Kocaeli’de Toplu Ulaşım Ücretlerine Zam Geldi! İşte Yeni Ücretler

kocaelide toplu ulasima zam geldi iste yeni ucretler
kocaelide toplu ulasima zam geldi iste yeni ucretler

UKOME toplantısında tüm toplu taşıma ücretlerine zam yapıldı. Şehir içi ulaşıma 50, tramvaya 50, deniz ulaşıma 50 kuruş zam yapılırken, servis araçlarına ise yüzde 10 ile 15 arasında zam yapıldı. Zamlı tarife 1 Ocak tarihinde yürürlüğe girecek.


Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası yaklaşık 6 ay önce talep ettiği zam bu toplantıda kabul edildi. Toplantı sonrası Kocaeli’de ulaşıma yüzde 16.7’lik zam yapılmasına karar verildi. Zam kararı ile şehir için toplu ulaşıma 50 kuruşluk zam gelmiş oldu. Zam ile birlikte 3 lira olan şehir içi ulaşım 3 lira 50 kuruşa yükseldi. İndirimli tarife ise 2 lira 25 kuruştan 2 lira 55 kuruşa yükseldi. Öğrenci ücretlerine ise Büyükşehir katkısı ile zam yapıldı. Daha önce biniş başına öğrenciden 1 lira 60 kuruş belediyeden ise 40 kuruş destek alınırken yeni zam ile öğrenciden 1 lira 75 kuruş belediyeden ise 50 kuruş alınacak.

İzmit’te bulunan tramvay da zamlardan nasibini aldı. 2 lira olan tramvay ücreti 2 lira 50 kuruşa yükselirken 1 lira 25 kuruş olan öğrenci ücreti 1 lira 50 kuruşa yükseldi. Tramvayda 1 lira 50 kuruş olan indirimli tarife 1 lira 75 kuruşa yükseldi. Deniz ulaşımı ise 3 lira 75 kuruştan 4 lira 25 kuruşa yükseldi. Deniz ulaşımında indirimli tarife 2 lira 75 kuruştan 3 lira 10 kuruşa yükselirken öğrenci tarifesi ise 2 liradan 2 lira 25 kuruşa yükseldi. Özel servislere ise yüzde 10 ile 15 arasında zam hakkı verildi.

Toplantının ardından açıklama yapan Kocaeli Minibüsçüler ve otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, zam oranın beklentilerini karşılamadığını kaydetti. Kocaeli genelinde bulunan tüm toplu taşıma araçlarına yüzde 12,5 ile 17,5 arasında zam yapıldığını söyleyen kurt, “Mesafeye göre ücretlendirme yapılmadığı sürece haksızlık ortadan kalkmayacak. Vatandaş bize de anlayış göstersin. Artık çarkı çeviremiyoruz. Ama mesafeye göre ücretlendirme olursa kimse yapılan zamma tepki göstermeyecek” dedi.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar