Hızlı tren konusunda TCDD sır küpü gibi

MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman 8 önerge birden verirken, hızlı tren güzergahı ve istasyonları gündeme getirdi. Ayrıca Hasanağa OSB’deki 2B haksızlığını, soydaşların çalışma sürelerini ve Mudanya’da tapuları iptal edilen kıyı evlerini sordu…

Gördüğümüz şu… MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman için geçen dönem, yani 2007-2011 dönemi Meclis’e alışma dönemiydi. Bu dönem ise soru önergeleriyle TBMM’nin temposunu arttıran isimlerden biri oldu.

Ayrıca…

MHP Genel Sekreteri olduktan sonra önergelerin adeta bombardımana dönüştüğünü, bürokrasinin bu hıza cevap yetiştiremez hale geldiğini de hep birlikte izliyoruz.

Nitekim…

Meclis’in açıldığı 1 Ekim’den bu yana neredeyse hiç boş gün geçirmeyen MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman dün de her biri toplum ve kent sorunları açısından çok büyük önem taşıyan 8 yeni önergeyle bir bombardımana daha imza attı.

Örneğin…

Devlet Demiryolları’nın tüm iddialara, tartışmalara, uyarılara ve önerilere kulaklarını tıkayıp sır küpü gibi davranmayı sürdürdüğü hızlı tren konusunda verdiği önergedeki 15 soru da proje açısından çok önemli.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın cevaplandırması isteğiyle verdiği önergesinde Eskişehir-Bilecik ve Bilecik-Yenişehir arasında kaç kilometrelik ihaleler yapıldığını soran Büyükataman şu soruyu acilen cevap bekliyor:

“Hızlı tren hattının güzergâhı belirlendi mi? Hızlı tren nerelerden geçiyor? İstasyonları nerelerde?”

Yanı sıra…

Kamulaştırılacak alanların belirlenip belirlenmediğini, kamulaştırma bütçesinin ne kadar olduğunu, ihale süreçlerini, hattın teknolojik üstünlüklerini sorduktan sonra şunları öğrenmek istiyor:

“Hattın tamamlanabilmesi için gerekli görülen süre kaç yıl? Hangi yıl faaliyete geçecek? Maliyete göre mi teknolojiye göre mi tercih yapıldı?”

Merak ettikleri arasında hızlı trenin hızı da var.
Büyükataman’ın dünkü önergeleri arasında “Bursaray klimalarının soğuk ayarda çalıştırılması” da var.

Olay Gazetesi – Ahmet Emin Yılmaz

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar