Diyarbakır Tramvay Projesi Trafik Sorununu Ne Ölçüde Çözecek

diyarbakir tramvay projesi trafik sorununu ne olcude cozecek
diyarbakir tramvay projesi trafik sorununu ne olcude cozecek

Diyarbakır’da tramvay projesinin ihalesi yapıldı. Proje yapım ve araç alımıyla hayata geçirilecek. Evrensel’e konuşan ŞPO Diyarbakır Şube Başkanı Berivan Güneş projeyi değerlendirdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen tramvay projesinin ihalesi yapıldı. Proje yapım ve araç alımı ile hayata geçirilecek. Dağkapı ile Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi arasında, 14.1 kilometre uzunluğunda ve 23 istasyondan oluşacak projenin 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Evrensel’e konuşan Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Diyarbakır Şube Başkanı Berivan Güneş, proje için 2013 yılında Osman Baydemir döneminde başvuru yapıldığını, Gültan Kışanak zamanı dahil olmak üzere bekletildiğini belirterek, kayyumla onaylandığını söyledi. Kentin ulaşım master planı revize edilse de Güneş, 8 yıl önce hazırlanan projenin bugün trafik sorununu ne ölçüde çözeceğinin muamma olduğunu dile getirdi.

BAYDEMİR’İN DÖNEMİNDEN FARKI DURAK SAYISI

Hızlı artan nüfus ve buna bağlı olarak büyüyen kentlerde ciddi trafik sorunlarının ortaya çıktığını belirten Güneş, “Kayyum tarafından yapılmak istenen proje, 2010-2011 yılında Osman Baydemir’in belediye başkanlığı döneminde yapılıp 2013 yılında İller Bankasına ilk başvurunun yapıldığı projedir. Proje güzergahı aynı olup sadece ilk projeye göre durak sayısında bir değişiklik var. 100 milyon TL üzerindeki projeler Yüksek Planlama Kuruluna (YPK) havale edilir. Diyarbakır hafif raylı sistem projesi 2014 yılında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yüksek planlama kuruluna havale edildi. Gültan Kışanak dönemindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, projenin 2015 yılındaki programa alınması için başvuruda bulundu ama maalesef burada bir tıkanma yaşandı. Yapılan yazışmalar, raporlar ve proje uygun olmasına rağmen Yüksek Planlama Kurulu projeyi bekletmeye aldı” dedi.

SİYASİ EMELLER PROJEYİ ERTELEDİ

Seçilmiş belediye başkanları döneminde yıllarca onaylanmayan projenin kayyumlar döneminde onaylanmasının altında iktidarın siyasi emellerinin yattığını ifade ederek, “2017 yılında kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi aynı proje ile başvurdu. Proje onaylandı. Yıllardır çalışmaları yapılıp onay bekleyen projenin, kayyum sürecinde onaylanmasının da elbette ki siyasi nedenleri vardı. İktidar, bu karar ile HDP’li belediyeler üzerindeki politikalarını bir kez daha ortaya koymuştur. 2017 yılında Kayyum Cumali Atilla projenin onaylanacağını ve yapımına başlanacağını dile getirdi ama aradan geçen 4 yıla rağmen projede herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. Yapılmak istenen proje yeni bir proje değildir. Osman Baydemir döneminde kentin dinamiklerinin görüşleri ile Boğaziçi Üniversitesi danışmanlığında bu proje yapıldı” dedi.

PROJENİN RANT ALANINA DÖNÜŞMESİ KAYGISI

Baydemir döneminde trafik sorununu çözümü ve şehrin turizm potansiyelini arttırılması amacıyla hazırlanan projenin kayyumlar tarafından rant alanına dönüştürülmesi kaygısı taşıdıklarını belirten Güneş, “HDP’li belediye döneminde gerek Boğaziçi Üniversitesinden konu ile ilgili akademisyenlerden gerek ise de kent dinamikleri ile yapılan görüşmeler sonucunda projenin kente rant alanı oluşturmayacağı sürece uygun bir proje olarak görülmüştü. Nitekim bir irade gasbı olarak gördüğümüz kayyum atamalarının ardından kayyum uygulamalarının tamamen rant odaklı, kentin tarihi dokusuna aykırı uygulamalar olduğunu ne yazık ki görmekteyiz. Temennimiz o ki diğer kayyum projeleri gibi rant odaklı bir proje haline getirilip, kentin sosyal ve tarihine dokusuna aykırı uygulamalara eklenmemesidir. Bu anlamda önemli olan projenin HDP döneminde hazırlanmış, kayyum döneminde uygulamaya geçirilmesi değil, halk odaklı bir proje olmasıdır” dedi.

KENT SAÇAKLANDIĞI İÇİN EKSTRA SORUNLAR ORTAYA ÇIKACAKTIR

Baydemir döneminde gündeme gelen projenin kentin o dönemki koşulları içinde hazırlandığını söyleyen Güneş, kentteki binalaşma sürecinin hızla arttığını ve projenin bu noktada kentin trafik sorununun ne noktada çözeceğinin muamma olduğunu ifade ederek, “Proje detaylarına ilişkin bilgi istedik, bize verilmedi. Proje zamanında bitirilmediğinde ciddi sorunlar ortaya çıkacaktır. Baydemir, döneminde kent bu kadar büyümemişti. Şu an kent saçaklandığı için ekstra sorunlar ortaya çıkacaktır. Ama ne sorunlar çıkacak bilemiyoruz, çünkü proje detaylarını göremiyoruz” dedi.

Proje ihalesini Baydemir döneminde projeyi hazırlayan aynı firmanın aldığını belirten Güneş, “Yani Baydemir döneminde hazırlanan proje olduğu gibi devam ediyor. Sadece şimdi onaylandı” dedi.

Kaynak: EVRENSEL

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar