Aliağa Bergama Demiryolu Projesine Sadece Bin TL Ödenek Ayırdı!

aliaga bergama demiryolu projesine sadece bin tl odenek ayirdi
aliaga bergama demiryolu projesine sadece bin tl odenek ayirdi

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Aliağa İlçe Başkanlığı’nda yaptığı açıklamada 1 Milyar 154 Milyon 484 Bin TL olan Aliağa – Çandarlı – Bergama Yeni İzmir Demiryolu projesine 2021 yılında iktidar tarafından sadece 1.000 TL ödenek konduğunu söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, ilçe yöneticileri ve Aliağa Belediye Meclis Üyeleri, Aliağa CHP İlçe Başkanlığı’nda bir araya geldi, Aliağa’da yaşanan sıkıntılar, Aliağalı vatandaşların beklentileri ve talepleri masaya yatırıldı. CHP heyeti ilçe programından sonra pazarcı esnafını ziyaret etti, esnafın sorunlarını dinledi, taleplerini aldı.

“SORU ÖNERGELERİMİZE CEVAP ALAMIYORUZ”

Aliağa’yı ilgilendiren kamu yatırımlarını Meclis gündemine taşıdığını ifade ederek sözlerine başlayan Sındır, “Aliağa’mızla ilgili birçok konuyu Meclis gündemine taşıdım ama cevap alamadım. Aliağa – İzmir, Aliağa, Çanakkale yoluyla ilgili yapılan çalışmaların aksadığını ve ciddi anlamda ödenek sorunu olduğunu biliyorum. Bunların hepsi yaşamsal önemdeyken önergelerime yanıt verilmemesini kabul etmiyorum. 2015 yılında başlayan Aliağa – Çandarlı – Bergama Yeni İzmir Demiryolu Yapımı ve Çandarlı Limanı Demiryolu bağlantısı projesinin toplam bedeli 1 Milyar 154 Milyon 484 Bin TL. Bu projeye bugüne kadar yapılan harcama ise sadece 96 bin TL. Bu 2021 kamu yatırım programındaki resmi rakam. AKP iktidarı Aliağa – Bergama Demiryolu projesine 2021 yılı için sadece bin TL ödenek ayırdı. 1 milyar değil 1 milyon değil 1.000 TL. Bunun anlamı ben Aliağa Çandarlı Demiryolu projesini yani İZBAN hattını 2021 yılında da yapmayacağım demektir” dedi.

“HESABINI SORMAK ASLİ GÖREVİMİZ”

Aliağa, Bergama demiryolu projesinin İZBAN Hattı’nın uzatılmasıyla ilgili bir proje olduğunu söyleyen Sındır, “Aliağa, Bergama demiryolu projesi kent içi bir banliyödür. Yani İzmir’in, İzmir ilinin merkez ve bütün çevre ilçelerini birbirine bağlamasını beklediğimiz, vatandaşımıza daha hızlı daha ucuz daha çabuk daha konforlu bir ulaşım hizmeti verebilmenin bir projesi. Proje neden bir türlü başlatılmıyor? Bunun hesabını sormak da bizim asli görevimiz. Aliağa’mızın yaşadığı sorunların, sıkıntıların takipçisiyiz dedi.

 

 

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar