Güncel İstanbul Metro Haritası

guncel istanbul metro haritasi
guncel istanbul metro haritasi

İstanbul metrosu, Türkiye’nin İstanbul şehrinde hizmet veren metro sistemidir. 3 Eylül 1989’da hizmete girdiğinde Türkiye’nin ilk metro sistemiydi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Metro İstanbul tarafından işletilen sistemde, yedi metro hattı (M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7) ile toplam doksan dokuz istasyon bulunmaktadır. İstanbul metrosu bu özelliği ile ülkenin en büyük metro ağı konumundadır. M1, M2, M3, M6, M7 hatları Avrupa Yakası’nda; M4 ve M5 hatları ise Anadolu Yakası’nda hizmet vermektedir.

İstanbul Metro Haritası üstünde tüm detaylar gösterilmiş olup, İstanbul Metro Haritası‘nın daha büyük hali için haritanın üzerine tıklayınız. Haritalar bilgi amaçlı olup, orijinal halleri için ilgili kurumu arayınız.  Ayrıca, interaktif haritamızı navigasyon programınızla birlikte kullanabilirsiniz.

guncel istanbul metro haritasi
guncel istanbul metro haritasi

İstanbul Metrosu ile ilgili yapılan son proje IRTC kapsamında 1987’de gerçekleştirilen çalışmadır. Bu konsorsiyum İstanbul Metrosu ile birlikte “Boğaz Demiryolu Tüneli” projesini de birlikte hazırlamıştır. Bu etütte metro güzergâhı 16.207 metre olup, istasyonları Topkapı – Şehremini – Cerrahpaşa – Yenikapı – Unkapanı – Şişhane – Taksim – Osmanbey – Şişli – Gayrettepe – Levent – 4.Levent olan bir hat önerilmiştir. Bu projenin Yenikapı – Hacıosman arasındaki kısmı M2 koduyla hizmete girmiş olup, kalan kısımları inşa ya da proje hâlindedir. Şu anki planlara göre hat İncirli – Hacıosman olarak hizmet verecektir ve hattın Beylikdüzü’ne kadar uzatılması da düşünülmektedir.

2005 yılında temeli atılan ve ilk etabı Kadıköy – Kartal arasında yer alan M4 hattı Ağustos 2012’de, yine aynı yıl temeli atılan M3 hattı ise 10 Eylül 2012’de gayri resmî olarak, 14 Haziran 2013’te ise resmî olarak hizmete girmiştir. Haliç Metro Köprüsü ise 2014’te hizmete girmiştir. 2016 yılında M4 hattı, Kartal’dan Tavşantepe’ye uzatılmıştır. 3 Ekim 2016 tarihinden itibaren M3 hattında sadece hafta içi pik saatlerde direkt Kirazlı – Olimpiyat seferleri yapılmaktadır. 15 Aralık 2017’de Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan M5 Üsküdar – Yamanevler hattı açılmıştır. Hattın Yamanevler – Çekmeköy istasyonları arasında kalan ikinci etabının hizmete giriş tarihi 21 Ekim 2018’dir.  Avrupa yakasının ilk sürücüsüz metro hattına sahip olan M7 Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattı 28 Ekim 2020 tarihinde hizmete girdi.

İnteraktif İstanbul Metro Haritası

📩 04/01/2023 08:45

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*