Ortodonti Ne Demek? Ortodonti Uzmanı Ne İş Yapar?

doktorbul
doktorbul

Ağız ve diş sağlığı alanlarından biri olan ortodonti; uyumsuz dişlerin, yüz düzensizliğinin ve buna bağlı olarak oluşan rahatsızlıkların tedavisiyle ilgilenen daldır. Dişlerin görevlerini yapabilecek biçimde yerleştirilmesi ve estetik olarak daha düzgün görünmesi için çalışmalar yapan ortodonti uzmanlarına ortodontist adı verilir. Ortodontistler diş hastalıkları alanında çalışmalarını sürdürür, alt ve üst çene bozukluklarını teşhis ve tedavi eder.

Ortodonti Ne Demek?Ortodonti kelime olarak “ortho” ve “odons” Yunanca kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Bu kelimelerden “ortho” düzgün, “odons” ise diş anlamındadır. “Ortodonti ne yapar ve ortodonti hangi hastalıklara bakar? sorularını “düzgün diş” çevirisi tam olarak karşılayamaz.

Dişlerin kemikler üzerine yerleşmesi ve yüz düzensizlikleriyle ilgilenen bu uzmanlık dalı, her ne kadar kelime olarak düzgün diş anlamına gelse de alt ve orta yüzde meydana gelen düzensizliklerle de yakından ilgilenir.

Alt ve üst çenenin başa göre konumu ve diş ilişkilerini inceleyen ortodonti, son yıllardaki yeni uygulamalarla oldukça gelişmiştir. Çoğu uygulamada yaş sınırı kaldırılmış, hem yetişkinler hem de çocuklar için tedavi şekilleri oluşturulmuştur.

Diş ilişkilerini üç boyutlu olarak inceleyen ortodontide hasta memnuniyeti ve konfor, son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Bu alanda en çok kullanılan tedavi araçlarından olan diş tellerinin de daha estetik olanları tercih edilmeye başlanmıştır. Şeffaf plaklarla rahatlıkla yapılabilen ortodontik tedaviler, aligner tedavileri ve telsiz ortodonti ön plana çıkmıştır. Bu tür tedavilerin yaygınlaşması için çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir.

Ortodonti Hangi Bölüme Girer?

Ortodonti, ağız ve diş sağlığı alanında diş hekimliği bölümünün çalışmaları içine girer. Ortodontik tedaviler genellikle bunun eğitimini almış diş hekimleri ve ortodontistler tarafından yapılır.

Ortodonti uzmanlarının yaptıkları tedavilerin yaygınlaşması, insanlara daha doğru bilgilerin verilmesi, yeni nesil tedavi yöntemlerinin kullanılması için 2019 yılında Türk Aligner Derneği kurulmuştur.

Diş hekimliğinin uzmanlık dalı olan ortodontide hem kalıtsal ve doğuştan gelen hastalıklar hem de gelişimle birlikte meydana gelen sorunlar tedavi edilir.

Ortodonti Uzmanı Ne İş Yapar?

Ortodontik problemlerin tedavisiyle ilgilenen ortodonti uzmanı, bu hastalıkların neden oluştuğunu da yakından takip eder. Genetik olarak alt ve üst çenenin geride bulunması ve bu bölgede oluşan diğer iskelet sistemi bozukluklarının yanı sıra çocuklukta yaşanan bazı durumlardan ötürü de ortodontik problemler meydana gelebilir.

Bebeklik ve çocukluk döneminde uzun süre biberon ve yalancı emzik kullanımı, tırnak yeme hastalığı, parmak emme alışkanlığı ve benzeri durumlar hem dişlerin hem de çenenin zarar görmesine sebebiyet verebilir.

Yüzde, çenede ve dişlerde oluşan problemlerin erken yaşta tedavisi hem estetik hem sağlık açısından önemlidir. Bu nedenle ortodonti uzmanlık alanının diş hekimliğinde önemli bir yeri vardır.

Önemli Ortodonti Uzmanları

Türkiye’de alanında uzman birçok ortodonti uzmanı vardır. Bu uzmanlara, ilgilendikleri alanlara ve daha fazlasına DoktorBul üzerinden ulaşabilir; dilediğiniz uzmandan kolayca randevu alabilirsiniz.

DoktorBul, şehrinizde yer alan ortodonti uzmanlarını inceleyebilmenize ve kendi hekiminizi seçebilmenize yardımcı olur.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar