Kanal İstanbul Yap-İşlet-Devret Modeliyle 5 Yılda İnşa Edilecek

kanal istanbul yap islet devret modeliyle yilda insa edilecek
kanal istanbul yap islet devret modeliyle yilda insa edilecek

TRT Haber özel yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, günlük, 5 -10 yıllık değil, 100 yılın planlarını yaptıklarına ve Kanal İstanbul’un Lojistik Master Planın bir ürünü olduğunu vurguladı

Karaismailoğlu,  Kanal İstanbul’a niye ihtiyaç duyuyoruz? Karadeniz artık ticari bir göl olmaya başladı. Karadeniz’deki ülkeler limanlarına büyük yatırımlar yapıyor. Biz de Lojistik Master Planı kapsamında limanlarımıza büyük yatırımlar yapıyoruz. Dünya ticaret hacmi günlük 10 milyar dolar, 10 yılda bu 35 milyar dolara çıkacak. Bu yüklerin yüzde 90’ı deniz yoluyla ulaştırılıyor. Ülkemizin coğrafik konumunun sağladığı avantajları fırsata dönüştürmek durumundayız.”

“ Marmara, İstanbul süper lojistik alan. Resmin tamamına bakmak lazım. Türkiye Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kesişme noktasında. Türkiye’nin bu coğrafik konumu nedeniyle sahip olduğu avantajları fırsata çevirmemiz lazım. İstanbul havalimanı, otoyollar, Orta Koridor, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Marmaray’a entegre edilmesi gibi birçok projelerimizi birer birer hayata geçirdik. Şimdi Çin’den Avrupa’ya trenler ülkemiz üzerinden ulaşıyor. İhracat trenlerimiz Rusya’ya Çin’e gidiyor. Orta Koridor’u aktif hale getirdik.”

“ Kanal İstanbul 5 yılda inşa edilecek, 500 bin kişiye istihdam sağlayacak”

İstanbul’dan geçen gemi hacimlerinin büyüdüğünü ve sayısının 50 bini bulduğunu, ayrıca 2 bin çeşitli amaçlı tekne bulunduğunu, bu sayının kapasitesinin çok üzerinde olduğunu bildiren Karaismailoğlu, ilerleyen zamanlarda İstanbul’dan bu kadar geminin geçemeyeceğine işaret etti ve “Bu kadar geminin kolaylıkla Boğaz’dan geçmesi mümkün olmayınca, beklemeye başlayacak ve sıra olacaklar. Alternatif bir su yolu Kanal İstanbul olduğu için burayı kullanacaklar. “dedi.

“Yap-İşlet-Devret Modeliyle inşa edilecek bütçeye yük getirmeyecek”

Süveyş Kanalı’ndan yılda 19 bin gemi geçtiğine ve yılda 3.6 milyar gelir sağlandığına dikkat çeken Karaismailoğlu şu değerlendirmede bulundu:

“Kanal İstanbul’un maliyeti yaklaşık 15 milyar dolar. İhaleye çıkılınca bu rakamlar düşecektir. Yap-işlet-devret modeliyle genel bütçeye yük getirmeden bu projeyi yapacağız. Burada gelir getirici merkezlerle eko-sistem yaratacağız. İşletmeyi Bakanlığımız üstlenecek. Kanal İstanbul’u beş yılda işletmeye almayı hedefliyoruz. Ülkemiz lojistik hareketliliğe yön veren lider ülke konumuna gelecek.”

“Ülkemiz lojistik hareketliliğe yön veren lider ülke konumuna gelecek”

2021 Haziran sonu itibarıyla Kanal İstanbul’da ilk köprünün temelini atacaklarını belirten Karaismailoğlu,” Toplam 6 köprümüz var. Kanal İstanbul yapım sırasında 500 bin kişiye istihdam sağlayacak.” dedi.

Kanal İstanbul ile ilgili eleştirilere de cevap veren Karaismailoğlu, projenin 200’e yakın bilim adamıyla hazırlandığını, karşı çıkan zihniyetin boğaz köprüsü, Avrasya Tüneli gibi mega projelere de karşı çıktığını anımsatarak,” Kanal İstanbul, dünyada süper güç olmak, söz sahibi ülke olmak, lojistikte söz sahibi ülke olmak için olmazsa olmazımızdır. Bunu yapmak cesaret ister, güç ister, irade ister.” dedi.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar