Milli Elektrikli Lokomotifin İmalatı Başladı

Milli Elektrikli Lokomotifin Imalati Basladi
Milli Elektrikli Lokomotifin İmalatı Başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi projesiyle, elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa son vereceklerini belirterek, “Eskişehir’de üreteceğimiz milli elektrikli lokomotifimizin gövde tasarım çalışmalarını tamamladık, imalatına da başladık” dedi.

Ankara’dan Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir’e gelen Bakan Karaismailoğlu, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan ve MHP İl Başkanı İsmail Candemir ile diğer ilgililer tarafından karşılandı.

Karaismailoğlu, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı ve beraberindekilerle Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ (TÜRASAŞ) fabrikasını ziyaret ederek brifing aldı. E-5000 anahat lokomotifi montaj çalışmalarını inceleyen Karaism

TÜRASAŞ’ın Eskişehir fabrikasındaki çalışmalar hakkında bilgiler de aldıklarını dile getiren Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Diğer çalışmalarla birlikte, E-5000 Anahat Lokomotif Montaj çalışmalarını yerinde inceledik. TÜRASAŞ’ın bölge müdürlüklerindeki fabrikalarda, yıllık 80 araç, 45 lokomotif, 150 kent içi raylı sistem aracı, 75 dizel lokomotif ve 1200 vagon üretim kapasitesi bulunuyor. Fabrikalarımızda araç üretimi ile birlikte aynı zamanda; yük vagonu, lokomotif, dizel tren seti ve yolcu vagonlarının bakım ve onarımları da yapılıyor. Ziyaretimizde inceleme imkanı bulunduğumuz E 5000 Milli Elektrikle Anahat Lokomotif projemizle lokomotif üretiminde katma değeri yüksek bileşenlerin yerli tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa son vereceğiz. Milli Elektrikli Lokomotifimizin gövde tasarım çalışmalarını tamamladık. İmalatına da başladık. Projenin alt sistemlerinin tip testleri, sertifikasyon çalışmaları, proje planına uygun olarak sürüyor. 2023, 2024 yıllarında, 20 adet E5000 Anahat Lokomotifi TCDD Taşımacılık şirketimize teslim edeceğiz. TÜRASAŞ’ın yürüttüğü bir diğer proje de yeni nesil 8 silindirli 1200 dizel motor üretimi. Ülkemizde bu özelliklerde ilk yerli motorumuz sektörümüzün de ülkemizin de gücüne güç katacak. Bu motorları kendimiz üretecek, başka ülkelerden satın almak zorunda kalmayacağız. Milli ekonomimize kıymetli katkılar sunacak motorun montajı devam ediyor.”

MİLLİ ELEKTRİKLİ TREN SETİ PROJESİNİN SERTİFİKASYON SÜREÇLERİ BAŞLADI

TÜRASAŞ fabrikalarında yürütülen bir diğer projenin de Milli Elektrikli Tren Seti Araç Prototipi ve Seri Üretimi olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, “Proje kapsamında saatte 160 kilometre hızında Milli Elektrikli Tren Seti Üretiminde 5 araç konfigürasyonlu ilk aracın üretimini tamamladık. Statik ve dinamik testleri de biten projenin sertifikasyon süreçleri devam ediyor. Bu yıl içinde 3 tren seti ile birlikte, 2023 ve 2024 yılları içinde 19 tren setini raylarda göreceğiz. TÜRASAŞ’taki çalışmalarımız kuşkusuz bunlardan ibaret değil. Saatte 225 kilometre hızında Elektrikli Tren Seti Tasarım Projemiz de tüm hızıyla sürüyor. Tasarım çalışmalarımız bu yıl tamamlanacak. TÜRASAŞ fabrikalarında uzun hat tren ekipmanlarının yanı sıra banliyö elektrikli tren setleri üzerinde de çalışmalar devam ediyor. Milli Banliyö Elektrikli Tren Seti Projemize de 2021 yılında başladık. Her bir dizimiz, 4 araçlı ve 1000 yolcu kapasiteli tasarlandı. Bu setlerimizi ilk olarak Gaziray Projemizde kullanacağız. Gaziray için her bir dizi 4 araçlı olacak şekilde 8 tren seti olarak üretilecek” diye konuştu.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar