İlk İş İçin Mükemmel Bir Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

resume
resume

İlk işi bulmak, birçok yeni mezun ve son sınıf öğrencisi için zor bir iştir. İnsanların çoğu, becerilerini vurgulayan ilk iş özgeçmişini nasıl hazırlayacaklarını anlamıyor. Bir özgeçmiş hazırlamakla ilgili hızlı bir çevrimiçi arama, öğrencilere birkaç fikir verir.

Özgeçmiş İçin Araştırma Örnekleri ve Anahtar Kelimeler


Öğrenciler için ilk başlangıç ​​noktası, çevrimiçi özgeçmiş örneklerine bakmaktır. İçeriğinizi uygun şekilde yapılandırmanıza yardımcı olacaktır. Özgeçmişin farklı bölümlerinde hangi tür metin veya bilgilerin gerekli olduğunu anlayacaksınız. Çok sayıda işe alım görevlisi, başvuruları sıralamak ve almak için başvuran izleme sistemlerini kullanır. Yazılım, iş ilanı ve açıklaması ile uyumlu olan, özgeçmişte bulunan anahtar sözcüklere dayalı olarak uygulamaları kısa listeler. Reklamda belirtilen anahtar kelimeleri aynen kullanırsanız, büyük olasılıkla özgeçmişiniz kısa listeye alınacaktır. Mükemmel bir özgeçmiş hazırlamakta güçlük çekiyorsanız, wriemyessayforme.co.uk sitesinin profesyonel bir yazarından yardım isteyebilirsiniz. En iyi yazarlardan biri, özgeçmişinizi belirli iş gereksinimlerine göre hazırlayacaktır. Şirketten bir görüşme araması almanızı sağlayacaktır.

resume
 

Eğitim ve Beceri Ekle

Deneyimsiz bir özgeçmişin nasıl oluşturulacağı, çoğu yeni adayın sıklıkla sorduğu yaygın bir sorundur. Belirli bir işe başvurmak istediğinizde, özgeçmişinizin en üst kısmına eğitim ve beceriler eklemek her zaman iyidir. İçeriğinizi, işe alım görevlisinin dikkatini çekecek şekilde yapılandırın. Özgeçmişinizin içeriğini aşağıdaki gibi yapılandırın:

  • Deneyim, Beceriler, kurs çalışmaları
  • Başarılar ve Eğitim
  • Müfredat Dışı Etkinlikler ve Gönüllü Çalışma

İçeriğinizin belirli bir şekilde düzenlenmesi, işveren önünde en iyi özelliklerinizi vurgulayacaktır. Çok fazla deneyiminiz olmasa da, en iyi becerilerinizi ilk sıraya koymak, işe alım görevlilerinin neden iş için en iyi aday olduğunuza karar vermelerine olanak tanır. Özgeçmişinizi Indeed gibi web sitelerine yüklemeniz doğru. Uygun bir iş bulma şansınızı artıracaktır.

Hedefe Devam Et

Bir öğrencinin ilk özgeçmişini hazırlaması her zaman zordur. Özgeçmişinizin nesnel ifadesi, işe alan kişi üzerinde iyi bir izlenim yaratmada hayati bir rol oynar. İlgili becerilerinizi birkaç cümle ile özetleyebilirsiniz. İş gereksinimlerine uymalıdır. Başkalarından yardım istemek her zaman iyidir. Arkadaşlarınız deneyimi olmayan biri için özgeçmiş yazmayı zor bulacaktır. Bir profesyonelden destek ve rehberlik istemek genellikle en iyi seçenektir. Resumethatworks gibi üst düzey bir özgeçmiş yazma hizmeti sağlayıcısı sizin için mükemmel bir özgeçmiş hedefi hazırlayacaktır. İşverenlerin dikkatini çekecek. İşe alma yöneticisi, hedef beyanına göre en iyi becerilerinizi belirleyecektir.

resume

Yumuşak Becerilerinizi Öne Çıkarın

İş tecrübesi olmayan bir özgeçmiş hazırlarken, en iyisi özgeçmişte yumuşak becerilerinizi vurgulamaktır. Yumuşak beceriler, kimsenin size öğretemeyeceği kişiliğinizin önemli bir parçasıdır. Özgeçmişinize aşağıdaki yumuşak becerileri eklemeyi düşünün:

  • Zaman yönetimi
  • İşbirliği
  • Uyarlanabilirlik
  • Karar verme
  • İşbirliği ve Takım Çalışması
  • İş baskısını idare etme yeteneği

Özgeçmişinize hangi becerileri ekleyeceğinizden emin değilseniz, her zaman arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu becerileri özgeçmişinize eklemek, kişiliğinizin olumlu yönlerini işe alan kişiye vurgulayacaktır.

Teknik beceriler

İş tecrübesi olmayan bir özgeçmiş yazmak, yeni başlayanlar için her zaman zordur. Özgeçmişinizi çekici hale getirmek için yapabileceğiniz bir şey, iş için gerekli olan belirli becerileri eklemektir. Özgeçmişinize dahil ettiğiniz teknik beceriler, işe alım görevlisine nihai işe alma kararını vermede yardımcı olacaktır. Belgenize belirli becerileri eklemeden önce iş tanımını okuyun. İşin, adayın sahip olmasını gerektirdiği becerileri vurgulayın. Kendinizi diğer adaylardan ayıracak.

Kapak Mektubu Hazırlayın

Bir kapak mektubu her zaman zorunlu değildir; şirketin bir adayın benzersiz özelliklerini belirlemesine yardımcı olur. İyi yazılmış ve düşünceli bir ön yazı, niteliklerinizi vurgulamak için size ek bir alan sağlar. Önceki deneyimlerinizi, ders dışı etkinliklerinizi ve gönüllü çalışmanızı açıklamak için kapak mektubunu kullanın. Belirli bir iş için gerekli olan yumuşak becerilerinizi ve teknik becerilerinizi vurgulayacaktır. Ön mektubunuz aracılığıyla kuruma nasıl değer katabileceğinizi gösterin. Şirketin hedeflerine ve misyonlarına uygun bir kapak mektubu hazırlayın. Yaklaşık 300 kelime içeren bir sayfalık bir kapak mektubu hazırlayın.

İlgili Sertifikaları Dahil Edin

Eğitim ve sertifikalar bölümü, özgeçmişinizin en önemli bölümüdür. Önceden herhangi bir iş deneyiminiz yoksa, eğitim kısmına odaklanmanız gerekir. Yüksek CGPA aldığınız kursları vurgulayın. Kuruluşa nasıl değer katabileceğinizi şirkete gösterecektir. İş için gereken ilgili sertifikaları ekleyin. Şirketin kültürünü anlamak için şirketin web sitesini de incelemek sizin için her zaman iyidir.

Düzeltme ve Özgeçmiş Düzenleme

Özgeçmişinizi tamamladıktan sonra tüm içeriğinizi yüksek sesle okuyun. Özgeçmişte bulunan hataları belirlemenize yardımcı olacaktır. Arkadaşınızın özgeçmişini iyileştirme fikrini de alabilirsiniz. Grammarly gibi ücretsiz bir çevrimiçi araç kullanmanız için en iyi seçenek. Özgeçmişinizde bulunan gramer ve tipografi hatalarını otomatik olarak düzeltmenize yardımcı olacaktır. Size zaman kazandıracak ve bitmiş özgeçmişinizin herhangi bir hata içermemesini sağlayacaktır. Ayrıca, özgeçmişinize işle ilgili son özgeçmişinizi göndermeden önce özgeçmişinizi gözden geçirip biçimlendirmeyi ve stili kontrol edin. Son sınıf öğrencisiyseniz ve bir iş arıyorsanız, bir profesyonel işe almak uygun bir seçenektir. CustomEssayOrder gibi bir hizmet sağlayıcı, sizin için rüya denemesine dönüşen mükemmel bir deneme oluşturabilir. Uzman bir yazar, işin kesin gereksinimlerini ve belirli becerilerin nasıl vurgulanacağını anlar. Sizin için hazırlanmış mükemmel bir özgeçmiş, bir röportaj çağrısı almanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç

Her öğrenci ve çalışan kişinin ilk iş için bir özgeçmiş hazırlaması gerekir. İşverenler ve işe alım uzmanları, ilgili becerilere ve iş deneyimine sahip rekabetçi bir adayın kazandığı her gün milyonlarca özgeçmiş alır.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar