Van’ın Cazibesinin Artması İçin Kuzey Van Gölü Demiryolu Hattı Şart

Van’ın Cazibesinin Artması İçin Kuzey Van Gölü Demiryolu Hattı Şart

Van’ın Cazibesinin Artması İçin Kuzey Van Gölü Demiryolu Hattı Şart

Doğu Ekspresi ile Kars’ın, Van Gölü Ekspresi ile de Van’ın turizmde özellikle de kış turizmde yeni gözde olması Van’da Kuzey Van Gölü Demiryolu Hattı’nı yeniden gündeme getirdi. Van Gölü Ekspresi yolculuğun Tatvan’da sona ermesi ve yolculuğun feribotla sürmesi hattın cazibesini eksik kılarken Van’daki turizmcilerin de çağrısı ile o hattın Van Gölü etrafında devam etmesi konusu bir kez daha gündeme geldi.

Van’ın onlarca yıllık hayali olan Kuzey Van Gölü Demiryolu Hattı, Van Gölü Ekspresi çılgınlığı ile bir kez daha gündeme geldi. Yıllardır dile getirilmesine ve her dönem siyasilerin de gündemi olmasına rağmen bir türlü yapılmayan Tatvan-Van hattı için çağrılar aralıksız sürüyor. Şehrivan’ın da geçtiğimiz 10 yılda sayısız kez gündeme getirdiği hem şehirler arası taşımacılık hem turizm hem de uluslararası hatlara bağlanması anlamında elzem görünen o hat için bu kez de turizmcilerden çağrı geldi. Türkiye’de bir çok kentin hızlı tren hatları ile tanışmasına rağmen Van hala Tatvan’a kadar gelen tren hattının geri kalanını feribot ile yaparken, bu hattın karadan gelmesi ile Van’ın cazibesinin iki kat artacağı öngörülüyor. En son Sivas, Kars gibi illere kadar hızlı tren yapılması konusunda hükümet adımları atarken Vanlılar da bu dönem Kuzey Van Gölü Demiryolu müjdesinin Van’a verilmesini bekliyor. Tren seferleri ile Van’ın gençlerin de yeni ilgi odağı olduğu süreçte, düzenlenen Gezgin Fest gibi on binlerce kişinin katıldığı etkinliklerin daha çok artacağı, Van’ın turizmde bölgenin yıldızı olacağının da altı çiziliyor.

Tam bir yıl önce bu tarihlerde Van’ı tüm Türkiye takip ediyordu. Bir gurup gencin başlatmış olduğu tren yolculuğu efsanesinin bu yılda büyük heyecanla devam etmesi bekleniyor. Haziran’da yapılması planlanan festival öncesi gençlerin Van’a akın etmesi için Vanlı turizmciler, yetkilileri uyarırken turizm noktasında yapılması bazı önemli noktalara da dikkat çekti. Bunlardan biri de Van’ın yıllardır tartıştığı Bitlis’in Tatvan ilçesinde biten o demiryolu hattının Van’a kadar uzanması.

FİZİKİ EKSİKLİK ÇOK, SEFER SAYISI AZ

Vangölü Ekspresi ile başlayan maceranın Van’a turizm atağı kazandırdığına dikkat çeken Vanlı turizmci Murat Beyaz, Van gölü ekspresinin Vanlılar olarak defalarca gündem yaptıklarını dile getirdi. Beyaz, ancak Vangölü Ekspresi’nin fiziki şartlar itibari ile çok eksiğinin olduğunu vurgulayarak, Haftada iki gün olması çok büyük bir dezavantajdır. Yaptığımız görüşmeler, aldığımız duyumlar Kars lobisinin o anlamda çok güçlü olduğu, Doğu eksprese alternatif olabilecek her hangi bir eksprese yol açmamak için ciddi bir şekilde Van’a, Van gölü ekspresine bu tür ekspreslerin önü açılmasın diye kapatma olayı söz konusu.

KUZEY VAN GÖLÜ DEMİRYOLU HATTI VAN’A GELMELİ!

Var olan talebi karşılamak için halkın ve şehrin gelmek isteyen insanların talebini kısıtlamaması gerektiğini ifade eden Beyaz, “Çok karşılaşıyoruz mesela, özellikle trenli tur yapmak isteyen insanların vagon bulamamakta sıkıntı çektiğini biliyoruz. Takipte ediyoruz mutlaka bir noktaya dokunup olayı haftadan iki günden en az, beş güne, altı güne ya da en ideali tabi ki haftanın her günü Doğu ekspresinde olduğu gibi haftanın her günü olması yönünde talepler var. Fakat en kötü ihtimalle en az 5 gün olacak bir duruma getirmek lazım, birde Kuzey Van gölü demir hattının da en kısa sürede döşenmesi gerekiyor.” Diye belirtti.

HATTIN MUTLAKA BİRAN ÖNCE DÖŞENMESİ GEREKİYOR

Tatvan’dan sonra Van Gölü üzerinden Van’a seyahat edildiğine dikkat çeken Beyaz, “Feribotla Van gölünde bir seyahatte gerçekleştirebilir ama insanlar açıkçası 4-5 saatini o gölün üzerinde geçirmek istemiyor. İlk bir saati eğlencelidir ama sonraki artık biran önce karaya ayak basıp turumuzu, gezimizi yapalım gibi bir yaklaşım söz konusu. Bunun önüne geçmek için Kuzey Van gölü demir hattının mutlaka şehrin ekonomisine, turizmine, ticaretine de önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. O hattın mutlaka biran önce döşenmesi gerekiyor. Bunun da biran önce yatırım programlarına alınması lazım, şuan mesela o anlamda Diyarbakır ve Mardin arasında bir demir yolu hattı döşeniyor. Hazır buraya kadar gelmişken oradan hemen Kuzey’e doğru kayıp, Van’a da bir uğrasınlar diyoruz.” Şeklinde konuştu.

EKONOMİK VERİLER DE KARA BAĞLANTISI ŞART DİYOR!

Kuzey Van Gölü Demiryolu Hattı için geçtiğimiz yıllarda yapılan çağrılarla ilgili en çok ses getiren ifadeleri Van TSO ve Van TB başkanı Feridun Irak dile getirmişti. Irak, gidiş gelişlerin ticari olarak da yükü artırdığına vurgu yapmış ve bu hat ile taşımacılıkta da ciddi bir milli servet kaybı yaşandığını söylemişti. Irak, Şehrivan’a yaptığı değerlendirmede bu hattın gerekliliği noktasında “Yüksek yakıt tüketimi, bakımı çok maliyetli olan feribotların tarifesi de yüksektir. Dolayısıyla mecbur kalınmadıkça tercih edilmemektedir. Yıllardır demiryolu bağlantısının karadan yapılmasını dile getirdik. Bu haliyle kendisine de memlekete de hiç bir faydası yoktur. Demiryolu bağlantısı karadan yapılmadığı sürece ilin ekonomisine hiçbir faydası olmayacaktır. Bu güne kadar çoktan yapılmalıydı. Yapılsaydı şimdiye kadar kendisini defalarca amorti etmesinin yanı sıra ekonomiye de ciddi katkı sağlamış olurdu. Zararın neresinden dönülse kardır. Aşırı yakıt tüketimi, bakım onarım masrafları, zaman kaybı gibi dezavantajları dikkate alınarak feribotla demiryolu bağlantısından vazgeçilerek karadan bağlayacak proje başlamalıdır.” İfadelerini kullanmıştı.

VAN GÖLÜ EKSPRESİ ÇILGINLIĞI SÜRÜYOR!

2018 yılının keşfedilen ekspreslerin yeni gözdesi Van Gölü Ekspresi. Başkentte başlayan yolculuğun Tatvan’a uzanan macerasının büyük etki yaratırken o yolculuk her gün haber olmaya devam ediyor. Son bir kaç yıldır Kars ile Van için ciddi bir turizm sıçraması yaratan Doğu Ekspresi ve Van Gölü Ekspresi bu yönüyle gezginlere masal gibi bir yolculuk imkanı sunmayı da sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl bu zamanlar bir gurup gencin başlattığı tren yolculuğu efsanesi bu yılda büyük bir heyecanla devam etmesi için turizmciler heyecanlı. Şehrivan Gazetesine açıklama yapan Vanlı turizmciler, Haziran’da yapılacak olan festival öncesi gençlerin akın etmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğine vurgu yaptı. Geçtiğimiz yıl 86 bin gencin katılım sağladığı festivale bu yıl 100 binden fazla gencin katılım sağlaması bekleniyor.

24 SAATLİK MUHTEŞEM YOLCULUK

Vangölü Aktivistleri Yönetimi tarafından gazetemize yapılan açıklamada ise “Van Gölü Ekspresi Van-Ankara arasında yaklaşık 24 saat süren ve yolcularına çok farklı bir güzergahtan geçerek yol boyunca ülkemizin kendine has doğasına şahitlik ederek farklı bir keyif sunarak gençlerin farklı bir tecrübe kazanmasını sağlayan nostaljik tren seferidir. Ankara’dan başlayıp sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Muş güzergahından Tatvan’a varıyor. 60 istasyonda durduktan sonra Tatvan’a ulaşan tren Tatvan’dan Van’a feribotla seyahat etme imkânı da yolcularına sunar ve Van Gölü’nün güzelliğine de tanıklık etmeyi sağlar.” Diye konuştu.

VAN TURİZMİN GÖZDESİ OLABİLECEK BİR POTANSİYELE SAHİP

Aktivistler açıklamalarının devamında, “Tatvan’da Kısa bir mola vererek Dünyanın ikinci büyük Krater gölü olan Nemrut Krater Gölünü, kayak merkezini, Ahlat Selçuklu mezarlığını, Bitlis’in tarihi evlerini gezebilir, Bitlis’e has büryan kebabı ve yöresel lezzetlerden tatma imkanı bulabilirsiniz. Daha sonra Van’ geçerek; Van ve çevresi tarihi, doğal ve kültürel özellikleri ile turizmin gözdesi olabilecek bir potansiyele sahip bir yerdir. Kaleleri, tarihi adaları, camiler, kümbetler, kiliseleri ile Muradiye Şelalesi ve Vanadokya gibi doğal güzelliklerinin yanında kışın kayak yapılacak tesisleri birçok seçenek sunmaktadır.” Dedi.

GENÇLER HAZİRAN’DA YENİDEN VAN’A GELECEK

Interrail Turkiye tarafından bir süre önce yapılan yazılı açıklamada, “Doğunun ilk müzik festivali olma özelliğini taşıyan GezginFest Van, 2019 yılında yine aynı yerinde 21-23 Haziran 2019 tarihlerinde festival severlerle buluşacaktır. Bu yıl da yine Türkiye’nin en büyük line-up’larından birine ev sahipliği yapacak olan GezginFest Van, Van Gölü kıyısında bulunan Gevaş Ada İskelesi yanında unutulmaz anlar yaşatacaktır.” Denildi.

YURTDIŞINDAN DA GENÇLER GELECEK

Turkiye tarafından gerçekleştirilen projenin, sosyal farkındalığı öne çıkarmakla birlikte, ülkenin her tarafından insanların festival alanında world müzik temasıyla yan yana getirileceği belirtilen açıklamada, “Aynı zamanda kendi bölgesinde uluslararası bir festival olma niteliğini de kazanarak, İran, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan gibi ülkelerden sanatçılar ile benzeri olmayan bir festival deneyimi yaşanacaktır.” İfadelerine yer verildi.

GENÇLER 3 GÜN BOYUNCA DOYASIYA EĞLENECEK

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Festivallin benzersizliği sadece festival alanı değil benzersiz coğrafyasıyla da kendini gösterecektir. Van gölü ekspresi treni ile yolculuk, Akdamar adası, Urartu tarihi ve muhteşem Van Kahvaltısıyla, güzel bir doğu kültürü sentezi festivali, festival alanından şehre taşıyacaktır. Sosyal yaşam alanları, oyun parkları, kütüphaneler, engelli çocuklarımızın eğlenebileceği parkurlar, pati dostlarımız için eğlence alanları ise festival alanında festivalcileri karşılayacak sürprizlerle dolu olacaktır. İnsanı ve doğayı seven, hayvan dostlarımıza şefkat gösteren, ‘mutluluk paylaştıkça güzeldir’ felsefesini benimseyen ve binlerce insanı yan yana getirmeyi amaçlayan festival; huzur, mutluluk ve eğlence dolu 3 gün için katılımcılarını beklemektedir.” denildi. (Şehrivan Gazetesi – Meral Yıldız)

İlk yorum yapan olun

Yorumlar