Milli ve Yerli Hızlı Trenin Seri Üretimi 2023 Yılında Başlayacak

milli ve yerli hizli trenin seri uretimi yilinda baslayacak
milli ve yerli hizli trenin seri uretimi yilinda baslayacak

TRT Haber özel yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “ Milli ve yerli hızlı trenimizi 2023 yılında seri üretimine geçeceğiz” dedi.

“Şu anda 3 bin 500 kilometrelik hızlı demiryolu hattı inşaatı var”

Karaismailoğlu: “Anadolu’nun her tarafında bir projemiz var. Devam eden projelerimiz de var. İşlerimizin peşinde koşmaya devam ediyoruz. Yolların güvenli ve konforlu hale getirmemizle taşıt trafiği yüzde 160 artsa da trafik kazalarında yüzde 80 azalma meydana geldi. Böylece yılda 11 bin vatandaşımızın canını kurtardık. Master Planı kapsamında karayolu yatırımlarımız devam ediyor. Bizim için demiryolu çok önemli. 1950 yıllarından sonra demiryoluna neredeyse hiç yatırım yapılmadı. Halen 1213 kilometresi yüksek hızlı demiryolu hattı olan 12.800 kilometrelik demiryolu ağının yüzde 50’sini elektrifikasyonunu ve sinyalizasyonunu tamamladık, diğer bölümü için çalışmalarımız devam ediyor. Ankara- Sivas yüksek hızlı ve 102 kilometrelik Konya-Karaman hızlı demiryolu hatlarını da çok yakında işletmeye alacağız. İnşası devam eden Karaman- Mersin-Adana-Gaziantep hızlı demiryolu hattı da hem lojistik hem yolcu bakımından çok önemli bir hat. Ülkemizin her yerini kaliteli, konforlu ve hızlı demiryolu hatlarıyla buluşturacağız.” dedi.

Lojistik hatlar olarak Organize Sanayi Bölgelerini ve limanları ana demiryolu ağına bağlamanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, 3 bin 500 kilometrelik hızlı demiryolu hattı inşaatının sürdüğünü belirtti.

“ Milli ve yerli hızlı trenimizi 2023 yılında seri üretimine geçeceğiz”

Raylı sistem ve araçlarının milli ve yerli hale gelmesine de büyük önem verdiklerinin altını çizen Karaismailoğlu, “Yerli ve milli tren çalışmalarımız devam ediyor. Yerli ve milli tren üretimine başlayacağız. 225 kilometre hıza sahip milli ve yerli tren çalışmalarımız kapsamında 2023 yılında seri üretimine geçeceğiz. İstanbul’da metro araçlarında çok sıkıntı çektik. Araçların yabancılardan temini, bakımı ve onarımında sıkıntılar yaşadık. Kendi milli ve yerli trenimizi yapacağız, bu konuda özel sektörümüzü de destekleyeceğiz. “ diye konuştu.

 

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar