2022 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

2022 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?
2022 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?
Abone Ol  


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yatırılan evde bakım maaşı 2022 Ocak ayında zamlandı. Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yapılmasıyla beraber 65 yaş aylığı, engelli maaşı, evde bakım parası, kıdem, ihbar tazminatı ücretlerinde de artışa gidildi. Peki, Evde bakım maaşı ne kadar? 2022 Engelli maaşı ne kadar oldu?

Evde bakım maaşı ne kadar oldu?

2022 yılı asgari ücret zammı ile birlikte evde bakım parasının bu yıl ne kadar olacağı da kesinleşti. Asgari ücrete bu yıl yüzde 50,5 oranında bir zam yapılmıştı. Evde bakım parası da bu kapsamda bin 798 TL’den 2 bin 706 TL’ye yükseltildi.

Kimler evde bakım maaşı alabiliyor?

Bu yardımdan yararlanmak için de en az yüzde 50 engelli ve ağır engelli olunması ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerindeki bakım hizmetleri değerlendirme heyeti tarafından bakıma ihtiyacı olan kişinin engelli olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. Sağlık kurulu raporunda mutlaka ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması gerekiyor. Yüzde 50’den daha düşük engelli olanlara ise evde bakım maaşı ödenmiyor.

Bu yardımdan hane içindeki kişi başına düşen ortalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden daha az olan kişiler yararlanabiliyor.

Bu konuda son yapılan değişikliklerle de üvey akrabalar da evde bakım parası alabiliyor. Yine yapılan değişiklikle engelli oranına bakılmaksızın, 18 yaşının altındaki çocuklar için engelli sağlık raporunda ‘özel koşul ya da çok özel koşul gerektirir’ ibaresi yer alıyorsa, engelli yakını evde bakım yardımından faydalanabilir.

18 yaşının üstündekiler içinse, raporda ‘tam bağımlı’ ifadesi yer alıyorsa, yine engelli yakını yardım alabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar