TCDD ve IsDB İş Birliği İle Alınan YHT Setine Plakaları Takıldı

TCDD ve IsDB Is Birligi Ile Alinan YHT Setine Plakalari Takildi
TCDD ve İsDB İş Birliği İle Alınan YHT Setine Plakaları Takıldı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Hasan Pezük, İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ekselansları Dr. Muhammed Al Jasser ile İstanbul’da bir araya geldi. İkili, Söğütlüçeşme İstasyonu’nda TCDD ve İslam Kalkınma Bankasının iş birliği ile alınan Yüksek Hızlı Tren (YHT) setine, törenle plakalarını taktı.

TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük, İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ekselansları Dr. Muhammed Al Jasser ile Söğütlüçeşme İstasyonu’nda bir araya geldi. İstasyonda saha ziyareti gerçekleştiren Hasan Pezük ve Al Jasser, YHT ile seyahat etti. Daha sonra iki kurum iş birliği ile temin edilen YHT setine törenle plaket taktı.

Törende konuşan TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük, demiryollarında gerçekleştirilen yatırımları hakkında bilgi verdi. Genel Müdür Pezük, “Avrupa ile Asya’nın köprüsü konumundaki Türkiye, bu stratejik konumunu da dikkate alarak demiryolu alanında önemli projeleri hayata geçirmiştir. MARMARAY ile denizin altından Asya ile Avrupa kıtaları birbirine bağlanarak Londra’dan Pekin’e kesintisiz tren trafiğinin gerçekleşmesini sağlamıştır. 2003 yılından itibaren ülkemizde her alanda çok önemli atılımlar yapılmış, bu büyüme ve gelişmeden demiryolları da üzerine düşen payı almıştır. Art arda yüksek hızlı tren hatlarının hizmete girmesiyle Türkiye, Avrupa’da 6., dünyada ise 8. yüksek hızlı tren işleten ülke olmuştur.” dedi.

TCDD’nin uluslararası iş birliklerine önem verdiğini belirten TCDD Genel Müdür Hasan Pezük, “166 yıllık tecrübesini bilim ve teknolojiyle harmanlayarak ülkemizi demir ağlarla donatan TCDD, küresel anlamda demiryolu taşımacılığının ana aktörü olmak için de uluslararası iş birliklerine önem vermektedir.” diyerek “Bu iş birliğinin başında İslam Kalkınma Bankası gelmektedir. TCDD ile İslam Kalkınma Bankası arasında 1986 yılında başlayan birliktelik, bugün önemli bir noktaya taşınmıştır. İslam Kalkınma Bankası, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın çok önemli projelerine destek olmuştur. Yarım asra yaklaşan iş birliği serüvenimizde İslam Kalkınma Bankasından sağlanan yaklaşık 900 milyon avro finansman ile İskenderun- Divriği Hattı’nın elektrifikasyonu yapıldı, bin 415 kilometre demiryolu hattımız yenilendi. 80 adet elektrikli lokomotif, 18 adet ise çok yüksek hızlı tren seti temin edildi. Bu tren setleri hizmete başladığı 2016 yılından bugüne kadar toplam 16 milyon 620 bin yolcu taşınmış olup 2022 yılına kadar 17 milyon yolcuya ulaşması beklenmektedir. Bugün burada ise İslam Kalkınma Bankasının katkılarıyla alınan yüksek hızlı tren setine gururla plakasını takıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Genel Müdür Pezük konuşmalarını şöyle sürdürdü: “ Demiryolları şimdi yeni ufuklara, yeni hedeflere yelken açmış durumdadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’nun çizdiği 2053 Ulaştırma Master Planı çerçevesinde 13 bin 50 kilometre olan demiryolu ağımızı iki kattan fazla artırarak 28 bin 590 kilometreye çıkaracağız. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ile İslam Kalkınma Bankası arasında 1986 yılında başlayıp gelişerek bugüne kadar gelen bu dostluk bundan sonra da artarak sürecek diğer ülkelere de model olacaktır. Ülkemize ve Türk demiryollarına verdiği desteklerden dolayı İslam Kalkınma Bankası Başkanı Sayın Muhammed Sulaiman Al Jasser Beyefendiye ve değerli yöneticilerine demiryolu ailesi olarak teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

Törende konuşan İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ekselansları Dr. Muhammed Sulaiman Al Jasser, “Kalkınma Bankası Türkiye’de, demiryollarında yaptığı birçok yatırımdan dolayı oldukça mutlu. Demiryolları diğer ulaştırma modları arasında en çevreci olan mod. Tabii yenilenen teknoloji ile beraber çevreye daha duyarlı bir ulaştırma modu olacaktır. Bu iş kapsamındaki trenimiz 400 yolcu oturma kapasiteli ve 300 kilometre/saat iletim hızına sahip. Bu projeyle asıl amaç Ankara ile İstanbul’u yüksek hızlı trenle bağlamak. TCDD’den meslektaşlarımın da her gün gördüğü gibi 14 ay gibi kısa sürede büyük bir başarıya ulaştık bu projede. Yolcular da bu tren setlerine oldukça teveccüh gösterdi ve doluluk oranı oldukça yüksek durumda. Bu proje üyelerimizle bankamız arasındaki iş birliğinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Burada insanlara hızlı, güvenli ve etkin bir ulaşım sistemi sağlıyoruz. Buradaki tren setlerimizin yarıdan fazlasında İslam Kalkınma Bankasının katkısı bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların akabinde TCDD ve İslam Kalkınma Bankası heyetleri, hatıra fotoğrafı çekimi gerçekleştirdi.

Günceleme: 29/11/2022 16:47

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar