Türkiye’nin 150 yıllık rüyası Marmaray’a ilk ray döşendiİstanbul Boğazı’nı denizin altından geçme rüyası Marmaray’da önemli bir adım daha atıldı. Pekin’den Londra’ya kesintisiz ulaşım sağlayacak projede ilk rayların kaynağını Erdoğan yaptı.

TÜRKİYE’NİN 150 yıllık rüyası Marmaray’da dün önemli bir adım daha atıldı. Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan asrın projesinde tünellerin birleşmesinden sonra bu kez de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle ilk rayların kaynağı yapıldı. Böylece ilk projesi 1860 yılında Sultan Abdülmecit tarafından hazırlatılan, ancak günün koşullarıyla gerçekleştirilmeyen denizin altından İstanbul Boğazı’nı geçme rüyası ‘Marmaray’da Ayrılıkçeşme’den başlayıp Kazlıçeşme’ye kadar yer altından ve deniz altından devam edecek toplam 14.5 kilometrelik kesimde ilk raylar döşenmiş oldu. Kadıköy-Ayrılık Çeşmesi İstasyonu’nda düzenlenen törende konuşan Başbakan Erdoğan ilk kaynağı yapılan Türkiye’nin 150 yıllık rüyasında, yeni bir dönüm noktasının yaşandığı Marmaray’ın hayırlı olmasını diledi. “1860 yılında hayali kurulan, taslağı hazırlanan bir projeyi, 150 yıllık bir hayali, nihayet rayların döşenmesi aşamasına kadar getirdik. Bugün burada, sadece 150 yıllık bir hayali somutlaştırmıyoruz. Bugün, dünyanın en özgün projelerinden birini, bir ulaşım harikasını, bir mühendislik şaheserini de artık ete kemiğe büründürüyoruz” diye konuşan Erdoğan, yapılan işin kolay bir iş olmadığını ifade etti. Erdoğan, “Marmaray’ı, denizin altına tüpler döşeyip, içine ray yerleştirmek olarak görmek, onu hafife almak olur. Ters yöne iki akıntının olduğu bir denizin altında bu işi gerçekleştiriyoruz. Yüzeyin 60 metre derinliğinde, dünyanın en derin batırma tüp tüneliyle bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Sadece bir raylı ulaşım sistemi kurmakla kalmıyoruz, adeta ince işçilikle bir sanat eseri inşa ediyoruz. Burada şu hususu özellikle ifade etmek istiyorum. Marmaray Projesi, bakın bunun da altını özellikle çizerek söylüyorum, bir İstanbul Projesi değildir. Marmaray, bir Türkiye projesidir, Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan birleştiren kıtalar arası bir projedir, Marmaray bir dünya projesidir” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti: “Bu proje, ne kadar İstanbul projesiyse, o kadar Van projesidir, Tekirdağ projesidir, Antalya, Yozgat, Erzurum, Kars projesidir. Hatta bu proje, Batı’da Londra’yı, Doğu’da Pekin’i çok yakından ilgilendiren bir projedir. Marmaray’ın tamamlanmasıyla birlikte, sadece Anadolu ve Avrupa yakaları raylı sistemle birleşmeyecek. Bu projeyle, Pekin ile Londra arasında, kesintisiz bir demiryolu hattı tesis edilmiş, ‘modern bir ipek yolu’ inşa edilmiş olacak.”

29 Ekim 2013’e yetişecek

Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise “Bugün artık raylı sistemle adım adım Marmaray’ın ayak seslerini de duymaya başlamış oluyoruz” dedi. Yıldırım “Proje için tamamlanma tarihi 29 Ekim 2013 olarak daha önce tarafınızca (Başbakan Erdoğan) ilan edilmişti. Bu programı tutturabilmek için bütün ekibimizle gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz” dedi. EKONOMİ SERVİSİ

SİRKECİ-ÜSKÜDAR 4 DAKİKA

Saatte 75 bin yolcu taşınacak

  • Başbakan Erdoğan’ın verdiği bilgiye göre Marmaray kapsamında, Asya ve Avrupa yakasına 40 istasyon yapılacak.
  • 76.3 kilometre uzunluğundaki hattın, 13.6 kilometresi yer altında olacak. Tek yönde saatte 75 bin yolcu taşınacak.

  • Her 2 dakikada bir tren, bu hatlar üzerinde hareket edebilecek. Proje ile Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakika sürecek.

  • Söğütlüçeşme’den Yenikapı’ya 12 dakikada, Bostancı’dan Bakırköy’e 37 dakikada, Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada ulaşmak artık mümkün hale gelecek.

  • Şu anda İstanbul’da, raylı sistemin yüzde 8 olan payı Marmaray tamamlandığında yüzde 28’e yükselecek.

  • Proje, 29 Ekim 2013’te tamamlanacak.

Hedef 2023’e kadar 14 bin kilometre demiryolu

BAŞBAKAN Erdoğan, törende yaptığı konuşmada “2023 yılına kadar, doğudan batıya, kuzeyden güneye 10 bin kilometre hızlı demiryolu, 4 bin kilometre de konvansiyonel demiryolu yapmayı hedefliyoruz” dedi. 9 yılda mevcut demiryollarının yüzde 75’ini, yani 6 bin 375 kilometre demiryolunu yenilediklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, sadece demiryolu inşa etmekle kalmadıklarını, Sakarya’da hızlı tren ve metro araçları üreten tesisi, Çankırı’da hızlı tren makasları üreten tesisi, Sivas, Sakarya, Afyon, Konya ve Ankara’da hızlı tren traversleri ve Erzincan’da ray bağlantı malzemesi üreten tesisler kurduklarını anlattı. Erdoğan “Burada tabii bir şey söyleyeceğim bakınız bunların geneli dikkat ederseniz hep kuyudur, minare değildir. Minareyi görürsünüz, ama kuyuyu görmezsiniz onun için bu görünmeyenleri burada anlatıyorum. Çoğu insan minare yapmaya bayılır ama kuyu yapmaya itibar etmez” dedi. İzmir’de Egeray’ı tamamladıklarını, Ankara’da Başkentray’ı, Gaziantep’te Gaziray’ı yaptıklarını dile getiren Erdoğan, Türkiye’yi dünyada 8’nci, Avrupa’da 6’ıncı yüksek hızlı tren ülkesi konumuna yükselttiklerini söyledi.

Marmaray’ın, ustalık dönemlerinde tamamlayacaklarına dikkati çeken Erdoğan “Marmaray gibi birçok projeyi, Kanal İstanbul’u, Avrupa ve Anadolu yakasında iki yeni şehir projemizi, Taksim Projemizi ustalık döneminde başlatacak, onları da hızla nihayete erdireceğiz” diye konuştu.

Kaynak : http://www.stargazete.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.