Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattında Yüzde 99,67 Fiziki İlerleme Sağlandı

Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattında Yüzde 99,67 Fiziki İlerleme Sağlandı
Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattında Yüzde 99,67 Fiziki İlerleme Sağlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Sivas hızlı tren hattının altyapı çalışmalarında yüzde 99,67 fiziki ilerleme sağladıklarını söyleyerek, “Proje 2023 yılı Nisan ayında tamamlandığında seyahat süresi 12 saatten 2 saate düşecek.” dedi.

Karaismailoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, Türkiye’nin altyapı sistemlerini büyük ölçüde tamamladıklarını belirterek artık yeni bir ulaşım çağına girildiğini kaydetti.

Bakanlığın Faaliyet Alanları, Türkiye’nin Bütünsel Kalkınması İçin Gereken Altyapının Temel Ayaklarını Oluşturuyor

Bakanlığın faaliyet alanlarının tümünün, Türkiye’nin bütünsel kalkınması için gereken altyapının temel ayaklarını oluşturduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, 2003 yılından bu yana, ulaşım ve iletişim alanında çok büyük ve önemli projeleri 1 trilyon 653 milyar 451 milyon lira yatırım yaparak hayata geçirdiklerini söyledi.

Yatırımların daha hızlı tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulabilmesi için alternatif finansman kaynaklarını da değerlendirdiklerinin altını çizen Karaismailoğlu, toplam 374,7 milyar liralık Kamu-Özel İş Birliği projesini başlattıklarını, söz konusu yatırımların yüzde 83’ünün tamamlandığını belirtti.

Yapımı devam eden Kamu Özel Sektör İş Birliği projeleri ile 63,7 milyar lira daha yatırımı Türkiye’ye kazandırmayı hedeflediklerini dile getiren Karaismailoğlu, “Yatırım portföyümüzde 3 bin 342 proje var. Bu projelerimizin toplam büyüklüğü 991 milyar 476 milyon lira. Bu projelerde yaklaşık 447 milyar 595 milyonluk nakdi gerçekleşme sağladık.” diye konuştu.

20 Yılda Demir Yollarına Toplam 346,6 Milyar Lira Yatırım Yapıldı

Karaismailoğlu, 20 yılda demir yollarına toplam 346,6 milyar lira yatırım yaptıklarını vurgulayarak, Türkiye’yi hızlı tren işletmeciliği ile tanıştırdıklarını söyledi.

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demir İpek Yolu üzerinden Çin’den Türkiye’ye ulaşan ve Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya giden tarihi İpek Yolu’nu, demir yolu olarak canlandırdıklarını ifade eden Karaismailoğlu, “Rusya Ukrayna Savaşı sonrası verimsiz hale gelen kuzey hat olarak bilinen demir yolu hattında, Çin-Rusya (Sibirya) üzerinden Avrupa’ya gerçekleşen taşımanın önemli bir kısmının ülkemiz üzerinden “Orta Koridor” vasıtası ile gerçekleştirmek için çalışıyoruz.” dedi.

Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattının Altyapı Yapım Çalışmalarında Yüzde 99,67 Fiziki İlerleme Sağlandı

Karaismailoğlu, hızlı tren ağını geliştirme çalışmalarının devam ettiğini dile getirerek şöyle konuştu:

“Ankara-Sivas hızlı tren hattının altyapı yapım çalışmalarında yüzde 99,67 fiziki ilerleme sağladık. Kısmi olarak test ve sertifikasyon çalışmaları tamamlandı. Proje 2023 yılı Nisan ayında tamamlandığında seyahat süresi 12 saatten 2 saate düşecek. Ankara-İzmir Hızlı Tren hattı, altyapı çalışmalarında yüzde 54 fiziksel ilerleme kaydettik. Ankara-İzmir arasında demir yolu seyahat süresini 3 saat 30 dakikaya düşüreceğiz. Bittiğinde 508 kilometrelik mesafede yılda yaklaşık 13,5 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşımayı hedefliyoruz. Bursa-Yenişehir-Osmaneli hızlı tren hattı altyapı çalışmalarında yüzde 86 ilerleme sağladık. Ankara-İstanbul hızlı tren hattına bağlantılı olarak 106 kilometre uzunluğundaki Bursa-Yenişehir-Osmaneli hızlı tren hattını üstyapı inşasına başladık. Konya-Karaman hızlı tren hattını hizmete sunduk. Karaman-Ulukışla arasında ise altyapı çalışmalarını tamamladık ve üstyapı yapım çalışmalarında yüzde 55 fiziki ilerleme sağladık. Mersin’den Gaziantep’e uzanan hızlı tren hattımızda da çalışmalarımız hummalı bir şekilde devam ediyor. 2024 yılı sonunda tamamlanması planlanan proje ile Mersin-Adana ile Gaziantep arasında seyahat süresi 2 saat 15 dakikaya düşecek. Ankara-Yerköy-Kayseri hızlı tren hattımızın da ihalesini yaptık. Sözleşmesini imzaladık. Gebze-YSS Köprüsü-İstanbul Havalimanı-Halkalı Hızlı Tren Projemizin de üzerinde önemle duruyoruz.”

ATG Metro Bağlantısı 2023 ‘te Açılıyor

Bakan Karaismailoğlu, 4 ilde üstlendikleri 7 metro projesiyle Türkiye ekonomisine 22,8 milyar lira katkı sağladıklarını belirterek, “Kent içi raylı sistemler sayesinde özellikle büyükşehirlerimizde yaşanan trafik tıkanıklıkları çözülürken, karbon emisyonunda yılda 73 bin ton azalma olacak.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’na bağlantı sağlayacak olan Atatürk Kültür Merkezi-Gar-Kızılay hattının ise 2023 yılı başında açacaklarını kaydetti.

Demir Yollarında Yerli Üretim Altyapı Kapasitesini Geliştiriliyor

Karaismailoğlu, demir yollarında yerli üretim altyapı kapasitesinin geliştirildiğini ifade ederek TÜRASAŞ’ın ürettiği milli elektrikli trenleri kullanacaklarını, 2 tren setinin testlerinin tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, yerli ve milli olarak Adapazarı’ndaki fabrikada üretilecek Milli Metro Projesi araçlarının ilk olarak Gaziray Projesinde kullanılacağını belirterek, “2035’e kadar yaptığımız planlamada demir yolu araç ihtiyacımız 17,4 milyar avro, buna göre üretim planlamalarımızı yürütüyoruz.” dedi.

Halkalı-Ispartakule Kesiminin İnşasına Başlandı

Bakan Karaismailoğlu, uluslararası liman sayısını 152’den 217’ye çıkardıklarını dile getirerek, bu limanlarda elleçlenen yük miktarının 190 milyon tondan, yaklaşık 526 milyon tona çıktığına dikkati çekti.

2050’li yılarda boğazdan geçecek gemi sayısının 78 bine ulaşacağının öngörüldüğüne işaret eden Karaismailoğlu, ” Kanal İstanbul ile ülkemiz, küresel ticarette daha etkin rol oynayacak. Kanal İstanbul’un Sazlıdere kesiminde geçişini sağlayacak, Sazlıdere Köprüsünün inşası devam ediyor. Ayrıca, Kapıkule–Halkalı Hızlı Tren Projemizin; Kanal İstanbul’un altından geçecek şekilde tünelli olarak projelendirdiğimiz Halkalı-Ispartakule kesiminin de inşasına başladık.” diye konuştu.

Yatırımların Toplam İstihdama Etkisi Yıllık Ortalama 995 Bin Kişi

Karaismailoğlu, 2003-2021 yılları arasında yapılan 183,7 milyar dolarlık yatırımlara ilişkin de “2003- 2021 döneminde bu yatırımların GSYH’ye toplam 548,5 milyar dolar ve üretime 1 trilyon 139 milyar dolarlık etkisi oldu. Bu yatırımların toplam istihdama etkisi de yıllık ortalama 995 bin kişi olarak gerçekleşti. Yatırımlarımız sayesinde ülkemizin hem beşeri hem de maddi kaynaklarının verimli kullanılması sonucu yılda 28 milyar dolar tasarruf elde edilmektedir. Emniyetli ulaşım altyapılarıyla ölümlü kazaların azalması sayesinde yılda ortalama 13 bin 100 hayat kurtardık.” bilgilerini paylaştı.

Ulusal Yeşil Mutabakat Eylem Planı Çerçevesinde, Sürdürülebilir ve Akıllı Taşımacılık, Yeşil Denizcilik ve Yeşil Liman Uygulamaları ile Demir Yolu Taşımacılığının Daha da Geliştirilmesini Hedefliyoruz

Karaismailoğlu, Ulusal Yeşil Mutabakat Eylem planı çerçevesinde, sürdürülebilir ve akıllı taşımacılık, yeşil denizcilik ve yeşil liman uygulamaları ile demir yolu taşımacılığının daha da geliştirilmesini hedeflediklerini ifade etti.

“Ülkemizin adını dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yazdırmak için karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu ve haberleşme sektörlerimizde Master Planlarımız çerçevesinde kısa (2023), orta (2035) ve uzun (2053) vadede belirlediğimiz çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı çalışmaları kapsamında, hatların tamamını elektrikli ve sinyalli hale getirecek, demiryolunda enerji verimliliğini artıracak, hızlı tren ağını yurt geneline yaygınlaştıracaklarını söyledi.

Lojistik merkezlerin demiryolu entegrasyonlarını hayata geçireceklerini belirten Karaismailoğlu, sürdürülebilir, serbestleşen, ekonomik olarak karlı, demiryolu sektörünün gelişeceğini ve sektördeki değişen mega trendlerle uyumlu ve sektör dinamiklerini esas alan demiryolu altyapısı oluşturulacağını dile getirdi.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar