Çakırözer’den Bakan Karaismailoğlu’na TÜLOMSAŞ Tepkisi

cakirozerden bakan karaismailogluna tulomsas tepkisi
cakirozerden bakan karaismailogluna tulomsas tepkisi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2021 bütçesi görüşmelerinde, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Ankara’da TÜRASAŞ ismiyle kurulan şirkete bağlanan TÜLOMSAŞ’ı gündeme getirdi.


CHP’li Utku Çakırözer, Mart ayında yayınlanan kararname ile TÜRASAŞ’a bağlanan TÜLOMSAŞ’ın eski niteliğini yitirdiğini söyleyerek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ayrılan bürokratlara koltuk bulacağız diye yılların üreten kurumu TÜLOMSAŞ’ı pasifleştirdiniz. Son beş yılda İstanbul Sanayi Odası’nın ilk 500’ünde, ilk bininde yer alan, geçtiğimiz yıl 400 milyon lira ciro yapan, 10 milyon lira kâr yapan TÜLOMSAŞ bu yıl zarar açıklama noktasına geldi. Çalışanların moralleri yok, yeni iş, proje yok. Koskoca fabrikayı bitirdiniz. Böyle şirket, böyle planlama olmaz” dedi.

Çakırözer, TCDD’deki görev değişikliklerini de gündeme getirerek, “Öyle şeyler görüyoruz ki başkanlar, başkan yardımcıları, bölge müdürleri, gar müdürleri, yardımcıları, gişe memurlarına sürgünler yaşanıyor. İktidar mı değişti? Nedir bu personel sürgünleri” diye sordu. Çakırözer, Bakan Karaismailoğlu’ndan demiryollarında meydana gelen tren kazalarında sorumluluğu bulunanların da cezalandırılmasını istedi.

“Kar Eden Kurum, Zarar Açıklama Noktasına Geldi”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Mart ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ankara’da TÜRASAŞ ismiyle kurulan şirkete bağlanan TÜLOMSAŞ’ın son durumunu Bakan Adil Karaismailoğlu’nun gündemine getirdi. Çakırözer, TÜLOMSAŞ’ın Genel Müdürlüğü’nün Ankara’da kurulan şirkete bağlanması sonrasında TÜLOMSAŞ’ın niteliğinin yok edildiğini söyleyerek, yaşanan süreci aktardı.

TÜLOMSAŞ’ın pasif bir duruma getirildiğini aktaran Çakırözer, “Raylı sistemler, havacılık sistemleri ihracat hedefleri açısından önemlidir. Raylı sistemlerde bizlerin Türkiye için koyacağı hedefler önemlidir. Ancak biz önemli sanayi kurumlarımızı korumak yerine onları pasif hale getiriyoruz. Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ, Adapazarı’ndaki TÜVASAŞ, Sivas’taki TÜDEMSAŞ birleştirildi, adı ‘TÜRASAŞ’ oldu. Yeni bir şirket kuruldu, başına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ayrılan bir bürokrat geldi, bir kadro kuruldu. Ama biz bu birleştirme sonrasında maalesef bu kurumların niteliğinin yok edildiğini gördük. Size TÜLOMSAŞ’tan örnek vereyim. Son beş yılda İstanbul Sanayi Odası’nın ilk 500’ünde, ilk bininde yer alan; geçen yıl 400 milyon lira ciro, 10 milyon lira kâr yapan TÜLOMSAŞ bu yıl zarar açıklama noktasına geldi. Eskişehir’de orada çalışan işçilerle görüşüyoruz. Hiçbiri halinden memnun değil, moralleri yok. Çünkü yeni iş yok, proje yok. General Electric’le 50 tane lokomotif üretmek için anlaşma yapan, 11’ini ihraç eden TÜLOMSAŞ’ın artık o eski durumu kalmadı maalesef” dedi.

“Eskişehir’e 100 Milyonluk Zarar”

Çakırözer, TÜLOMSAŞ’ın alt yüklenicileriyle birlikte Eskişehir’in yan sanayisine yıllık yaklaşık 100 milyon liralık bir iş potansiyeli sağladığını da hatırlatarak, TÜLOMSAŞ’ın pasifleştirilmesinin Eskişehir sanayisine zarar verdiğini belirtti. Çakırözer, “TÜLOMSAŞ’ın pasifleştirilmesi hem Eskişehir hem de ülke ekonomisine büyük zarar veriyor. Siparişler Ankara’dan veriliyor. Eskişehir’e fırsat gelirse o imkanlardan yararlanabilecek. Böyle şirket, böyle planlama olmaz. Bu planlamalarda sıkıntı var” dedi.

Şirketin İnternet Sitesi Bile Yok!

TÜRASAŞ ismi ile kurulan şirketin aylar geçmesine rağmen bir sitesinin bile faaliyete geçirilemediğini dile getiren Çakırözer, “Kurduğunuz yeni şirket TÜRASAŞ’ın internet sitesi bile aktif hale getirilemedi. Yani yurtdışından birisinin ‘Ya, böyle biri var mı? Bu şirket ne oldu?’ diye araştırma yapabilecekleri bir site yok. Böyle şey olmaz. Biz ihracat hedefleri derken bunların olması kabul edilemez” diye konuştu.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar