Demiryolu Rize’ye gelecek mi ?Trabzon belediye başkanı Gümrükçüoğlu Projesinin ‘Trabzon’dan başka illere gitmesine müsaade etmeyiz’ açıklamasına Rize’den tepkiler artarken, bir değerlendirmede bulunan Rize Belediye meclis üyesi Bilgili’den geldi.

Erzincan-Trabzon demiryolu projesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Trabzon belediye başkanı Gümrükçüoğlu Projesinin ‘Trabzon’dan başka illere gitmesine müsaade etmeyiz’ açıklamasına Rize’den tepkiler artarken, bir değerlendirmede bulunan Rize Belediye meclis üyesi Bilgili’den geldi.
Demiryolu Rize’ye gelecek
Nabız-Özel Haber
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, demiryolları, limanlar ve Hava meydanları İnşaat Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu projesinin Trabzon’un dışında diğer illere gitmesine karşı çıkan Trabzon belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun tartışma yaratan ve Gazetemiz Nabız’ın “Gümrükçüoğlu masaya vurdu demiryolu Rize’ye gelmiyor” haberi sonrası Rize kamuoyunda tepkiler her geçen gün artıyor.
Rize de birçok sivil toplum örgütü, esnaf ve bazı siyası parti temsilcilerinin Gümrükçüoğlu’na yönelik tepkileri her geçen gün artarken bu kez Rize belediyesi AK Parti belediye meclis üyesi Dursun Bilgili’de Trabzon belediye başkanı Orhan Fevzi gümrükçuoğlu’nun sözlerini “şehven” yapılmış açıklamalar olarak değerlendirdi.
Demiryolu konusunda Gümrükçüoğlu’nun açıklamalarına ilk kez AK Parti cephesinden bir değerlendirme geldi. Yapılacak demiryolunun Batum’a kadar gideceğini ifade eden AK Parti eski merkez ilçe yönetim kurulu üyesi ve Rize Belediye meclis üyesi Dursun Bilgili, “Bu proje partimizin 2023 vizyonunda bulunuyor. Sayın Belediye Başkanının açıklaması şehven yapılmış bir açıklama olabileceğini düşünüyorum. Bahse konu Projenin Trabzon’dan başka bir ile gitmemesi gibi bir anlayış bölgemiz açısından uygun bir anlayış olduğunu sanmıyorum. Sayın belediye başkanımızın da böyle olumsuz bir anlayış içerisinde olacağını sanmıyorum.” dedi.
Proje tüm bölgeyi içine alacaktır
Bilgili, “Partimizin 10. Ulaştırma şurasında alınan kararla konvansiyonel yeni demiryolu hatlarının inşa edilmesi konusunda 22,5 ton dingil yüküne dayanan ortalama 100km/saatlik hız imkânı veren alt yapı, üst yapı inşaatı. Bu amaçla toplam 4700 Km yeni demiryolu inşa edilecektir. Sofya’dan başlayarak Çandarlı Limanına kadar inen, Havza’ yi Kırıkkale’ye bağlayan, Gümüşhane’yi Trabzon üzerinden Batum’a bağlayan yeni hatlar da bu kapsam içinde inşa edilecektir. Yeni yapılacak hatların 1440 km si çift hat olarak yapılacaktır. Yeni konvansiyonel hatlar çift hat olmalı, alt ve üst yapıları, tünel, viyadük ve köprüleri ile komple birim maliyeti 5 milyon USD/KM olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle bahse konu tartışmaların içeriğini çok iyi bilmek gerekir. Yapılacak olan demiryolu projesi mutlaka Rize dolayısıyla Batum güzergahı ve Karadeniz’i bir ucundan diğer ucuna kadar gitmelidir ve gidecektir.Bu proje tüm Karadeniz bölgesi için hayati önem arz eden projedir mutlaka doğru olan yapılacaktır” dedi.

Kaynak : http://www.rizenabiz.com

Reklamlar