Şu Zor Zamanda İş Arama Konusunda Bazı Fikirler

İş Arama ve CV
İş Arama ve CV

İş arama süreçleri olgunluk çağına gelmiş her gencin, işinden ayrılan ya da çıkarılan her yaştan insanın geçmiş olduğu zorlu bir süreç. Hayatımızı idame ettirmemiz için gereken parayı kazanmak adına meslekler icra ediyoruz. Bunun karşılığında ücret alıyor ve yaşamaya çalışıyoruz. İyi bir hayat yaşayabilmek için de iyi bir işte çalışmaya ihityacımız var ancak işler her zaman istediğimiz gibi gitmeyebiliyor.


Özellikle son yıllardaki ekonomik zorluk, üzerine gelen Covid-19 salgını tüm dünyayı deyim yerindeyse her anlamda felç etmiş durumda. Ülke ekonomilerinin zorlu şartlara dayanmaya çalıştığı bu dönemlerde bir de işinden olan insanlar ve yeni mezunlar zorlu koşullarda iş arama telaşına giriyorlar. Bu durum insanlarda iş bulamama ve para kazanamama stresi yaratmanın yanı sıra birçok iş görüşmesine ve mülakatlara girerek hem çokça tecrübe kazanmasını sağlıyor hem de hayal kırıklıklarına yol açıyor. Daha önce mülakat tecrübesi olmayan kişilerin yaptığı yanlışlar sebebiyle belki de alabileceği işi kaybettiği oluyor. Ancak görüşmeler arttıkça ve kişi bu anlamda kendini sorguladıkça hatalarının farkına vararak, kendini geliştirip bir sonraki iş görüşmesine daha farklı hazırlanarak gidiyor. Bu açıdan bakıldığında iş arama ve mülakat süreçlerinin en az iş kadar iyi planlanması gerekliliği ortaya çıkıyor. Grup mülakatları, role-playler ve sorun çözme adına yapılan çeşitli pratikler belki de birçok insanın mülakat esnasında beklemediği uygulamalar olarak karşısına çıksa da kişinin iş hayatında hiç unutamayacağı bir tecrübe haline geliyor.

İş arama süreçlerini yeni mezun gözüyle en başından itibaren irdeleyecek olursak, okunan bölüm ile ilgili çalışılması gereken meslek kolunda kişinin daha işe başlamamış olsa bile kariyer hedefini belirlemesi gerekir. Bu hedef, o kişiyi bir amaca götürme dürtüsüyle hareket etmesini sağlayacak dolayısıyla kişi istediği işi yapmak ve hedefine ulaşmak için var gücüyle uğraşacaktır. Bu yüzden aldığı eğitim, bilgi-beceri ve yeteneklerine uygun en doğru planı yapmak her daim avantajlıdır. Hedefin yanı sıra çalışılmak istenen şirketleri, yetiştirmeye önem veren işletmeleri seçerek buralara ilk olarak başvuru yapmakta fayda vardır.

Mümkün olsa da olmasa da kişinin istediği bir yerde çalışması kadar doğal bir istek yoktur. Ancak bu işyerlerinde çalışmak için o şartlara göre eğitim ve belli bir birikim oluşturulmalıdır. İstenen ile yapılan arasında dağlar kadar fark olmaması gerekmektedir. Oluşturulan bu birikimle o işyerlerine ulaşmanın en doğru yerleri araştırılmalıdır. CV’nizi en kapsamlı şekilde hazırlanmalı, alanların hepsi doğru şekilde doldurulmalıdır. Ön yazılar, şirketlerin sizi görüşmeye çağırması için yazılması gereken ve doğru bir şekilde kendinizi özetlemeniz gereken yazılardır. Bu yüzden ön yazınız çok değerlidir. CV hazırlama konusunda kapsamlı şekilde size yardımcı olması adına CVmaker’ın Türkçe sayfasını kontrol edebilirsiniz. Birçok özgeçmiş örneğini bu sayfada bularak en doğru ve dikkat çekici özgeçmişleri bu sitede hazırlayabilirsiniz.

İş arama yöntemlerini öğrenmek ve bu doğrultuda aramalar yapmak sizleri bu konuda bir adım öne çıkarabilir. Bu yüzden öncelikle iş aramak için size gerekli anahtar kelimeleri oluşturarak, uygulamalarda alarmlar kurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra iş ilanlarını doğru şekilde okuyarak anlamanız gerekir. Çünkü yanlış anlamalardan dolayı vakit kaybı yaşanmaktadır. Ayrıca iş ilanları siteleri ve uygulamalarında sıkça vakit geçirerek duyuru yapmamış şirketleri bulara iş başvurusu yapabilirsiniz. Kendinizi göstermek, doğru yazılarla başvurular yapmak, sizinle aynı eğitimleri alan kişiler dahi olsa sizin ön plana çıkmanızı sağlayabilir. Bunun yanında iyi bir eğitim veya elinizde olan yetenekleri de doğru şekilde sunmanız gerekir. İş aramak yalnız sanal portallarda başvurular göndererek olmaz, aynı zamanda telefonla görüşerek, şirketlere ulaşarak, özel mailler atarak ve eğer gidebilecek uzaklıktaysanız, direkt o işyerine gidip özgeçmişinizi bırakarak, kendinizi göstererek iş başvurularında bulunabilirsiniz. İş arama süreçleri oldukça zorlu süreçlerdir. Bu saydıklarımızın hepsini yapsanız bile istediğiniz iş görüşmesi ya da iş fırsatını yakalayamayabilirsiniz. Bu süreçte sabırlı ve sakin kalmalı, iş görüşmelerine gittiğinizde de uzun zamandır işsiz kalmanın verdiği stresle yanlışlar yapmamak için elinizden geleni yapmalısınız.  İnsanların iş bulmakta zorluk çektiği bu dönemlerde elinize gelen fırsatı iyi değerlendirmelisiniz. Psikolojinizi sağlam tutarak, sorulara tutarlı cevaplar vermelisiniz.

İş arama ya da iş görüşmesi süreçleri iş başvurusu yapan tarafında genelde heyecanlı geçer. Yeni bir iş fırsatının doğması ve o fırsatı iyi kullanmak gerekir. Bu yüzden belli başlı hataları yapmamak gerekir. Örneğin 10 kişinin alınacağı bir iş için 1000 kişi başvuru yaptı ve sınavı kazanarak o 10 kişi arasına girdiniz. Ancak iş görüşmesinde sorulan ilk soru, başvurduğunuz şirket hakkında ne bildiğiniz oldu. Ne yazık ki ülkemizde bu şartlarda mülakatları geçip bu soruya cevap veren insan sayısı az. Bu yüzden emek verip bir noktaya kadar gelip küçük hatalarla belki geleceğinizi mesleğini daha başlamadan kaybetmeye gerek yok. Bundan dolayı, eğer bir iş görüşmesine kabul edildiyseniz, o işle ve o şirketle ilgili bir araştırma yapmanızda fayda var. Detaylı bir özgeçmiş hazırlayarak, bu özgeçmişi her zaman güncel tutmanız da yapmanız gerekenlerden. İş görüşmelerinde yapılan en sık hataların başında “kendime güvenim tam” cümlesi. Elbette kendinize güveniniz tamdır ancak bahsettiğimiz şekilde işi araştırarak nasıl yapacağınızı anlatırsanız mutlaka diğer adaylardan öne geçersiniz. Bir diğer klişe cümle de “elimden her iş gelir” cümlesidir. Bu cümleyi kullandığınızda, geçmiş olsun o işiniz olmayacak demektir. Başvurulan pozisyon bellidir ve o cümle ben aslında bu işi hiç beceremem ama ne iş verirseniz onu yaparım anlamına gelir. Bu hataları yapmadığınız ve görüşmeye iyi hazırlandığınız takdirde mutlaka kazanacaksınız.

 


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar