9. Konya Bilim Festivali Kapılarını Açtı

Konya Bilim Festivali Kapilarini Acti
9. Konya Bilim Festivali Kapılarını Açtı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya’da 9’uncusu düzenlenen Bilim Festivalinin açılışını yaptı. Avrupa’nın en büyük gözlem evi olan Erzurum Doğu Anadolu Gözlem Evi’nde düzenlenecek gökyüzü gözlem etkinliği için bugün itibarıyla başvuruların alınmaya başladığını duyuran Bakan Varank, “22-24 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek etkinliğimize, gözü yükseklerdeki tüm uzay sevdalılarını, yaş farkı gözetmeksizin davet ediyoruz.“ dedi.

Bakan Varank, Konya Bilim Merkezi’nde düzenlenen 9. Bilim Festivali’ni (BilimFest) açtı. Konuşmasına, Muğla’da meydana gelen orman yangınları dolayısıyla duyduğu üzüntüyü dile getirerek başlayan Varank, şunları söyledi:

ANINDA MÜDAHALE

İnsansız hava araçlarımız anlık görüntü alıyor; yangın söndürme uçakları, helikopterleri ve arazözler anında müdahale ediyor. İtfaiye ve orman personelimiz, güvenlik güçlerimiz, canı pahasına sahada. En kısa sürede bu yangın kontrol altına alınacak ve sonrasında yapacağımız ağaçlandırma çalışmalarıyla felaketin izlerini sileceğiz.

BİLİM VE TEKNOLOJİ MEŞALESİ

Bundan tam 8 sene önce, modern teknolojilerle donatılmış, Türkiye’nin ilk ve en büyük bilim merkezinin ihtişamı karşısında çok heyecanlanmıştım. Bu heyecan şimdi haklı bir gurura dönüşmüş durumda. Çünkü o gün Konya’da yaktığımız bilim ve teknoloji meşalesi ülkemizin dört bir köşesine yayıldı.

ÇIĞ GİBİ BÜYÜYEN SEVDA

Yaktığımız meşaleyle milyonlarca gencimize bilim ve teknoloji sevdasını aşıladık. Çığ gibi büyüyen bu sevda, bugün Konya’da meydanlara sığmaz oldu. İlmin, irfanın ve hoşgörünün şehri Konya, bilimin ve teknolojinin de şehri olduğunu bugün tekrardan bizlere gösterdi.

GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ

Türkiye’yi teknoloji alanında global bir üs haline getirmek için Milli Teknoloji Hamlesi’ni ortaya koyduk. Teknolojiyi takip eden değil teknolojiye yön veren bir ülke olmakta kararlıyız. Bu vizyonu ortaya koyarken ülkemizin en büyük gücü olan gençlerimize güveniyoruz. Ülkemizin aydınlık yarınları bilimin ve teknolojinin peşinden giden gençlerimiz ile mümkün.

BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE

Gençlerimiz araştırma kültürü kazanabilsinler diye ülkemizin dört bir köşesinde TEKNOFEST’ler ve bilim festivalleri düzenliyoruz. Yaptığımız tüm bu çalışmaların, verdiğimiz emeklerin gençlerimize pozitif anlamda sirayet ettiğini de memnuniyetle takip ediyoruz. Biz ülkemizin gerçek itici gücü, lokomotifi TEKNOFEST gençliği ile büyük ve güçlü Türkiye yolunda emin adımlarla yürüyoruz.

KRİTİK BİR YERE SAHİP

Konya Bilim Festivali bu şehirde bilimin ve teknolojinin toplumsallaşması açısından kritik bir yere sahip. Atölyelerden sergilere kadar burada gerçekleştirilen birçok etkinlik ile milletimiz teknoloji alanında geldiğimiz noktaya bizzat şahit oluyor.

İLHAM KAYNAĞI

Stantların arasında dolaşırken İHA’lar başta olmak üzere savunma sanayiinde çığır açan yenilikleri yerinde inceleyebilirsiniz. İnanıyorum ki bu teknolojiler gençlerimiz için birer ilham kaynağı olacak. Tüm bu ürünler, kendi potansiyeline inanan bir gençliğin istediğinde neleri başarabileceğinin en açıkça göstergesi.

ERZURUM GÖKYÜZÜ GÖZLEM ETKİNLİĞİ

Bilim ve teknoloji faaliyetlerimizle ilgili önemli bir duyuruyu da buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Avrupa’nın en büyük gözlem evi olan Erzurum Doğu Anadolu Gözlem Evi’nde düzenleyeceğimiz gökyüzü gözlem etkinliği için bugün itibarıyla başvuruları almaya başlıyoruz. gozlem.tug.tubitak.gov.tr adresinden başvurularınızı kolayca yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ BİR YANSIMA

22-24 Temmuz tarihlerinde Erzurum’da düzenleyeceğimiz gökyüzü gözlem etkinliğimize, gözü yükseklerdeki tüm uzay sevdalılarını, yaş farkı gözetmeksizin davet ediyoruz. Geçen ay Diyarbakır’da Zerzevan Kalesinde yaptığımız etkinliği takip etmişsinizdir. Yediden yetmişe herkesin katılımıyla muazzam bir gözlem etkinliği düzenledik. Bilim festivalleri gibi gözlem etkinlikleri de milli teknoloji vizyonumuzun önemli bir yansıması.

Festivalin açılışına, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer İleri ve Leyla Şahin Usta da katıldı.

Bakan Varank, festival alanında öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Açılış öncesinde, Bayraktar AKINCI TİHA, festival alanının üzerinde gösteri uçuşu yaptı.

26 Haziran’a kadar kapıları açık olan festival, saat 16:00 ila 23:00 saatlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak. Festivalde yer alan 150’nin üzerinde bilimsel etkinlik, bilim gösterileri, yarışmalar ve simülatörlerle; katılımcılar bilimsel keşif sürecine dahil olabilecek.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar