Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalı? Köpekler İçin Aşı Takvimi

kopeklere hangi asilar yapilmali kopekler icin asi takvimi
kopeklere hangi asilar yapilmali kopekler icin asi takvimi

Eğer bir köpek sahiplendiyseniz hayatınız boyunca karşınıza çıkacak en sevimli, vefalı ve sadık dostlarınızdan biriyle tanıştınız demektir! Köpekler, sahiplerine oldukça bağlı hayvanlardır. Sevimli dostunuzla birçok aktivite yapabilir, onunla dilediğinizce zaman geçirerek iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Ancak bu esnada, dört ayaklı dostunuzun sağlığını da ihmal etmemeniz gerekir. Yavru köpekler 45 günlükken ilk veteriner kontrollerine götürülmeli ve düzenli olarak takip edilmelidir. Peki, köpeklere hangi aşılar uygulanmalıdır? Aşı dışında verilen ilaçlar nelerdir?

Yavru Köpeklere Hangi Aşılar Uygulanmalı?Yavru köpeklerin ilk veteriner ziyaretinde öncelikle genel muayene ve kan tahlili doğrultusunda parazit ilacı ya da aşısı uygulanır. Parazit ilaçlarının uygulanması, hem sevimli dostunuzun hem de sizin sağlığınızı korumak açısından büyük önem taşır. Parazit ilaçları uygulanmadığında köpeğinizin sağlığı iç veya dış parazit nedeniyle riske girebilir, ayrıca söz konusu hastalıklar size de bulaşabilir. Bu tip sorunları önlemek adına, parazitel ilaçların 3 ayda bir tekrarlanması gerekir.

Parazitel uygulamalar sona erdiğinde, köpeğiniz yaklaşık 6 – 8 haftalıkken ilk aşı uygulamalarına geçilir. Yapılması gereken ilk aşı, karma aşıdır. Karma aşı, köpeklerde sıklıkla görülen ölümcül bir hastalık olan gençlik hastalığına ve kanlı ishale neden olan birçok virüse karşı bağışıklık kazandırmayı amaçlar. Daha sonra coronavirüs, mantar, bordotella ve kuduz aşıları uygulanmalıdır. Köpeğinizin ilk aşı uygulamalarının tamamlanası yaklaşık 2,5 – 3 ay sürer. Aşılar bittiğinde üç ayda bir tekrarlayan parazitel uygulamalara geçilmelidir.

Yetişkin Köpeklere Hangi Aşılar Uygulanmalı?

Yetişkin bir köpeği evlat edindiyseniz ya da köpeğiniz bir yaşını doldurduysa, aşı tekrarı uygulamalarına geçilmesi gerekir. Veteriner hekiminizin gerek gördüğü sıklıkta ve durumlarda, az önce sözü geçen aşıların yenilenmesine ihtiyaç duyulur. Veteriner hekiminiz sizi olası aşı tekrarları için önceden bilgilendirecektir. Yetişkin köpeklerin olması gereken aşılar coronavirüs, kuduz, bronşin, lyme ve karma aşılar olarak sıralanır.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar