Adnan Ekinci : “Hemzemin geçitler TCDD’nin sorumluluğunda değil”Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müşaviri Adnan Ekinci, hemzemin geçitlerdeki düzenlemelerin ve emniyet tedbirleri almanın TCDD’nin sorumluluğunda olmadığını ifade ederek, hemzemin geçitlerde meydana gelen kazaların habis bir ur gibi TCDD’nin bünyesine yapıştığını dile getirdi.
TCDD öncülüğünde Moda’daki Double Tree Otel’de düzenlenen “Uluslararası Hemzemin Geçitlerin İyileştirilmesi” çalıştayının açılışında konuşan Ekinci, Yüksek Planlama Kurulunun; “Demiryolunun karayolu, köy yolu ve benzeri yolları ile yaptığı kesişmelerde demiryolu ana yol sayılır. Bu kesişmelerde yapılan yeni yolun bağlı olduğu kurum veya kuruluş, alt ve üst geçit yapmak ve diğer emniyet tedbirlerini almakla yükümlüdür” kararını hatırlattı.
Ekinci, “Hemzemin geçitlerdeki düzenlemeler ve emniyet tedbirleri alma, TCDD’nin sorumluluğunda değil. Hemzemin geçitlerde meydana gelen kazalar habis bir ur gibi TCDD’nin bünyesine yapışmış” dedi.
Hemzemin geçitlerdeki düzenlemelerin karayolunun ait olduğu kurum ve kuruluşlarca yapılması için TCDD’nin girişimlerinin bulunduğunu hatırlatan Ekinci, bu girişimler sonucunda yapılan çalışmalarla kazaların azaldığını dile getirdi.
Çalıştay ile hemzemin geçitlerle ilgili diğer ülkelerde yapılan çalışmalar konusunda bilgi paylaşımında ve deneyim alış verişinde bulunmanın amaçlandığını da belirten Ekinci, hemzemin geçitlerdeki kazaların en aza indirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.
Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) temsilcisi Isabella Fonverno da, Avrupa’da hemzemin geçitlerin güvenliği konusunda “hemzemin geçitlerde güvenli davran” sloganıyla uluslararası bir kampanya başlattıklarını dile getirerek, kampanya çerçevesinde özellikle kamuoyunu bilgilendiren çalışmalar yaptıklarını anlattı.
Londra’da demiryolları güvenliği konusunda çalışmalar yapan Alain Davies de, hemzemin geçitlerindeki düzenlemelerin demiryollarının sorumluluğunda olmadığını belirterek, ancak kamuoyunda her zaman hemzemin geçitlerdeki kazaların demiryollarına atfedildiğini dile getirdi.
Karayolları ile Emniyet Genel Müdürlüğü temsilcilerinin de katıldığı çalıştay, yarın sona erecek.

Kaynak : İSTANBUL -AA-

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.