Harbi ile Cumhuriyet’in ilanına uzanan zorlu bir yolu anlatan özel fotoğraf seçkisinden oluşacak.

Sergide millî mücadelenin askeri ve siyasi yönü ile işgal altında yaşanan gündelik hayata dair unsurlar da yansıtılmaya çalışılacak.

Panolarında 39 fotoğrafın ziyaretçilerin beğenisine sunulacağı sergideki fotoğrafların bazıları ilk defa yayımlanacak olup, cam negatiften basılmış.

Sunulan fotoğrafların sekizi Türk Tarih Kurumu arşivinden, geri kalanı ise Cumhuriyet Müzesi arşivinden.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Galata Kulesi’nde düzenleyeceği sergisi 29 Ekim-9 Kasım tarihleri arasında ziyarete açık olacak.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar