Türkiye Uzay Ajansının IAF Üyeliği Tescillendi

Türkiye Uzay Ajansının IAF Üyeliği Tescillendi
Türkiye Uzay Ajansının IAF Üyeliği Tescillendi
Abone Ol  


Türkiye Uzay Ajansı (TUA); Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde Uluslararası Astronotik Federasyonu (IAF) tarafından organize edilen IAC 2021’de yerini aldı. Uluslararası Astronotik Federasyonu’nun (IAF) 71 ülkeden 407 üyesi bulunmaktadır. 29 Ekim 2021 tarihine kadar devam edecek olan fuarda TUA’ya geniş bir alan tahsis edildi. TUA ile birlikte TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Delta V Uzay Teknolojileri AŞ ve Saha İstanbul da fuara katılım sağladı.

Kongre kapsamında gerçekleştirilen IAF Genel Kuruluyla birlikte TUA’nın IAF’ye üyeliği tescillendi. TUA resmi web sitesinde yer alan habere göre Kongrede; Milli Uzay Programı’nda yer alan hedeflere yönelik iş birliği görüşmeleri yapacak. TUA’nın, devletler ve kurumlar arası 25’in üzerinde ikili görüşme gerçekleştirmesi öngörülüyor. Bu kapsamda Rusya, Japonya, Birleşik Krallık ve Azerbaycan’ın ilgili uzay ajanslarının yanı sıra Space X ve Blue Origin gibi uzaya yönelik yaptığı çalışmalarla son zamanlarda dikkati çeken uluslararası şirketlerle de görüşme yapılması planlanıyor.

Turkiye Uzay Ajansinin IAF uyeligi tescillendi

2021 yılı itibari ile 72. düzenlenen IAC’de Türkiye Uzay Ajansı ilk defa stant açtı. TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, IAC’in dünyanın en önemli uzay buluşması olduğuna dikkati çekerek

“Bunları değerlendirmeye devam ederken alternatifleri öngörmek açısından IAC 2021 bizler için çok faydalı bir organizasyon olacak. Etkinlik boyunca birçok ajans ve şirketle ikili görüşmeler yapacağız. Ayrıca, ülkemizin uzaydaki varlığını ve haklarını korumak, gözetmek için de buralarda bulunmak gerekiyor. Unutmayalım ki, gelecek uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmayacak.”

ifadelerinde bulunarak Milli Uzay Programı’na yönelik birçok ülkeden olumlu dönüş ve iş birliği teklifi aldıklarını belirtti.

GUHEM’in IAF üyeliği tescillendi

25-29 Ekim tarihleri arasında Dubai’de gerçekleşen dünyanın en büyük uzay kongresi Uluslararası Astronotik Kongresi’nde gerçekleşen genel kurulda yapılan oylama sonucunda GUHEM’in IAF’a üyeliği Türkiye Uzay Ajansı ile birlikte tescillendi.

GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu; “GUHEM’in IAF üyeliğine kabul edilmesi ile birlikte dünyanın sayılı müzelerinden biri haline gelmesi de böylelikle tescillenmiş oldu.” dedi.

turkiye uzay ajansinin iaf uyeligi tescillendi
turkiye uzay ajansinin iaf uyeligi tescillendi

TUA ve GUHEM ile birlikte IAF’ye Türkiye’den üye sayısı 8’e ulaştı. IAF’ye 2009’da TÜBİTAK, 2011’de İTÜ, 2013’te TAMSAT, Necmettin Erbakan Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ve GUMUSH Aerospace & Defense ve 2014’te STM üye olmuştu.

Üyeliğini 2013’te tescilleyen GUMUSH Aerospace & Defense’te IAC 2021’de H8-32F’de stant açarak; uzay endüstrisine yönelik çalışmalarını tanıtmak ve de potansiyel iş birlikleri için yer aldığını ifade etti.

Ay görevi ve DeltaV Uzay Teknolojileri

TUA ile birlikte IAC 2021 Fuarına katılan DeltaV Uzay Teknolojileri; fuarda yer alan standında ay görevini temsil ettiği tahmin edilen maketi sergiledi. DeltaV Uzay Teknolojileri; Milli Uzay Programında yer alan “Ay’a ilk temas” isimli ay görevinde uzay aracını dünya yörüngesinden itibaren aya taşıyacak hibrit motoru geliştirecek.

IAF 2021 Fuarında sergilenen makette 4 adet motor ve 4 adet faydalı yük yer almakta. Maketin ay yüzeyini temsil etmesi Ay görevinde kullanılacak uzay aracını çağrıştırsa da bu konuda hiçbir resmi açıklama yapılmadı. Resmi açıklamanın 2021’in sonlarında yapılması tahmin edilmekte.

Kaynak: DefenceTurk

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar