Pelosi’nin Tayvan Ziyaretine Birçok Ülkeden Kınama

Pelosinin Tayvan Ziyaretine Bircok Ulkeden Kinama
Pelosi’nin Tayvan Ziyaretine Birçok Ülkeden Kınama

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’in şiddetli itirazları ve ciddi girişimlerde bulunmasına rağmen Taiwan bölgesini ziyaret etmesi, birçok ülke tarafından kınandı.

Rusya, İran, Suriye, Pakistan, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Küba, Venezüela, Filistin ve Nikaragua dahil birçok ülkenin dışişleri bakanları açıklama yaparak, Pelosi’nin girişimini şiddetle kınadı ve Tek Çin politikasını desteklediklerini yineledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Rusya’nın Pelosi’nin Taiwan ziyaretini açık bir provokasyon olarak gördüğü bildirildi. Açıklamada, Taiwan meselesinin tamamen Çin’in içişleri olduğuna, Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunmak için Taiwan sorununda gerekli önlemleri alma hakkına sahip olduğuna işaret edildi.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, bütün ülkelerin egemenliğine saygı gösterilmesinin, Birleşmiş Milletler Şartı’nın en temel ilkelerinden biri olduğu belirtildi. ABD’ye BM üyesi olarak, diğer ülkelerin egemenliği ve toprak bütünlüğüne zarar veren girişimlerde bulunmama çağrısı yapılan açıklamada, İran’ın Tek Çin ilkesinde ısrar ettiği vurgulandı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Pelosi’nin Taiwan bölgesini ziyaret etmesi şiddetle kınandı. Açıklamada, bunun uluslararası hukuka aykırı olan düşmanca bir girişim ve ABD’nin Asya-Pasifik bölgesi ve dünyanın diğer bölgelerinde sürekli gerginlik yaratma amaçlı sorumsuzca bir eylemi olduğu gibi, bu gezinin dünya barışı ve huzuruna ciddi tehdit oluşturduğu ve zaten kırılgan olan küresel duruma yeni istikrarsızlık getirdiği ifade edildi.

Filistin tarafından aynı gün yapılan açıklamada, Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğünü daima destekleyerek, Tek Çin politikasına saygı gösterildiği belirtildi. Filistin, Tek Çin ilkesine aykırı tüm girişimlerin durdurulması çağrısında bulunurken, Çin’in egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını savunma hakkını teyit etti.

Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres yaptığı açıklamada, Pelosi’nin Çin’in Taiwan bölgesine yaptığı ziyareti şiddetle kınadıklarını belirtti. Colindres ayrıca, Nikaragua hükümetinin, Çin hükümeti ve halkının Taiwan sorunundaki tutumu ve açıklamalarının yanı sıra, Çin’in egemenliği ile toprak bütünlüğünü kararlılıkla savunmasını tamamen desteklediğine dikkat çekti.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar