Siirt Pervari Yolu İle Yılda 82 Milyon Lira Tasarruf Sağlanacak

Siirt Pervari Yolu Ile Yilda Milyon Lira Tasarruf Saglanacak
Siirt Pervari Yolu İle Yılda 82 Milyon Lira Tasarruf Sağlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 64 kilometrelik Siirt-Pervari Yolu ile mesafesinin yaklaşık 8 kilometre kısalacağına dikkat çekerek, projenin 2025 yılında hizmete açılmasıyla birlikte toplam 82 milyon lira tasarruf sağlanacağını bildirdi. 100 yılda yapılmayan yatırımları 20 yıla sığdırdıklarını aktaran Karaismailoğlu, “Türkiye’nin ayağına vurulmuş prangaları kırdık. Terör örgütleri, askeri darbeler, statükocu vesayet ve bürokrasi ile yıllarca ülkemizin gelişmesini, büyümesini, dünyada hak ettiği yeri almasını sabote ettiler” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Siirt-Pervari Yolu’nun temel atma törenine katıldı. Bakanlık olarak Türkiye’nin kalkınması, halkın refah seviyesinin yukarılara çıkarılması adına Türkiye’nin dört bir yanında var güçle çalışmaları sürdürdüklerini belirten Karaismailoğlu, Anadolu ve Mezopotamya kültürlerinin harman olduğu kadim şehire dördüncü kez geldiğini söyledi.

SİİRT’İN ULAŞIM VE İLETİŞİM YATIRIMLARI İÇİN 7 MİLYAR LİRAYA YAKIN HARCAMA YAPTIK

11 Temmuz 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Botan Çayı Beğendik Köprüsü’nü, 4 Aralık 2021’de yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşriflerinden Zarova Köprüsü’nün açılışını yaptıklarını anımsatan Karaismailoğlu, “20 yıllık hükümetlerimiz döneminde, ülke genelinde tüm ulaşım sistemlerindeki dev yatırımlarımız, hizmete açtığımız büyük yatırımlardan Siirt de hak ettiği payı almaktadır, almaya da devam edecektir. Bugüne kadar Siirt’in ulaşım ve iletişim yatırımları için 7 milyar liraya yakın harcama yaptık. Siirt’in bölünmüş yol uzunluğunu 7 kilometreden alıp, 18 katına çıkararak, 129 kilometreye ulaştırdık. İl genelindeki bitümlü sıcak kaplamalı yol uzunluğunu da 2 kilometreden alıp 90 kilometreye yükselttik. Hükümetlerimiz döneminde Siirt’te; 168 kilometre tek yol yapım ve iyileştirmesi gerçekleştirdik. Toplam uzunluğu 2 bin 756 metreyi bulan 24 adet köprüyü hizmete açtık” ifadelerini kullandı.

DAHA GÜVENLİ VE KONFORLU ULAŞIM SAĞLAYACAĞIZ

Siirt il genelindeki devam eden 8 ayrı karayolu projesinin toplam proje bedelinin 8 milyar lirayı ulaştığını vurgulayan Karaismailoğlu, temeli atılmakta olan Siirt-Pervari karayolunun da bu önemli yatırımlardan birisi olduğuna işaret etti. “Yapımına başladığımız projemizin uzunluğu 64 kilometredir” diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Proje kapsamında; toplam uzunluğu 666 metreyi bulan 2 adet viyadük ile birlikte, yine toplam uzunluğu 500 metre olan 10 adet de köprü yer almaktadır. Siirt-Pervari Yolumuzun tamamlanmasıyla birlikte; yolun fiziksel standartlarını yükselterek, daha güvenli ve konforlu ulaşım sağlayacağız. Mevcut yola göre yol mesafesi yaklaşık 8 kilometre kısalacaktır. Siirt Organize Sanayi Bölgesi’ne ulaşımı sağlayacak yol ile birlikte değişen güzergah üzerindeki bölgelerin ekonomik ve sosyo-kültürel yönden canlanma olacaktır. Başta Siirt fıstığı olmak üzere bölgede yetişen tüm tarım ürünlerinin yurt içi ve dışına nakli de kolaylaşacaktır. Yol projemiz, ayrıca terörle mücadele faaliyetlerimize de lojistik destek sağlayacaktır. Projemizin 2025 yılında hizmete açılmasıyla birlikte bir yılda; zamandan 62 milyon lira, akaryakıttan 20 milyon lira olmak üzere toplamda 82 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Yol projemizle birlikte 4 bin 136 ton egzoz emisyonunda azalma olacaktır.”

Bu yol projesiyle birlikte, Siirt il sınırlarında yapımı devam eden 18 kilometrelik Eruh Belediyesi’ne ait şehir içi yollarının toprak ve sanat işlerini de bu yıl tamamlayacaklarını dile getiren Karaismailoğlu, 45 kilometrelik Eruh Fındık Yolu’nu, 24.4 kilometrelik Siirt-Kurtalan Bölünmüş Yolu ile birlikte, 15 kilometrelik Batman-Beşiri-Kurtalan Yolu ve 57 kilometrelik Siirt-Eruh Yolu’nu 2023 yılında hizmete açmayı hedeflediklerini duyurdu.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar