Reis Sınıfı Denizaltılarda KoçSavunma İmzası

reis sinifi denizaltilarda kocsavunma imzasi
reis sinifi denizaltilarda kocsavunma imzasi

KoçSavunma, Reis sınıfı 6 yeni denizaltının sistemlerini kapsayan projenin teslimatını, üretim ve fabrika kabul testlerini de tamamlayarak gerçekleştirdi.

Ülke savunmasını güçlendiren yenilikçi teknolojilere imza atan Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri (KoçSavunma) AŞ, Türkiye’nin yeni nesil  denizaltıları için geliştirdiği sistemlerin teslimatını gerçekleştirdi. KoçSavunma, Reis sınıfı 6 adet denizaltının Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilmesi amacıyla yürütülen Yeni Tip Denizaltı Programı (YTDP) kapsamında, kendi mühendislik ve teknoloji birikimi ile geliştirdiği tüm sistemlerin teslimatını üretim ve fabrika kabul testlerini de tamamlayarak gerçekleştirmiş oldu.

İlk olarak denizaltıların Torpido Karşı Tedbir Sistemi (TCMS) için Ağustos 2011’de ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) ile sözleşme imzalayan KoçSavunma’nın bugün yeni tip 6 denizaltının ileri teknolojilerle donatılmasını sağlayan 6 ayrı projede mühendislik imzası bulunuyor.

“Yüzde 75’in üzerinde yerlilik oranı ile projeleri vaktinden önce tamamlayıp teslim ettik”

Konu ile ilgili görüş veren KoçSavunma Yönetici Direktörü Hakan Öktem, “Türk Deniz Kuvvetleri’nin ulusal ve uluslararası sulardaki yıldızı olmaya aday 6 yeni denizaltımız dünya standartlarında savunma teknolojilerine kavuşurken, KoçSavunma olarak rakipsiz mühendisliğimiz ve yenilikçi Ar-Ge çözümlerimiz ile ülke savunmasına ve yerli savunma sanayiinin gelişimine katkı sağlamayı sürdürmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Tüm bu projeler kapsamında sorumluluğumuzda bulunan kullanıcı ve bakım eğitimlerini başarı ile gerçekleştirirken, yedek parça teslimatları dahil tüm yükümlülüklerini zamanından önce yerine getirdik ve tüm proje süreçlerini yüzde 75’in üzerinde bir yerlilik oranı ile tamamladık.” dedi.

Yerli denizaltı ile gelen paydaş ve katma değer zenginliği

Yeni Tip Denizaltı Programı çok sayıda yerli firmanın ürünlerinin ilk kez bir denizaltı platformunda kullanılması hedefiyle savunma sanayiinde önemli bir dönüşümün de adresi oldu. Bu proje ile üniversitelerin ve yetenekli alt yüklenicilerin desteği sayesinde ortaya çıkan yeni alan uzmanlıkları ve teknolojik altyapılar, Türk savunma sanayiinin güçlü temelini oluşturuyor.

KoçSavunma, Reis sınıfı denizaltılarda en fazla sayıdaki sistemi geliştirmedeki başarısı ve mühendislik birikimi ile MİLDEN (Milli Denizaltı) projesinde daha önemli roller için hazırlıklarını yaptı. KoçSavunma sahip olduğu yetkinliklerin yanı sıra YTDP kapsamında deniz kabul testlerinde kullanılacak olan Sonar Fish sisteminin modernizasyonu için verdiği teklifle artık sözleşme imzalama sürecini bekliyor. KoçSavunma’nın mühendislik ve teknoloji birikimiyle gerçekleştirdiği ve YTDP (Yeni Tip Denizaltı Projesi) ile güçlenen yetkinlikleri, bugün Türkiye savunma sanayiinin de önemli kilometre taşlarını döşemeye devam ediyor.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar