Mersin Metro Projesinde Şok Gelişme

mersin metro projesinde sok gelisme
mersin metro projesinde sok gelisme

Mersin Büyükşehir Belediyesinin ’Ulaşım Ana Planı Hazırlanması’ amaçlı ’Danışmanlık Hizmet Alımı’ ihalesine çıkacağını açıklaması, “Mevcut planla ihaleye çıkılan Metro projesi ne olacak?” sorusunu akıllara getirdi!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in prestij projesi olan ancak 2,5 yıldır ihaleden öteye gidemeyen metro projesinde şok bir gelişme yaşandı. Büyükşehir Belediyenin ‘Ulaşım Ana Planı Hazırlanması’ amaçlı 3 Ağustos 2021 günü ‘Danışmanlık Hizmet Alımı’ ihalesine çıkması soru işaretlerine neden oldu. Gelişmeler, “Mevcut planla ihaleye çıkılan Metro projesi ne olacak?” sorusunu akıllara getirdi!

“BİR KENT 8 YIL İÇİNDE 3 KEZ ULAŞIM MASTER PLANI HAZIRLAMAZ”

Araştırmacı yazar Abdullah Ayan, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Danışmanlık Hizmet Alımı ihalesi ile ilgili “İyi de başlaması beklenen metro projesi hangi ana plana göre hazırlandı? Ana plan varsa bu ihale neyin nesi? Ana plan yoksa veya revize edilecekse metro projesi ne olacak?” sorularını gündeme getirerek, yeni bir tartışma başlattı.

Ayan, eleştirilerini şöyle sürdürdü; “Çeşitli battı çıktı projeleri yapıldı, yenileri için ihaleler hazırlanılıyor. Ulaşım master planı gerekli görülüp ihaleye çıkarıldıysa demek ki, 2030’a kadar ihtiyaca cevap verecek master planlar ihtiyaca cevap vermiyor. Bu durumda metro, bisiklet yolları, geçitler ve her türlü ulaşım yatırımının bu yapılacak master plan tamamlanıp kent dinamikleriyle tartışıldıktan sonra yeniden projelendirilip hayata geçirilmesi gerekmez mi?

Bugün devam etmekte olan metro ihalesi, 2018 Ulaşım Master Planına göre benimsenip tüm süreç buna göre işletilmişti. Şimdi yeni Ulaşım Master Planında örneğin bisiklet yolları veya Metro için farklı bir dinamik ortaya çıkarsa ne olacak? Bir kent 8 yıl içinde 3 kez Ulaşım Master Planı hazırlamaz. Üç başkan üç master planı, yap boz tahtası mı bu kent?”.

FİNANSMAN AYAĞI BELİRSİZ

28 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilen ve 3 firmanın teklifinin geçerli sayıldığı “Mezitli-3 Ocak Hafif Raylı Sistem Metro Hattının İnşaat ve Elektromekanik Sistemlerinin Temini, Montajı ve İşletmeye Alınması İşi”ne Dillingham Constructıon Int+Kiska-Kom İnş. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı 3 milyar 379 milyon 404.9 bin lira en düşük teklifi sunmuştu.

Metro projesi kafalarda bazı soru işaretleri bıraktı. İhaleyi alan firmanın projeye finansman için kredi bulma şartı ve hazinenin bulunacak krediye onay verip vermeyeceği konusunda belirsizlik sürerken Araştırmacı –Yazar Abdullah Ayan, Mersin Büyükşehir Belediyesinin işi yapmakta ısrarlı olduğuna dikkat çekmişti. İhale TL ile yapılsa da dış kredinin dövizle yapılacağını hatırlatan Ayan, “Projenin finansman kısmının nasıl çözüleceğini hala bilinmiyor. Şuan yapılan ihalede vagon ve çekme araçları bulunmuyor. Böylesine ciddi bir işin döviz faizlerinin yüksek olduğu bir ortamda finansman krizi ile bilinmez bir sürece doğru gittiği görülüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Hediye EROĞLU / Mersinhaberci

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar