“Ankara Garı Parmaklıklar Arasında”TCDD Genel Müdürlük binası ve Ankara Gar çevresinde yapılan düzenleme kapsamında Genel Müdürlük ve Gar binası  çevresine demir parmaklıklar yapılmış, Ankara Gar binası girişine ve Maltepe tarafından Gara alt geçitten girişe x-ray cihazları konulmuştur.

Yapılan bu düzenleme ile Genel Müdürlük ve Gar binasında çalışan personel ve bu bölgeyi kullanan demiryolları ile  seyahat edecek yurttaşlarımız olumsuz olarak etkilenmektedir. Şubemiz tarafından  konuyla ilgili olarak bugün (23 OCAK 2012 PAZARTESİ) 12.30’de Ankara Gar önünde basın açıklaması yapılmıştır. Ankara Şube Başkanımız İsmail ÖZDEMİR tarafından okunan  basın açıklaması aşağıdadır.

Basına ve Kamuoyuna

“ANKARA GARI PARMAKLIKLAR ARASINDA”
GAR’IMIZIN ÖZGÜR KALMASINI İSTİYORUZ!

TCDD yönetimi tarafından alınan kararla Genel Müdürlük binası ve Ankara Gar çevresinde bir dizi düzenleme yapılmış, Genel Müdürlük ve Gar binası çevresi demir parmaklıklarla kapatılmıştır.
Bu düzenleme ile Genel Müdürlük ve Gar binasında çalışan personel ve bu bölgeyi kullanan demiryolları ile seyahat eden yurttaşlarımız olumsuz olarak etkilenirken, çalışanlar ve yurttaşlarımızdan da tepkiler görülmeye başlamıştır.
Yapılan düzenlemeyle;
Ankara Gar’a yolcu karşılamaya ve uğurlamaya, hatta bilet almaya gelenler x ray cihazında geçmek zorunda kalmaktadır.
Maltepe ile TCDD Ankara Garı arasındaki altgeçit yurttaşların Ulus’a geçiş için kullandığı bir güzergâhtır. Bu güzergâhlara gidecek olan ve trene binmeyecek olan, aralarında hamile bayanların da olduğu sivil vatandaşlar bile bu alana konulan x-ray cihazlarından geçmektedir. Bu durum ulaşımı iyice zorlaştırarak yeni streslere neden olmaktadır.
Ankara Gar’da görev yapan demiryolu personelinin görevi gereği birimler arası gidiş gelişlerinde demir parmaklıklar nedeniyle tek kapıdan giriş-çıkış yapmak zorunda kalması iş gücü kaybına neden olduğu gibi, gidiş gelişlerinde x-ray cihazından geçmek zorunda kalmakta kurumun personeli olan çalışanlarla kurumun güvenlik görevlileri arasında sorunlar yaşanmaktadır.
Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürlüğü, Haberleşme Şefliği ve Trafik Kumanda Merkezinde çalışan personel ve Biga Sokak’ta oturan TCDD personeli aileleri Revizörlük binası önüne çekilen kilitli kapı yüzünden işine ve evine gitmek için Gar’ın dışından dolaşmak zorunda kalmaktadırlar.
Çardak Sokak’ta bulunan lojmanlarda oturan personel ve aile mensupları ile kreşten Gara gitmek isteyenler ana yola çıkmak zorunda kalmaktadırlar. Ana yol kenarındaki kaldırımlar bu kadar kişinin geçişine uygun olmayıp her an bir kaza olasılığı kaçınılmazdır. Geçtiğimiz günlerde iki TCDD personelinin yaralanması bu kaygılarımızı haklı çıkarmaktadır. Bundan sonra yaşanacak bu tür kaza ve olumsuzlukların sorumluluğunu TCDD yönetimi üstlenebilecek midir? Öte yandan Gar’da oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununda veya acil bir durumla karşılaşıldığında Ambulans/İtfaiye gibi araçların Gar alanına giriş çıkışı nasıl sağlanacaktır?
Genel Müdürlük binasında bir yangın durumunda alt kat pencereleri de demirli olduğundan personelin yangın çıkışı olarak kullanabileceği hiçbir yer kalmayacaktır. Yangın ve panik durumunda TCDD personeli demirlerin arasında kilitli kalacaklardır.
Engelli personelimizin ise bu uygulamalar nedeniyle diğer personelden daha fazla mağduriyet yaşayacağı ortadadır.
Genel Müdürlükte sadece üst düzey unvanlar ve ziyaretçiler dikkate alınmış olup, Gar çevresinde ise sivil araçlara öncelik tanındığından, özel aracı ile işe gelen personelimizin otopark problemi had safhaya ulaşmıştır.
TCDD bir kamu kurumudur ve kamu hizmeti vermektedir. Gar sahası da bir kamu havzasıdır, özel mülkiyet değildir. Gar binasının ön cephesinde ve peron tarafında üçer adet çift kanatlı geniş kapıları bulunmaktadır. Bu kapıların yolcunun/ karşılayanın/ uğurlayanın yapıya giriş-çıkışlarını rahatlatmak ve hareketleri akıcı hale getirmek üzere planlandığı aşikardır. Kapıları kapatarak yolcuları tek kapıya mahkûm etmek, bina önünde yığılmalara neden olacak, yolcu trene rahat ulaşamayacak, hatta treni kaçıracaktır.
Ankara Gar binası önemli tarihi yapılardan birisidir. Görselliği bozan bu demirler, Gar’ın bekleme salonuna konulan cam bloklar bu tarihsel dokuyla uyuşmamakta ve Gar holünün bütünlüğünü bozarak işlev yitirmesine neden olmaktadır.
TCDD çalışanları, demiryolunu kullanan yurttaşlarımız, yolcularını uğurlayan ve karşılayan yurttaşlarımız, Gar çevresinde ikamet eden ya da oturmakta olanların Garı kullanmaları yönüyle yeni uygulamalar hayatı zorlaştırmaktadır.
Güvenlik tedbirleri yurttaşların ve TCDD çalışanlarının hayatını zorlaştırmadan yapılmalıdır Yeterince düşünülmeden alınmış karar ve uygulamalardan derhal geri dönülmelidir. Düzenlemelerin tekrar gözden geçirilerek, yaşanan mağduriyeti giderecek şekilde düzenleme yapılması ve konu hakkında çalışanların ve kurumda örgütlü Sendikamızın görüşleri alınarak adım atılması en doğru karar olacaktır.

Kaynak : http://www.bts.org.tr

Reklamlar