Kedilere Hangi Aşılar Yapılmalı? Kediler İçin Aşı Takvimi

kedilere hangi asilar yapilmali kediler icin asi takvimi
kedilere hangi asilar yapilmali kediler icin asi takvimi

​Dört ayaklı dostunuzun sağlığını korumak ve sağlıklı gelişimini desteklemek adına, onun aşı takvimini takip etmeniz ve düzenli olarak veteriner kontrollerinin yapılmasını sağlamanız son derece önemlidir. Kedilerin hayatını riske atan birçok hastalık bulunur. Kedilere uygulanan aşılar ise, söz konusu hastalıkların oluşumunu ve riskini büyük ölçüde önlemeyi başarır. Özellikle yavru ya da yetişkin bir kediyi yeni sahiplendiyseniz uğramanız gereken ilk durak veteriner hekiminiz olmalı. Çünkü sahiplendiğiniz kedinin size rastlamadan önce kaptığı ve sizin haberdar olmadığınız bir hastalık tehlikesi söz konusu olabilir. Yavru kedilerin güncel hiçbir rahatsızlığı olmasa bile, olası hastalıklara karşı bağışıklık geliştirebilmeleri için aşılanmaları gerekir.

Yavru Kedilere Hangi Aşılar Yapılmalı?Eğer bir yavru kediyi evlat edindiyseniz, veteriner hekiminizin uygulayacağı ilk işlem iç ve dış parazit olacaktır. Çünkü devamında gelecek aşıların kedinize sorunsuz şekilde yapılabilmesi için, kedinizin hiçbir şekilde paraziti ya da bir rahatsızlığı bulunmamalıdır. İç parazit ilacı oral yolla ya da iğneyle kedinize verilebilir. Dış parazit için çoğunlukla tercih edilen yöntemse, kedilerin ensesine damlatılan ilaçlardır. Verilen ilacın dozu, kedinizin ağırlığına göre belirlenir. İç ve dış parazit ilaçları verildikten sonra, kedinizin tuvaletini takipte olmalı, parazit döküp dökmediğini kontrol etmelisiniz. Sorunsuz geçen bir haftadan sonra, eğer kediniz 6. haftasını doldurduysa, ilk aşılarını yaptırmak için yeniden veteriner ziyareti yapabilirsiniz.

Yavru kedilerin olması gereken ilk aşılar; karma, kuduz ve lösemidir. Karma ve lösemi aşıları çoğunlukla iki doz halinde yapılır. Söz konusu aşıların kedinize yapıldığı gün, kedinizde sersemleme, hafif ateş ve iştahsızlık gibi belirtiler görülebilir. Yine de bu tip belirtilerle karşılaşırsanız, veterinerinizi bilgilendirmelisiniz. Kuduz aşısının yapılması için kedilerin üçüncü ayını doldurmuş olması gerekir. Bu nedenle aşı takvimine öncelikle karma ve lösemi aşılarının ilk dozları ile başlanır. Karma aşının içerisinde solunum yolu enfeksiyonlarına ve kedi gençlik hastalığına karşı bağışıklık geliştirmeye yardımcı bileşenler bulunur. Ayrıca aşıların her biri ve dozu için 7 – 10 gün arasında bekleme süresi olmalıdır.

​Yetişkin Kedilere Hangi Aşılar Yapılmalı?

Yetişkin bir kediyi evlat edindiyseniz ve ona yavruyken gerekli aşılar uygulanmadıysa, kedinizin az önce sözü geçen aşıları aynı periyodu takip ederek olması gerekir. Eğer kedinizin yavruyken aşılanıp aşılanmadığını bilmiyorsanız, bağışıklık sistemini ölçen testler aracılığıyla bu sorunun yanıtını bulabilirsiniz. Kedilerin parazit ilaçlarının ya da aşılarının, her iki ayda bir yeniden tekrarlanması gerekir. Yetişkin kedilere uygulanan başka bir aşı yoktur. Ancak veteriner hekiminiz yerel salgın risklerine, kedinizin sağlık durumuna ve kullanılan aşı türlerine bağlı olarak aşıların tekrarlanması kararı alabilir. Her halükarda iki ayda bir veterinerinizi ziyaret ederek parazit aşılarını tekrarlamalı ve kedinizin genel sağlık kontrolünden geçmesini sağlamalısınız.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar