Çin’e Bor Madeni Taşıyan İhracat Treni Kars’tan Gürcistan’a Uğurlandı

cine bor tasiyan tren karstan gurcistana ugurlandi
cine bor tasiyan tren karstan gurcistana ugurlandi

Türkiye’den ilk kez Çin’e yapılan bor ihracatı için Ankara’dan yola çıkan tren Kayseri, Sivas ve Erzurum’un yanı sıra Sarıkamış ilçesi güzergahını kullanarak gece saat 23.30 sıralarında Kars Tren Garı’na geldi.Ankara Gar’ından 29 Ocak 2021 Cuma günü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla uğurlanan, Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu Hattı üzerinden Çin’e yapılan bor ihracatındaki ilk tren Kars Tren Garı’na vardı. 1234 ton yükle Kars’a ulaşan 45232 sefer sayılı ihracat treni, garda kısa bir süre mola verdi.

Türkiye’den Çin’e gitmek üzere yola çıkan bor yüklü ihracat treni gümrük işlemlerinin ardından Kars’tan Gürcistan’a uğurlandı. Çin’e bor madeni taşıyan tren, 7 bin 792 kilometre yol alıp, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin’e 12 günde ulaştıracak.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinden Çin’e ihraç edilecek bor madenini taşıyan tren, Kars’tan sonra Gürcistan, Azerbaycan, Hazar Denizi geçişi ve Kazakistan üzerinden Çin’in Xi’an şehrine ulaşacak.

Tren, Türkiye’de 2 bin 323 kilometre, Gürcistan’da 220 kilometre, Azerbaycan’da 430 kilometre, Hazar Denizi’nde 420 kilometre, Kazakistan’da 3 bin 200 kilometre ve Çin’de 2 bin 100 kilometre olmak üzere 8 bin 693 kilometre yol kat edecek.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar