2022 Asgari Ücret Ne Olacak? İkinci Tur Asgari Ücret Görüşmeleri Başladı

2022 Asgari Ücret Ne Olacak? İkinci Tur Asgari Ücret Görüşmeleri Başladı
2022 Asgari Ücret Ne Olacak? İkinci Tur Asgari Ücret Görüşmeleri Başladı
Abone Ol  


Milyonları ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri başladı. Asgari ücret 2022 maaşlarının ne kadar olacağı merak konusu olurken, asgari ücret görüşmelerinde ikinci tura gelindi. 7 ve 9 Aralık’ta yapılacak görüşmeler öncesinde ise umut veren haberler gelmeye devam ediyor. Asgari ücret 2022 maaşlarına yönelik artış beklentisi yüzde 30’ların üzerine çıktı.

Asgari ücret zammı için ikinci tur görüşmeleri 7 Aralık Salı günü Türk-İş ev sahipliğinde yapılacak. Kasım ayı enflasyonu ve Temmuz-Kasım arası 5 aylık 10.48’lik enflasyon oranı asgari ücret görüşmelerini de etkiledi. Konuyla ilgili olarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan da Katar ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Bakan ve heyetini görüşmeleriyle bir sonuca varacaklar. Tarafların teklifleri nedir dönünce bir görelim. Biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında en ideal olanını inşallah nihai kararı vereceğiz. İş vereninde alınan kararla mutlu olması lazım. Tüm bunları düşünerek bir karar vereceğiz” dedi.

Enflasyonun üzerinde yapılması beklenen asgari ücret zammına bir de refah payı eklenince oranın yüzde 30’u geçmesi bekleniyor. Vergi desteğiyle birlikte bu rakam daha da artabilecek.

Türk-İş sendikası yüzde 36.2’lik yeniden değerlenme oranın üzerinde bir zam beklerken, bu oranın gerçekleşmesi durumunda
net maaşlar yaklaşık 3.850 liraya kadar çıkacak.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar