Lastik Tamiri

lastik tamiri
lastik tamiri

Otomobil, hafif ticari araç ya da motosikletlerin lastikleri, hayati parçalardır. Lastik olmaksızın aracın ilerlemesi söz konusu olamaz. Ayrıca lastiklerin durumu ve özellikleri; güvenli sürüş, performanslı sürüş ve ekonomik sürüşe doğrudan etki eder. Bu nedenle mevsime uygun oto lastk kullanmak ve lastiklerin bakımını aksatmamak gerekir. Ayrıca lastik hava basıncı kontrolü, balans ayarı da önemsenmesi gereken konulardır. Vakti gelince lastikleri değiştirmek yani yenilemek gerekir. Yırtılan veya delinen lastik için ise lastik yaması yapılabilir. Oto lastik tamiri ile delik ya da yırtık kapatılabilir. Peki, lastik yaması nedir?

Oto Lastik Yaması / Lastik Tamiri

Lastiklerde yol koşulları sebebiyle oluşacak delik ve yırtıklar için lastik tamiri yapılır. Bir oto bakım noktasında uygulanması gereken işlem sonrasında lastikler kullanılmaya devam edilebilir. Lastik tamiri, ekipman ve deneyim gerektirir. Ancak yapılan işlemi aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

  • Tamir edilecek olan oto lastik, janttan ayrılır.
  • Lastikteki patlak nokta tespit edilir. Patlak ya da yırtık, lastik yanağında ise tamir yapılamaz. Burada oto lastik değişimi, sağlıklı olan seçenektir. Ancak yanak dışında bir bölgede patlak varsa yama yapılabilir.
  • Patlak kısım önce içerden taşlanır. Sonra yama parçası yapıştırılır ve pürüzsüz bir yüzey olması için o da taşlanır.
  • Lastik janta takılır ve kontrolü yapılır.
  • Son olarak mutlaka balans ayarı yapılır.

Oto Lastik Kullanımında Önemli Konular

Lastik tamiri ile yırtık ve patlak yama ile tamir edilebilir. Böylece lastiğin bir süre daha kullanılması sağlanmış olur. Ancak güvenli, performansı yüksek ve verimli sürüş için oto lastiklerde başka konulara da dikkat etmek gerekir. Bunlar:

  • Lastik Bakımı ve Hava Basıncı Kontrolü

Zaman zaman aracınızın lastiklerinin hava basıncını kontrol etmelisiniz. Özellikle de uzun yola çıkarken bu değer önemli. Periyodik bakımlarda veya oto check-up yaptırırken de lastiklerin genel durumuna bakılır. Böylece güvenli sürüş için olduğu kadar lastiklerin uzun ömürlü olması için de dikkatli davranılmış olur.

  • Kış Lastiği & Yaz Lastiği Uygulaması

Ülkemizde ve dünyada pek çok ülkede mevsimine göre lastik kullanma zorunluluğu var. Çünkü yaz lastikleri, kuru zeminde güvenli sürüş sunarken ıslak zeminde kayabiliyor. Kış lastikleri de yazın kuru zeminde gereksiz yakıt tüketimine neden oluyor. Buna dikkat ederek lastik değişimini sağlamak önemli.

  • Lastik Diş Derinliği

Oto lastikler, üretildikleri malzeme gereği zamanla aşınır. Yola temas ve sürtünme etkisine aracın ağırlığı da eklenerek lastiklerin aşınmasını hızlandırır. Yol koşulları, sürekli yüksek hızda araç kullanımı, ani frenleme ve mevsime göre lastik kullanmama gibi sebepler de hızlı aşınmaya neden olabilir. Lastiğin türüne göre değişmekle birlikte genel olarak 3 mm altındaki diş derinliği, kabul edilmez. Eğer lastiğinizin yanaklarındaki dişler 3 mm’in altında ise lastik yenilemeniz gerekiyor olabilir. Buna dikkat etmez ve aracı bu şekilde kullanmaya devam ederseniz, aracınız muayeneden geçemez. Ayrıca fren mesafesi kısalır.

Oto jant lastik tamiri için size en yakın Otopratik servisinden güvenle destek alabilirsiniz. Aracınızın lastik tamirini tamamlayarak yola devam edebilirsiniz.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar