TCDD 3 milyon YTL’lik yatırım yapıp 300 hemzemin geçidi düzenleyecekTCDD 3 milyon YTL’lik yatırım yapıp 300 hemzemin geçidi düzenleyecek :TCDD, hemzemin geçitlerde yaşanan kazaları önlemek için harekete geçti. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, bu yıl içerisinde 300 hemzemin geçidin üzerindeki karayolu altyapısının yenileneceğini belirterek, kazasız hemzemin geçitler için bu yıl içinde 3 milyon YTL’lik yatırım yapacaklarını söyledi. Devlet Demiryolları, karayolu altyapısında düzenlemeye giderek trafik akışının yoğun olduğu bölgelerde araçların geçitleri hızlı terk etmesine olanak sağlamayı amaçlıyor.

Konuyla ilgili DÜNYA’ya değerlendirmede bulunan TCDD Genel Müdürü Karaman, hemzemin geçit kazalarının önüne geçmek için yeni bir proje başlattıklarını, geçitlerin bulunduğu karayollarına özel dizayn edilmiş bir malzeme döşeyerek yolu daha konforlu hale getireceklerini dile getirdi. Hemzemin geçit kazalarının genellikle araçların bozuk olan yollardan hızını düşürerek geçmesinden kaynaklandığını kaydeden Karaman, bu kapsamda trafik yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde çalışma başlattıklarını, bu yıl içerisinde 300 hemzemin geçidin üzerindeki karayolu altyapısı yenileneceğine dikkat çekti. Karaman, özellikle ağır tonajlı araçların ve kamyonların yolların bozuk olduğu hemzemin geçitlerden hızını düşürerek geçtiğini ifade ederek, “Araç geçmeye çalışırken, o sırada trenin gelmesi kazaya neden oluyor. Aslında burada çözüm üretmesi gereken orada karayolu altyapısını yapan kurumlar. Ancak olması gerektiği gibi yapılamadığı için TCDD olarak buradaki altyapıyı yenileme kararı aldık” şeklinde konuştu.

2007 yılı içerisinde 139 hemzemin geçit kazası yaşandığını ifade eden Karaman, kaza oranının daha önceki yıllara göre düştüğünü, alınan bu önlemlerle bu rakamı daha da aşağı çekmeyi hedeflediklerini söyledi. Çalışmalar bu yıl bitirilecek Daha konforlu ve kazasız hemzemin geçitler için bu yıl içinde 3 milyon YTL yatırım yapacaklarının altını çizen Karaman, trafik yoğunluğunun fazla olduğu bölgeler öncelikli olmak üzere bu yıl içerisinde 300 hemzemin geçide beton plak kaplamadan yol döşeneceğini açıkladı. Karaman, 7 ayrı bölge müdürlüğü içerisindeki hemzemin geçitlere 40 ton dingil basıncına dayanıklı ve 80 yıl ömrü olan betonarme plak kaplamalardan yerleştirileceğini ifade ederek, böylece hemzemin geçide giren karayolu araçlarının tren gelmeden belli bir hızla geçitten ayrılabileceğini dile getirdi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.