TÜİK Trafikte En Çok Tercih Edilen Araç Markalarını Açıkladı

TÜİK Trafikte En Çok Tercih Edilen Araç Markalarını Açıkladı - RayHaber
TÜİK Trafikte En Çok Tercih Edilen Araç Markalarını Açıkladı - RayHaber

Genel Görünüm: Eylülde Trafiğe Kayıtlarda Düşüş

TÜİK verilerine göre eylül ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı 161.027 oldu; bu, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18 azalma anlamına geliyor. Aylık bazda da kayıtlar yüzde 6,3 geriledi. Bu düşüşte otomobil kayıtlarındaki yıllık yüzde 19,9’luk azalma belirleyici oldu. Aşağıdaki ayrıntılar hem kısa vadeli dalgalanmaları hem de sektörel eğilimleri açıklar.

Taşıt Türlerine Göre Dağılım ve Aylık Hareketler

Eylülde kaydedilen taşıtların bileşimi şu şekilde: yüzde 45,1 motosiklet, yüzde 40 otomobil, yüzde 10,1 kamyonet. Diğer kategoriler arasında traktör yüzde 1,7, kamyon yüzde 1,6, minibüs yüzde 0,9, otobüs yüzde 0,5 ve özel amaçlı taşıtlar yüzde 0,1 pay aldı. Aylık değişimde özel amaçlı taşıt ve otobüs kayıtları sırasıyla yüzde 72,4 ve yüzde 18,8 arttı; buna karşılık motosiklet kayıtları yüzde 11,1 ve kamyon kayıtları yüzde 5,1 azaldı.

Yıllık Değişimler: Hangi Segmentler Geriledi, Hangileri Arttı?

Yıllık karşılaştırmada otomobil kayıtları yüzde 19,9, motosikletler yüzde 18,4, traktörler yüzde 21,4 ve minibüsler yüzde 38,2 azaldı. Kamyonet ve kamyon segmentlerinde sırasıyla yüzde 5,3 ve yüzde 14,8 düşüş kaydedildi. Buna karşılık özel amaçlı taşıtlar yüzde 19 ve otobüsler yüzde 3,7 artış gösterdi. Bu veriler, ticari ile özel kullanım segmentlerinin farklı etkilerle karşılaştığını ve lojistik/şehir içi ulaşım ihtiyaçlarının segment bazlı hareketliliği etkilediğini gösteriyor.

Trafiğe Kayıtlı Toplam Taşıt Stokunun Büyüklüğü

Eylül sonu itibarıyla trafikte kayıtlı toplam taşıt sayısı 35.065.235’e ulaştı. Stok dağılımı otomobillerin yüzde 51,7’si, motosikletlerin yüzde 21,9’u, kamyonetlerin yüzde 14,2’si ve traktörlerin yüzde 6,7’si şeklinde. Bu yoğunluk, şehirleşme, ticari faaliyetler ve tarım/nakliye altyapısının taşıt talebini belirlediğini ortaya koyar.

Devri Yapılan Taşıtlar: İkinci El Piyasasının Hızı

Eylülde 957.197 taşıtın devri gerçekleşti. Devirlerin yüzde 67,3’ü otomobil, yüzde 13,8’i kamyonet ve yüzde 11,3’ü motosikletlerden oluştu. İkinci el hacmindeki bu büyüklük, tüketicilerin yeni araç alım kararlarını ertelerken pazardaki likiditenin sürdüğüne işaret ediyor.

Marka Tercihleri: Eylülde En Çok Hangi Otomobil Markaları Kaydedildi?

Eylülde trafiğe kaydedilen 64.361 otomobil içinde en yüksek payı yüzde 16,1 ile Renault aldı. Bunu yüzde 9,8 ile TOGG, yüzde 8,6 ile Hyundai ve yüzde 7,1 ile Volkswagen izledi. Toyota yüzde 6,8, Mercedes-Benz yüzde 5,3 ve Skoda yüzde 5 pay aldı. Bu dağılım, hem yerli üretim algısı hem de fiyat/özellik dengesinin tüketici tercihlerini nasıl şekillendirdiğinin somut bir göstergesidir.

Ocak–Eylül Dönemi: Yılın İlk 9 Ayının Özeti

Ocak-eylül döneminde trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı 1.503.161 olarak gerçekleşti; bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 azalma demek. Aynı dönemde trafikten kaydı silinen taşıt sayısı yüzde 26,9 artışla 49.209 oldu. Net artış (kaydı yapılan eksi silinen) 1.453.952 taşıt olarak kaydedildi; yani piyasa yeni kayıtlar kadar silinmelerle de belirgin dalgalanma gösteriyor.

Yakıt Tipleri ve Yeni Kayıtların Teknolojik Eğilimi

Ocak-eylül döneminde kaydı yapılan 665.220 otomobilin yakıt dağılımı: yüzde 40,8 benzinli, yüzde 31,8 hibrit, yüzde 18,6 elektrikli, yüzde 7,4 dizel ve yüzde 1,4 LPG’li. Bu oranlar, elektrikli ve hibrit araçların benimsenmesinde hızlanma olduğunu ve yeni kayıtlarda içten yanmalı motorların payının giderek azaldığını gösteriyor. Ayrıca eylül sonu itibarıyla trafikte kayıtlı 18.115.875 otomobilin yakıt dağılımı yüzde 32 dizel, yüzde 31 benzinli, yüzde 29,1 LPG’li, yüzde 5,1 hibrit ve yüzde 2,7 elektrikli şeklinde bulundu.

Renk ve Motor Hacmi Tercihleri: Pazarın Görünür Eğilimleri

Ocak-eylül dönemindeki yeni otomobil kayıtlarında renk tercihleri yoğun olarak gri (yüzde 41,5), beyaz (yüzde 25,4), siyah (yüzde 12,1) ve mavi (yüzde 9,9) şeklinde gerçekleşti. Gri renkli otomobillerin sayısı 275.942 olarak kaydedildi. Motor silindir hacmi açısından bakıldığında kayıtlardaki yüzde 30,9 oranı 1300 cc ve altı araçlarda yoğunlaştı; bunu sırasıyla 1401–1500 (yüzde 16,9), 1501–1600 (yüzde 13,9) ve 1301–1400 (yüzde 11) aralıkları izledi. Bu dağılım, tüketicilerin verimlilik ve maliyet odağını tercih ettiğini ve küçük/hafif segmentlere talebin sürdüğünü gösterir.

Ne Anlatıyor? Kısa ve Orta Vadeli Çıkarımlar

1) Elektrifikasyon ivmeleniyor: Yeni kayıtlarda elektrikli ve hibrit araçların birleşik payı ciddi seviyede; bu, üretici portföylerinin elektrikliye kayacağını ve altyapı yatırımlarının önemini vurguluyor.

2) İkinci el piyasası güçlü: Yüksek devir sayısı, tüketicilerin bütçe ve bekleme süreleri gibi faktörler nedeniyle ikinci ele yöneldiğini gösteriyor.

3) Segment farklılaşması: Ticari araçlarda (kamyonet, kamyon) ve kamu/özel amaçlı otobüs kategorilerinde farklı yönlerde hareketler var; ekonomik aktivite, lojistik talep ve kamu yatırım kararları bu segmentleri belirliyor.

4) Tüketici tercihlerinde küçük motor ve nötr renk hakimiyeti sürüyor; bu tercihlerin sürdürülebilirlik, kullanım maliyeti ve şehir içi uygunlukla ilişkili olduğu değerlendirilebilir.

Gösterge Eylül 2024
Trafiğe Kaydı Yapılan Taşıt 161.027
Toplam Trafiğe Kayıtlı Taşıt 35.065.235
Eylülde Otomobil Kayıtları 64.361
Ocak–Eylül Toplam Kayıt 1.503.161
Yeni Kaydedilen Otomobillerde Elektrikli Payı (Oca–Eyl) %18,6

Uygulamalı Örnek: Bir Araç Alım Kararı İçin Adım Adım Değerlendirme

1) İhtiyaç belirlemesi: Günlük kullanım, şehir içi/şehirlerarası, yük kapasitesi ve yol şartları değerlendirilir. Örneğin şehir içi kullanım için 1300 cc ve altı, hibrit/elektrikli tercih edilebilir.

2) Bütçe ve ikinci el analizi: İkinci el pazarının hareketli olduğu dönemlerde, benzer donanımda ikinci el fiyatları yeni kayıtlardan daha avantajlı olabilir; devir oranlarını göz önünde bulundurarak fiyat karşılaştırması yapılmalı.

3) Yakıt ve işletme maliyeti hesaplaması: Yakıt tipi (elektrikli, hibrit, benzin, dizel, LPG) üzerinden 5 yıllık kullanım maliyeti hesaplanmalı; elektrikli araçlarda şarj altyapısı ve amortisman dikkate alınmalı.

4) Markaya ve satış sonrası hizmete bakış: Eylülde öne çıkan markalar (Renault, TOGG, Hyundai vb.) farklı servis ağı ve garanti koşulları sunar; karar öncesi servisin erişilebilirliği ve yedek parça maliyeti incelenmelidir.

Eylül 2024 verileri, Türkiye otomotiv pazarında yeni kayıtların gerilediğini ancak ikinci el pazarının canlı kaldığını, elektrikli ve hibrit araçların hızla yayıldığını gösteriyor. Segmentler arasında heterojen hareketler sürüyor; satın alma kararları, yakıt tipi tercihi ve motor hacmi eğilimleri tüketici davranışını net şekilde şekillendiriyor. Bu veriler, üreticiler, satıcılar ve politika yapıcılar için kısa ve orta vadeli strateji belirlemede temel bir kaynak sunar.

Demiryolu Manşetleri

Konya Banliyö Hattı İçin 16 Yeni Vagon Alınacak - RayHaber
İHALE TAKVİMİ

Konya Banliyö Hattı İçin 16 Yeni Vagon Alınacak

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Banliyö Hattı’nda kullanılmak üzere 4 elektrikli tren setinin satın alınması için uluslararası ihale sürecini başlattı. İslam Kalkınma Bankası finansmanıyla yürütülen proje kapsamında, her biri 4 vagondan 🚆
Siemens Mobility, Eurasia Rail 2027’de Yerini Aldı! - RayHaber
49 Almanya

Siemens Mobility, Eurasia Rail 2027’de Yerini Aldı!

Demiryolu teknolojileri alanında faaliyet gösteren Siemens Mobility, 2012’den bu yana katıldığı Eurasia Rail fuarında 2027 yılında da yer alacak. 140 yılı aşkın deneyime sahip şirket, demiryolu araçları, raylı sistem altyapısı, 🚆
2 Bin 500’den Fazla Metro Vagonu Okyanusa Bırakıldı - RayHaber
1 Amerika

2 Bin 500’den Fazla Metro Vagonu Okyanusa Bırakıldı

ABD’de kullanım ömrünü tamamlayan 2 bin 500’den fazla New York metro vagonu, yapay resif oluşturmak amacıyla Atlantik Okyanusu’na yerleştirildi. New Jersey’den Georgia’ya kadar uzanan doğu kıyısındaki çeşitli bölgelerde yürütülen projeyle, 🚆
Çorum Hızlı Tren Hattında İlerleme Yüzde 40’ı Aştı - RayHaber
19 Çorum

Çorum Hızlı Tren Hattında İlerleme Yüzde 40’ı Aştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-Kırıkkale-Çorum-Samsun Hızlı Tren Hattı’nın Delice-Çorum etabında çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Toplam 293 kilometre uzunluğunda planlanan hattın saatte 200 kilometre hıza uygun inşa edildiğini belirten Uraloğlu, 🚆