Ankara Ücretsiz İnternet Ağı İle Örülüyor

ankara ucretsiz internet agi ile oruluyor
ankara ucretsiz internet agi ile oruluyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “İnternete erişim hakkının temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz” diyerek duyurduğu Başkent meydanlarına ücretsiz internet hizmeti her geçen gün yaygınlaşıyor. Ankara Kalesi, Hacı Bayram Veli Camii ve Bahçelievler Adnan Ötüken Parkı’nın da eklenmesiyle ücretsiz wi-fi hizmeti verilen meydan sayısı 27’ye ulaşırken, projenin ilk etabının yüzde 70’i tamamlanmış oldu.

Pandemi sürecinde eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla uzaktan eğitim alan öğrencilerin yararlanması için 918 mahallede ücretsiz Wİ-Fİ hizmeti sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu hizmeti genişleterek kent meydanlarına taşımaya başladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “İnternete erişim hakkının temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz” diyerek hayata geçirdiği projenin ilk etabında kentin 35 meydanına yapılması planlanan çalışma hızla ilerliyor.

Ankara Kalesi, Hacı Bayram Veli Camii ve Bahçelievler Adnan Ötüken Parkı’nın da eklenmesiyle Başkent’te ücretsiz wi-fi hizmetinin verildiği meydan sayısı 27’ye yükseldi.

1,9 MİLYON METREKARELİK ALAN İNTERNETLE BULUŞTU

Ankara’nın farklı noktalarında toplam 10 milyon metrekarelik alana ücretsiz internet sağlanmasının planlandığı proje her geçen gün daha da yaygınlaştırılırken, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda bugüne kadar 1 milyon 900 bin metrekarelik alan ücretsiz internetle buluşturuldu.

“wifi.ankara.bel.tr” adresi üzerinden aktifleştirilen meydanlar tek tek gösterilirken, vatandaşları hızlı, güvenli ve ücretsiz internetle buluşturan hizmet kapsamında devreye alınan ücretsiz 1. Etap Wİ-Fİ noktaları (FAZ1) şöyle oldu:

 1. 512. Sokak İvedik
 2. Adnan Yüksel Caddesi
 3. Akyurt Cumhuriyet Meydanı
 4. Batıkent Meydan(GİMSA Önü)
 5. Elmadağ Kent Meydanı
 6. Haymana Kent Meydanı
 7. Kalecik Kent Meydanı
 8. Polatlı Kent Meydanı
 9. Şehit Salim Akgül
 10. Ayaş Kent Meydanı
 11. Bala Kent Meydanı
 12. Beypazarı Atatürk Parkı
 13. Çamlıdere Ali Semerkandi Türbesi
 14. Güdül Kent Meydanı
 15.  Kahramankazan Kent Meydanı
 16. Kızılcahamam (Soğuksu Gidişi)
 17. Nallıhan Kent Meydanı
 18.  Şereflikoçhisar Ankara Caddesi
 19. Evren Kent Meydanı
 20. Ulus Meydanı
 21. Sıhhiye
 22. Keçiören Belediyesi önü
 23. Zafer Çarşısı
 24. Çubuk Kent Meydanı
 25. Ankara Kalesi26- Hacı Bayram Veli Camii
 26. Bahçelievler Adnan Ötüken Parkı

SIRADA 8 MEYDAN VAR

Merkez ve ilçe meydanlarına ücretsiz Wİ-Fİ uygulaması kapsamında kalan meydanlarda da kısa sürede internet erişimi sağlanması hedeflenirken, yüzde 70’i tamamlanan Faz1’in yüzde 30’unu oluşturan 8 nokta ise şunlar:

“Kızılay Meydanı, Güvenpark, Beşevler Üniversiteler Bölgesi, Batıkent Meydan, Etimesgut Tren Garı, Gökkuşağı Yolu, Sincan Lale Meydanı ve Çayırhan Kent Meydanı.”

“wifi.ankara.bel.tr” adresinden takip edilebilecek çalışmaların 5,2 milyon metrekarelik alanı kapsayan 2. etabında (FAZ2) ise başta park ve rekreasyon alanlarının bulunduğu 30 nokta daha ücretsiz Wİ-Fİ hizmetine kavuşacak. Proje kapsamında kent genelinde yıl sonuna kadar meydan ve rekreasyon alanlarında toplam 65 noktada vatandaşların ücretsiz internet kullanabilmesi amaçlanıyor.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar